12 Kasım 2019

Devlet Memuru Kredisini Ödemezse Disiplin Cezası Alır Mı?  

 

Devlet memurları sahip oldukları iş garantisi sayesinde bankalardan daha kolay koşullarda kredi alabilmektedir. Banka kredisi kullanan devlet memurlarının ödemelerini aksatmaları durumunda bazı yaptırımlar ile karşılaşabileceği de bilinmektedir. Özel sektör çalışanları ile devlet memuru çalışanları arasında bazı farklar bulunmaktadır. Devlet memuru borcunu ödemediğinde kanuni olarak kınama ya da uyarma cezası ile karşılaşabilir. Bunun yanında banka tarafından da icra takibine uğrayabilir. Peki devlet memuru kredisini ödemezse disiplin cezası alır mı?

Devlet memurları borç ödemelerinde diğer vatandaşlardan bazı farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, bankaya borcunu ödemeyen bir vatandaş, bu borç ile ilgili olarak en fazla icra takibine takılabilir. Bunun dışında başka da bir sıkıntı yaşamaz. Yani özel hayattaki işi ile ilgili bir sorun yaşamaz. Ama devlet memuru başta bankadan çekmiş olduğu kredi olmak üzere diğer resmi yollarla alınan borçlarını ödemediğinde haciz gibi yaptırımların yanında bir de çalıştığı kurumdan ceza alabilir.

 

Memur Borç Yüzünden Disiplin Cezası Alabilir Mi?

Devlet memurları kanununda açıkça belirtilen bazı disiplin cezaları vardır. Bunlar;

  • Uyarma
  • Kınama
  • Aylıktan kesme
  • Açığa alma
  • İşine son verme

Bu cezaların hangisinin verileceği, kişinin işlemiş olduğu suça bağlanmıştır. Bu cezalar içinde de en hafisi olan da uyarma cezasıdır. Bir devlet memuru eğer borcunu ödememekte diretirse uyarma cezasının yanında ayrıca kınama cezası da alabilir. Kınama ayıplama anlamına geldiği için, devlet memurunun işine son verilmesi söz konusu olmaz; ama bu ceza 5 sene boyunca kişinin arkasından geleceği için, aynı suçun tekrar edilmesi durumunda daha ağır cezalar verilebilir.

Page Title

REKLAMLAR

 

Devlet  Memurunun Kredi Borcunu Yüzünden Maaşına El Konulur Mu?

Devlet memurları çekmiş oldukları kredileri ödeyemediklerinde bankalar tarafından bazı yaptırımlara uğrarlar. Banka, 3. Ayında da kredisini ödemeyen memur için önce tebligat yapar, borcun ödenmemesi durumunda artık banka avukatı devreye girerek, kişiye yeni bir ödeme planı çıkartılır.

Bu ödeme planına uyabileceğini söyleyen memur imza atarsa artık bu borcunu ödemek zorundadır. Çünkü, borcun ödenmemesi sonrası devlet memuru için hem icra hem de hapis cezası söz konusu olabilir.

Ama avukatın sunmuş olduğu ödeme planını kabul edip imza atmazsa o zaman hapis cezası almayacaktır; ama maaşına da haciz gelmesinden kurtulamayacaktır. Çünkü, banka kişinin borcunu öne sürerek maaşına haciz koydurabilir.

 

Maaşın Ne Kadarına Haciz Gelebilir?

Kredi borcu yüzünden icra takibine takılan memurun kredi borcu ne olursa olsun banka ancak belli bir oranda maaşa el koyabilir. Yani maaşın tamamına el koyulması söz konusu olamaz.

Maaşa gelecek icra oranı maaşın dörtte birinden fazla olamaz. Yani en fazla %25 oranında kesinti yapılabilir. Örneğin, maaşı 3000  TL olan bir memurun aylık ödemesi gereken kredi taksiti 2000 TL olsa bile, banka haciz yolu ile bu maaşın en fazla 750 TL’sine el koyabilir.

Maaşına haciz yolu ile el konulan memura disiplin cezasının uygulanıp uygulanmayacağı merak edilebilir. Ama memur, kredi borcunu haciz yolu ile de olsa ödediği için bir ceza söz konusu olmaz.  Ceza ancak borcu olduğu halde hiçbir şekilde ödemeyenler için geçerlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.