Dolar Borcu Olanlar Ne Yapmalıdır 2019

Dolar borcu olan vatandaşlarımız her dönemde olduğu gibi şu günlerde de yükselen kur yüzünden birçok ek borcun altına girmiştir. Dolar borcu olan kişilerin diğer dönemlere göre ancak krizlerde karşılaşılabilecek bir durumla karşılaştıklarını söyleyebiliriz. Özellikle de son 2-3 aydır doların neredeyse % 30 arttığını söyleyebiliriz. Bu kadar çok artış gösteren dolar ile birlikte dolar borcu olan vatandaşların da borçlarında yine %30’luk bir artış meydana gelmiştir. Peki dolar borcu olanlar ne yapmalıdır? Bu sorunun yanıtı için 2019 yılı dolar kurunun ne yönde olacağını az çok kestirebilmek önemlidir. Bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ülkemizde ve dış dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi olaylar en çok doların seviyesine etki etmektedir. Doların merkezi konumunda olan Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanılan en küçük olay maalesef bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin piyasalarını alt üst etmeye yetmektedir. Ve son hadiseler de bunu açık bir şekilde bize göstermiştir.  Son birkaç ay içinde dolar 4 seviyelerinden tam 7 ‘lara dayanmıştır. Dolardaki bu ani yükseliş ülkemiz piyasasını ne kadar çok etkiledi ise vatandaşın da cebini mikro ekonomik anlamda direkt etkilemiştir.

Özellikle de direkt dolar üzerinden borçlu olan vatandaşlarımız bu dolar kuru yüzünden binlerce TL fazla ödeme yapmak durumunda kalacaklardır. Ama dolar borcu olup da borcunu ödeyemeyen kişilerin borcu her geçen gün katlanmaktadır. Bu kişiler ne yapmalıdır. Dolar borcu olan biri ne gibi bir çözüm bulabilir? Dolar borcuna çare var mıdır? Dolarla borçlanan kişilerin doların geleceğini görebilmeleri oldukça zordur. Ama ülkemizde özellikle de son yıllarda doların seyrine baktığımızda yakın bir gelecekte doların düşüş yaşayacağı pek de olası değildir.

Page Title

REKLAMLAR

TL bazında Yeniden Borçlanarak Dolar Borcunuzu Kapatabilirsiniz

Doların yakın bir dönemde düşmeyip tam tersi daha artacak olması dolarla borçlanan kişiler için daha da vahim durumlar ortaya çıkarmaktadır. Bu kişilerin borçlarının daha da artmaması için varsa nakit paraları hemen bu borçlarını bu paralarla kapatmaları gerekmektedir. Nakit parası olmayan kişiler, kredi çekerek dolar borcunu kapatabileceği gibi, yine eş, dost ya da akrabadan borç bulunarak bu dolar borcunun kapatılabilecektir. Ama yeni alınan borçlar kesinlikle TL üzerinden olması gerekmektedir.

Eğer baka yerden altın bularak dolar borcunuzu kapatmak gibi bir düşünceni varsa bu düşünceden hemen vaz geçin. Çünkü altın da dolar gibi hızla yükselmekte ve dolar kuruna bağlı olarak da ülkemizde şu anda oldukça yüksek seviyelerde işlem görmektedir.

 

Varlıklarınızı Satarak Dolar Borcunuzu Ödeyin

TL bazında borç bularak dolar borcunuzu kapatamıyorsanız o halde var olan değerli varlıklarınızı satışa çıkarabilirsiniz. Bu büyük miktarda dolar borcu olanlar için verebileceğimiz bir tavsiyedir. Örneğin 100.000 Dolar borçlanan biri 3 ayda 70-80 bin TL zarar etmiştir. Çünkü yüz bin dolara 290 bin TL alınabilirken, şimdilerde ise 360 bin TL ‘ye çıkmıştır. Bu kişi eğer dolar borcunu ödememeye devam ederse yakında bu para kaybı yüz bin TL’yi bulabilir. Bunun önüne geçmek için varsa evi ya da arsasını satarak dolar borcunu kapatmasını öneririz. Çünkü ev ya da arsa kısa sürede bu borcun telafisi olacak şekilde bir gelir getirmeyecektir.

Dolar Borcunuzu TL’ye Çevirin

Dolar borcu olanların kanuni olarak da bazı hakları mevcuttur. Örneğin Borçlar Kanununda yer alan dolar gibi borçların aşırı değer kazanması ve buna bağlı olarak da borçlu kişini kısa sürede büyük zarara uğraması sebebi ile ana borcun TL üzerinden değerlendirilebileceği ile ilgili yargı kararı vardır. Buna göre siz de borcunuz olan kişi ile orta yolu bulmaya çalışmalısınız. Kişi bu yönteme soğuk bakarsa o halde siz de mahkeme yolu ile dolar borcunuzu TL’ye çevirebilirsiniz. Bu şekilde en azından kur farkı yüzünden büyük paralar ödemek durumunda kalmazsınız.

Dolar ne kadar yükselir adlı makalemizi okuyarak gelecek dönemlerde doların ne gibi bir seyir izleyebileceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.