Kredihesabi.com

Dolar En Ucuz Nereden Alınır?  

Dolar En Ucuz Nereden Alınır?  

 

Doların yükseleceğini düşünüp dolara para yatırmak isteyenler doları en ucuza almanın yollarını araştırıyor. Dolar en ucuza nereden alınır? Zarar etmemek için doları nereden almalıyız? Yatırım aracı olarak dolar ne kadar doğru bir karar? Bu gibi soruların yanıtları için makalemizi okumaya devam edin. Bu yazıyı okumadan asla dolar almayın.

Dolar Almanın En Ucuz Yolu

Siyasi Gelişmeler Doların Değerini Etkiliyor

Ülkemizde ve dünyada yaşanan bazı gelişmeler dolar başta olmak üzere birçok yatırım aracının değerini arttırıp azaltabilmektedir.Siyasi gelişmeler doların değerini etkiliyor. Son zamanlarda özellikle orta doğudaki olumsuz  gelişmeler Tramp’ın talihsiz açıklamaları doların nabzının yükselmesine sebep olmuştur. Ülkemizde sürekli yükseliş trendinde olan dolar, içeride yaşanan bazı hadiseler sonucunda daha da hızlı bir yükseliş ivmesi yakalamıştır. Dolardan para kazanmak isteyenler ya da dolar karşısında değer kaybeden TL’de parasını tutarak zarar etmek istemeyen vatandaşlar, en uygun yöntemle dolar alma yarışına girdiler.

 

Dolar en ucuz nereden alınır?

Dolar en ucuz nereden alınır?

Dolar Nereden Alınır?

Dolar satın alma yöntemlerini sıralamadan önce, en uygun yöntemin hangisi olduğu ile ilgili birkaç önerimiz olacaktır. Ülkemizde dolar satışı yapan birçok yer mevcuttur. Bunlar; döviz büroları, bankalar, bankaların internet şubeleri, sanal döviz satan internet siteleri, kuyumcular bu gruba dahil edilebilir. Yani aslında birçok kişi bu dolar alım-satım işini yapmaktadır. Ama bizim için önemli olan, bir yatırım aracı olarak dolardan maksimum düzeyde gelir elde etmek ve bazı yönleri ile düşünürsek minimum düzeyde zarar etmektir.

Bankalardan Döviz Almak İçin İnternet Bankacılığı

Dolar satın almadan önce bütün bankaların özellikle internet şubelerindeki dolar alım-satım makasına bakılmalıdır. Makasa aralığı geniş olan bankadan dolar almamaya çalışmalısınız. Çünkü aldığınız doları yakın bir zamanda satmak istediğinizde makas aralığından dolayı büyük zarar edersiniz. Bunun için en az kar yapan bankayı belirlemelisiniz. Bankalardan döviz almak için en uygun yöntem olarak internet bankacılığını kullanabilirsiniz.Bunun yanında bazı bankalar farklı mobil bankacılık uygulamaları ile sadece döviz ve yatırım işlemlerinin yapıdığı özel uygulamaları hizmete sokmuştur. Bunlar iki farklı bankaya ait Trade Plus Ve TFX Target uygulamalarıdır.

Döviz İşlemleri İçin Trade Plus ve TFX Target

Kuveytturk Katılım Bankasının müşterilerine özel kur verme için ürettiği bir uygulaması olan Trade Plus  ile Yatırım fonu , hisse senedi ve hafta içi 24 saat anlık kurlarla döviz ve kıymetli maden (altın, gümüş, platin) işlemlerinizi yapabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz ürünlere göre alım-satım emri verilebilir, döviz ve kıymetli maden ürünlerine yönelik gelişmiş grafik teknolojisini ve teknik analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Tüm alımlarınızı tek ekranda görüntüleyebilirsiniz. Piyasa haberlerini takip edebilir; paylaşımda bulunabilirsiniz. Fiyat alarmları kurabilirsiniz. Bu programın en büyük avantajı günlük alım satım yapan yatırımcılar için alım satım makasının düşük olmasıdır.

Türkiye Finans müşterilerine özel olarak geliştirilmiş piyasa takip ve döviz/kıymetli maden alış/satış platformudur. Bu platformu  TFXTARGET Mobil uygulaması ile cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz. Haftaiçi 5 gün boyunca 23 saat 50 dakika işlem yapabilirsiniz. 23:50-00:00 arası kapalıdır. Döviz alım satım makası dardır. Altın alım satım fiyatlarında da arasındaki fark en düşük ortamdır. Emir sistemi ile döviz alım satımı yapabilme kolaylığı vardır. İşlemlerde herhangi bir komisyon, swap kesintisi yoktur. Ve limit/stop emirleri vermeniz de mümkündür.

Döviz Büroları Daha Mı Uygun 

Dolar alımı için en uygun banka seçiminden sonra, bu banka ile döviz bürolarının dolar satım fiyatlarını karşılaştırmalısınız. Sürekli değişen dolar kurunu da gözeterek en uygun tercihi yapmalısınız. Ama genellikle döviz büroları bankalardan çok daha yüksek fiyatlara dolar satımı yapmaktadır. Bunun nedenine gelince; döviz bürolarının dükkan kiraları, elektrik,su gibi giderleri vardır. Ama bankalarda bu gibi giderler olmadığı için, dolar alım-satım işlemleri müşteriler açısından daha karlı olmaktadır.

Dolar neden bozdurulmaz

Dolar bozdurmalı mıyım?

Dolar Bozdurmalı mıyım?

Son zamanlarda yaşanan bazı ekonomik ve sosyal olaylardan dolayı doların yükseldiğini görmekteyiz. Yükselen dolardan dolayı birçok kişi elindeki doları bozdurma telaşına girdi. Dolarınızı bozdurma konusunda size şu şekilde bir önerimiz olacaktır; eğer acil bir ihtiyacınız yoksa ya da dolardan daha karlı bir yere yatırım yapmayacaksanız, dolarınızı bozdurmamanızı tavsiye ederim. Nedenine gelince; doların kısa tarihine baktığımızda hiçbir dönemde sert bir düşüş trendine girdiğine şahit olmadığımızı söyleyebiliriz. Zaten hem ülkemizdeki gelişmeler hem de yurt dışındaki gelişmeler doların daha da yükseleceğine işaret etmektedir.

Dolar Bozdurmamak İçin Önemli Sebepler 

Elinizdeki dolarları çok geçerli bir neden olmadıkça bozdurmamanız için bazı sebepleri sıraladık.

 • Ülkemizde dolar sürekli yukarı hareket halinde olan bir döviz olup, yakın tarihimizde hiçbir zaman yatırımcısını şaşırtmamıştır.
 • Orta doğuda son zamanlarda yaşanan iç savaşlardan dolayı doların değeri dolaylı yoldan korunmaktadır
 • Ülkemizde enflasyon rakamlarının sürekli iki hanelerde gezinmesi doları daha da yükselmesine sebep olmaktadır
 • Ülkemizde dalgalı kur sistemi mevcut olduğu için, hem dolar hem de borsa başta olmak üzere en küçük olaydan olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir.
 • Ülkemizde normal seçim hiç yapılamamıştır. Yani ülke tarihinde hep erken seçime gidilmiştir. Yapılan bol seçimler siyasi belirsizliğe yol açmakta ve bu da doların yükselmesinde ana etkenlerdendir.
 • ABD başta olmak üzere büyük ekonomiye sahip ülkelerde yaşanan olumsuz olaylar bizim ülkemizde doların yükselmesine sebep olmaktadır. Yani dünya ekonomik güvensizlik ortamına girdiğinde bu doların yükselmesi ile kendisini göstermektedir.

Yukarıda bahsi geçen konular doların yükselmesine sebep olan belli başlı etmenler olup, son yıllarda bu sebeplerden ötürü dolar sürekli yükselmekte ve yakın bir gelecekte de aşağıya doğru hareketlenme göstermeyecektir. Bu nedenle elinizde dolarınız varsa bunu bozdurmamanızı tavsiye ederiz.

 

Bu konu hakkında sorularınız varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Eylem dedi ki:

  Peki euromu yoksa dolaramı yatırım yapmak daha mantıklıdır. Yada altınamı. Yani çok uzun vade düşünmeyecek olursak.

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Eylem Hanım bu gibi durumlarda net bir cevap vermek yanlış olur. Özellikle kısa vadeli yapılan işlemlerde tahmin yapmak çok zordur. Ama uzun yani ileriye dönük bir yatırım aracı düşünüyorsanız dolar, altın ya da euro alabilirsiniz. Bunlar her zaman kazandırır ama uzun vadeli olarak. Not: Önerilerimiz yatırım tavsiyesi değildir.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.