18 Ağustos 2019

Doğum Yapan Kadına Yapılan Devlet Yardımları Nelerdir?

Ülkemizde doğum yapan kadınlara bir takım parasal yardımlar yapılmaktadır. Yetkililerin hem doğumları teşvik etmek hem de doğum yapan kadınların maddi anlamda zorluk çekmemeleri için onlara birtakım desteklemelerde bulunurlar.  Bu desteklemeler birçok kalemde gerçekleşmektedir. Bugünkü makalemizi de bu yönde kaleme alarak doğum yapan ya da doğum yapacak olan kadınlara verilmesi ön görülen yardımlar hakkında ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Doğum yapan kadına yapılan devlet yardımları nelerdir? Sorusu bu yönüyle cevaplanması gereken öncelikli soru olmalıdır.

Son yıllarda ülkemizde değişen toplum koşulları ile birlikte kadın doğum oranının oldukça azaldığını söyleyebiliriz. Doğum oranlarının azalmasında tabi birçok faktör vardır. Bunlar  arasında; kadının evlilik yaş ortalamasının artması, ailelerde gelecek kaygılarının oluşması, anne-babanın henüz iyi bir işe kavuşamamış olmaları bu ve buna benzer daha birçok örnek sayılabilir. Bunlar genel anlamda çocuk yapmayı erteleyen sebeplerdir.

Yetkililer ister üstteki sebeplerden dolayı doğum yapmak istemeyen aileleri ikna etmek için olsun, ister sosyal devlet gereği olsun her doğum yapan kadına yapmış olduğu bir kısım ödemeler ve desteklemeler mevcuttur. Doğum yapan kadınlarımıza sadece parasal destek verilememektedir. Bunun yanında bu kadınlarımıza ayrıca izinler başta olmak üzere birçok konuda yardımcı olunmaktadır. Bunlar da devlet desteği olarak değerlendirilebilir. Örneğin çalışan anneye doğum için verilen 8 haftalık izin birçok anne adayını doğum yapma noktasında rahatlatmaktadır.

Devletin doğum yapan annelere yapmış olduğu parasal desteklemelere gelince bunların içinde en önemlilerinden bir tanesi de, geçtiğimiz senelerde uygulamaya konulan doğum parası desteklemeleridir. Bunu alt başlık olarak ayrıntısı ile izah etmek daha doğru olacaktır.

 

Doğum Parası Nedir, Nasıl Alınır?

Doğum parası, sadece doğum yapan annelerin alabileceği ve devletin doğumları teşvik etmek için yapmış olduğu bir yardım uygulamasıdır. Buna göre anneler yapmış oldukları doğumlara göre devletten para alabileceklerdir. Peki doğum parası nasıl alınır?

Doğum parası alabilmek için öncelikle doğru beyanda bulunmak gerekmektedir. Aksi halde yanlış beyan verenlerden bu paralar geri tahsil edilecektir. Doğum yardımından ancak Türk vatandaşları yararlanabileceklerdir. Ya anne ve baba Türk olacak, ya da ikisinden biri Türk olacaktır. Ama Türkiye’de yaşayıp da yabancı uyruklular bu bahsettiğimiz doğum yardımından yararlanamazlar.

Doğum yardımı için hastaneden alınan doğum belgesinin bağlı bulunulan SGK müdürlüğüne götürülüp gerekli işlemlerin yaptırılması gerekmektedir. Eğer bu doğum belgesini Sosyal Güvenlik Kurumuna götürmezseniz devletten herhangi bir yardım talebinde bulunamazsınız. Yapmış olduğunuz başvuru sonrası doğum yapan kadına doğum parası yardımı onaylanır. Bu para da doğum yapan kadının PTT hesabına aktarılacaktır. Bunun için de doğum yapan annelerin bir PTT hesabı açmaları zorunlu değildir. Doğum parası bu hesaba aktarılacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Doğum anneler kimliklerini göstererek bu paraları buradan PTT’den alabilirler.  Bebeğin babasının bu paraları çekme yetkisi yoktur. Bunun için mutlaka annenin şahsen gidip paraları çekmesi gerekmektedir.

 

Doğum Parası Ne Kadardır?

Doğum parası geçtiğimiz dönemlerde belli olmuş ve ilk doğum yapan kadınlara dağıtılmaya başlanmıştır. Doğum parasının miktarı doğan çocuk sayısına göre değişmektedir. Buna göre doğum parası uygulamasının başladığı tarihten sonra çocuklarını dünyaya getiren anne-babalar bu yardımdan yararlanabileceklerdir. Bu yardım miktarı da ;

  1. Çocuklarını dünyaya getiren kadınlara ilk doğum için 300 TL yardım yapılır.
  2. Çocuğunu dünyaya getiren kadınlara ise 400 TL doğum parası yardımı yapılır.
  3. Çocuğunu dünyaya getiren annelere ise 600 TL doğum yardımı yapılır. bu doğum paraları sadece annenin PTT hesabına yatacağını ve sadece annenin şahsen gidip de çekebileceğini unutmayınız.

Doğum Parasına Haciz Gelir Mi?

Haciz işlemine maruz kalmış bir kişinin hesabına aktarılmış bütün paralara el konulduğunu biliyoruz. Bu durumda anne adaylarının da hakkında haciz işlemi varsa, bu sefer anneler kendilerine yatırılacak olan doğum parasına haciz gelebileceği endişesi taşıyabilmektedir. Şunu belirtmekte fayda vardır. Doğum parası hiçbir vergiye tabi olmadığı için hiçbir şekilde o yardıma haciz konulamaz. Yani annenin birçok borcu olsa ve bu borçlar takipte bile olsa, annenin doğum parasına müdahale edilemez. Bu para her türlü annenin eline geçmek durumundadır.

 

Doğum Yapan Kadınlara Süt Parası da Verilir

Ülkemizde doğum yapan kadınlara yapılan birçok yardım olduğunu üst kısımda belirttik. Şimdi de bu yardımlar içinde bulunan süt yardımından bahsedelim. Yine doğum yapan kadınlara devlet tarafından tek seferlik verilecek olan süt parası sadece annelerin çekebileceği bir paradır. Ama süt parası PTT’ye yatmaz. Süt parası Ziraat Bankası hesabına yatmaktadır. Bu süt parasından yararlanmak isteyen anneler, öncelikle doğum yapmış oldukları hastaneden almış oldukları mühürlü, kaşeli doğum raporunu bulundukları yerin SGK müdürlüğüne teslim etmeleri gerekmektedir.

Doğum belgesi ile birlikte SGK’ya annenin Ziraat Bankası hesap numarası da verilir. Çünkü bu para Ziraat Bankası’na yatırılacaktır.  Anne doğum yaptıktan sonra bankaya giderek süt parasını çekebilir.

Süt Parası Ne Kadar Verilir?

Halk arasında süt parası olarak bilinen bu ödenek kadının çalışması durumunda onun hesabına yatırılır. Ama kadın çalışmıyorsa bu sefer Sigortalı olarak çalışan eşin hesabına bu ödenek yatırılmaktadır. Son rakamlara göre süt parası toplam yardım tutarı 122 TL’dir. Bu yardım tek seferde yapılmakla birlikte, her doğum sonrası ayrı ayrı talep edilebilir.

Ayrıntılı bilgi için çocuk parası nasıl alınır adlı makalemizi okuyabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz