Kredihesabi.com

Dijital Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Dijital Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Dijital ehliyet, son zamanlarda gelişen ve insanlar için oldukça kullanışlı olan bir sistemdir. Bugün yazacağımız yazının içeriğinde Dijital Ehliyet Nedir, Nereden ve Nasıl Alınır? Gibi birçok konuya değineceğiz. Dijital ehliyet hakkında merak ettikleriniz için yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

Dijital Ehliyet Nedir?

Günümüzde teknoloji ve internetin gelişimi ile birlikte hayatımızda yer alan her şey, yavaş yavaş dijital ortama aktarılmaya başladı. Son zamanlarda gelişen bir teknoloji olan dijital ehliyet de bunlardan biri olmaktadır. Dijital ehliyeti TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) aracılığı ile almanız mümkündür.

Ehliyet kartınızda bulunan bilgileri dijital ortama aktarmanızı sağlayan bu sistem, herhangi bir yerde sizi polis çevirmesi durumunda veya başka bir yerde ehliyet işiniz olduğu zaman kurtarıcınız olacak. Telefonunuzda ehliyet bilgileriniz bulunduğu için ehliyeti evde ya da başka bir yerde unutmanızın pek bir önemi olmayacak.

Dijital Ehliyet Nasıl Alınır?

Bir sürücünün dijital ehliyet alabilmesi için yapması gereken işlemler; Takograf ve ön başvuru ödemesidir. Bu işlemeleri tamamladıktan sonra da gerekli olan birkaç evrak daha vardır. Bu evraklar aşağıda yer aldığı gibidir:

  • Sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Kimliğin aslı ve fotokopisi
  • Biyometrik fotoğraf

Bunların arasında yer alan biyometrik fotoğraf 3.5 cm x 4.5 cm boyutlarında olmalıdır. Aksi takdirde kabul edilmeyecek ve yenisinin getirilmesi istenecektir. Bu yüzden bu boyutlarda ve biyometrik fotoğrafın diğer kurallarına uygun bir fotoğraf getirilmelidir.

Dijital ehliyet almak isteyen bir vatandaşın internetten online başvuru yapması gerekmektedir. Bu sayede dijital ehliyet randevu sırası alınabilir. Yapılması gereken ilk işlem; Sayısal Takograf Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin web sitesine girerek, ön başvuru formu doldurmaktır.

Başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulduktan sonra TOBB tarafından bu iş için görevlendirilen odalara gidilmesi gerekir. Bu odalara gitmeden önce gerekli evraklar hazır edilmeli ve ücretler ödenmelidir. Ardından görevli odalar aracılığı ile dijital ehliyet başvurusunda bulunmak mümkündür.

Dijital Ehliyet Geçerlilik Süreleri

Dijital ehliyet sadece bir çeşit olmadığı için hepsinin geçerlilik süreleri farklıdır. Dijital ehliyetlerin belirtilen bu süreden sonra yenilenmesi gerekir. Eğer yenileme işlemi gerçekleşmezse, kart geçersiz olacaktır. Aşağıda yer alan listeden kart çeşitlerine ve ne kadar süre ile kullanılabildiğine bakabilirsiniz.

  • Sürücü dijital ehliyeti – 5 yıl
  • Şirket dijital ehliyeti – 5 yıl
  • Denetim dijital ehliyeti – 2 yıl
  • Servis dijital ehliyeti – 1 yıl

Dijital ehliyetin 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlerinde süreleri yukarıda yer aldığı gibidir. Eğer dijital ehliyet kullanması gereken sürücülerin bu süre zarfı dolduktan sonra araç kullanırsa ceza yazılacaktır. Kesinlikle yenileme işlemi yapılması gerekir.

Takograf Kartı Nedir?

Takograf kartların birçok farklı kullanım alanı vardır. Kullanıldığı alanlardan birinin dijital ehliyet için olduğu bilinmektedir. Sayısal takograf kartları, takograf cihazına takılarak aracın sürüş performansını ve sürücünün trafik kurallarına uyup uymadığını kayıt altına alan bir sistemdir.

Dijital ehliyet yerine geçen takograf kartı, yük taşıyan ve 3.5 ton üzeri ağırlığa sahip araçlar için zorunlu hale gelmiştir. Bu kanun Avrupa Birliğinde 2006 senesinde kabul edilirken, Türkiye’ye 2010 senesinde gelmiştir. Böylece sürücüyü denetleyebilmek ve aracı takip edebilmek adına 2010 senesinden sonra üretilen her araca takograf cihazı takılmıştır.

Kanundan önce üretilen, eşya taşıyan ve 3.5 tondan ağır olan araçların takograf cihazı bulundurması gerekir. Buna ek olarak sürücüsüyle beraber 9 kişi ve üzeri yolcu taşıyan ticari araçlara da analog takograf taktırılması zorunludur. Özellikle bu tip araçların uluslararası taşımacılık yaparken takograf kartı yani dijital ehliyete ihtiyaçları vardır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.