20 Ağustos 2019

Doğum Parası Nasıl alınır?

 

Doğum yapan sigortalı kadının almaya hak kazanacağı iş görmezlik maaşı ya da ödeneği ile ilgili bütün bilgileri bu makalemizde okuyabilirsiniz. Bir özel kurumda sigortalı olarak çalışıyorsanız ve doğum yapacaksanız devlet size doğum parası ya da iş göremezlik maaşı denilen bir ödeme yapacaktır. Bu ödemenin yapılabilmesi için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu koşullar ve sizin yapmanız gerekenler aşağıda ayrıntılı ve açık bir şekilde doğum parası nasıl alınır bunun için gereken şartların ne olduğu  izah edilmiştir. Lütfen okumaya devam edin. Yanlış yapacağınız bir işlem nedeni ile bu ödemeden mahrum kalacağınızı da unutmayın.

 

Doğum parası, devletin özelde SSK’lı olarak çalışanların doğum süresinde ve doğumdan sonra çalışamadıkları için alamadıkları maaşların bir kısmını karşılama yöntemidir. Bu şekilde doğum nedeni ile çalışamayacak olan annelerin zorluk yaşamamaları sağlanmaya çalışılmaktadır.  Sosyal devlet anlayışı ile de ilgili olan bu uygulamadan her sene on binlerce kadın yararlanmaktadır. Özellikle çocuk sayısında artış hedefleyen hükümet bu konuda kadınlara her türlü platformda çocuk yapmaları konusunda teşviklerde bulunmaktadır.

 

Özellikle 3 çocuk yapın diyen başta cumhurbaşkanı, bu noktada kadınlara destek verilmesinde çok titiz bir çalışma yürütülmesinde önemli bir etkendir. Devlet kadınlara bu şekilde bir teşvikte bulunurken tabi bunun da altını doldurması gerekmektedir. Bunu da doğum parası ya da doğum yardımı denilen ödeme şeklinde yapmaya çalışmaktadır.

 

Çocuk yapan bir kadının doğum parasından yararlanması için bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartları aşağıda tek tek sıralamadan önce doğum parası kaç para onun öğrenelim.

 

 

Doğum Parası Kaç Para?

 

Page Title

REKLAMLAR

Mevcut doğum parası yardımına göre doğum parasının kaç para olduğu  konusunda net bir rakam yoktur. Her doğum yapan kadının alacağı yardım miktarı daha önce iş yerinde almış olduğu maaş miktarına göre değişmektedir. Kadınların devletten bir kereliğine toplu olarak alacakları doğum yardımı maaşlarının % 60’ına tekabül etmektedir. Yani 2000 TL maaş alan bir çalışan kadın, doğum yaptığında devlet bu kadına 1200 TL doğum yardımı yapar. Yine 3000 TL maaş alan bir kadına ise 1800 TL doğum yardımı yapılır.

 

Doğum Yardımı Kaç Ay Yapılır?

 

Devlet tarafından yapılan doğum yardımı sadece 4 ay ile sınırlı tutulmuştur. Bu süre doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta şeklinde hesaplanmış olup, sağ doğan çocuk için toplu bir şekilde hesaba aktarılır. Doğum yapan kadının maaşının %60’ı kadar doğum parası alması söz konusu olduğunda bir hesap yapacak olursak; 3000 TL maaş alan bir kadının doğum sonrası alacağı yardım miktarının formülü, 3000×60/100=1800 bu rakam 4 ay ile çarpılır. 1800×4= 7200 TL yapar. Yani 3000 TL maaşlı bir kadın doğum parası olarak devletten toplam 7200 TL yardım alacaktır.

 

Doğum Parası İçin Şartlar

 

Bir kadının doğum parası alabilmesi için bazı şartlara sahip olması gerekmektedir. bunlar;

 

  • SSK’lı olarak çalışıyor olmak
  • Son bir yıl içinde en az 90 gün sigorta primi yatmış olmak
  • Doğum iznine ayrıldığı sırada henüz aktif olarak çalışmaya devam ediyor olmalı
  • İş yerinden istifa etmemiş olmak
  • Çocuğunu sağ olarak dünyaya getirmiş olmak
  • Doğum sonrası hastaneden alacağı doğum raporunu SGK’ya bildirmek
  • Doğum izni sırasında başka yerde sigortalı olarak çalışmamış olmak

 

Hem Doğum Parası hem de Maaş Alınabilir Mi?

 

Bazı iş verenler çalışanlarına değişik jestler yapabilmektedir. Özellikle üst düzey yönetici bayanlar doğum yaptıklarında hem maaşlarını almaya devam ederler hem de devletten doğum parası alırlar. Bu mümkündür. Burada inisiyatif iş veren kişilerdedir. Doğum yapacak olan kadının mağdur olmaması için zaten devlet destek olmaktadır. Bu ortalama dört ay gibi bir süre zarfında geçinebileceği desteği devlet kişiye ödeyecektir. Fakat bunun yanında zorunlu olmadığı halde bazı iş verenler, çalışanlarına jest anlamında bu maaşı ödemeye devam edebilirler. Bu yasal olarak mümkündür.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz