Dolar En Ucuz Nereden Alınır?  

 

Doların yükseleceğini düşünüp dolara para yatırmak isteyenler doları en ucuza almanın yollarını araştırıyor. Dolar en ucuza nereden alınır? Zarar etmemek için doları nereden almalıyız? Yatırım aracı olarak dolar ne kadar doğru bir karar? Bu gibi soruların yanıtları için makalemizi okumaya devam edin. Bu yazıyı okumadan asla dolar almayın.

 

Ülkemizde ve dünyada yaşanan bazı gelişmeler dolar başta olmak üzere birçok yatırım aracının değerini arttırıp azaltabilmektedir. Son zamanlarda özellikle orta doğudaki olumsuz gelişmeler doların nabzının yükselmesine sebep olmuştur. Ülkemizde sürekli yükseliş trendinde olan dolar, içeride yaşanan bazı hadiseler sonucunda daha da hızlı bir yükseliş ivmesi yakalamıştır. Dolardan para kazanmak isteyenler ya da dolar karşısında değer kaybeden TL’de parasını tutarak zarar etmek istemeyen vatandaşlar, en uygun yöntemle dolar alma yarışına girdiler.

 

Dolar en ucuz nereden alınır?

Dolar en ucuz nereden alınır?

Dolar Nereden Alınır?

 

Dolar satın alma yöntemlerini sıralamadan önce, en uygun yöntemin hangisi olduğu ile ilgili birkaç önerimiz olacaktır. Ülkemizde dolar satışı yapan birçok yer mevcuttur. Bunlar; döviz büroları, bankalar, bankaların internet şubeleri, sanal döviz satan internet siteleri, kuyumcular bu gruba dahil edilebilir. Yani aslında birçok kişi bu dolar alım-satım işini yapmaktadır. Ama bizim için önemli olan, bir yatırım aracı olarak dolardan maksimum düzeyde gelir elde etmek ve bazı yönleri ile düşünürsek minimum düzeyde zarar etmektir.

 

Dolar satın almadan önce bütün bankaların özellikle internet şubelerindeki dolar alım-satım makasına bakılmalıdır. Makasa aralığı geniş olan bankadan dolar almamaya çalışmalısınız. Çünkü aldığınız doları yakın bir zamanda satmak istediğinizde makas aralığından dolayı büyük zarar edersiniz. Bunun için en az kar yapan bankayı belirlemelisiniz. Bankalardan döviz almak için en uygun yöntem olarak internet bankacılığını kullanabilirsiniz.

 

Page Title

REKLAMLAR

Dolar alımı için en uygun banka seçiminden sonra, bu banka ile döviz bürolarının dolar satım fiyatlarını karşılaştırmalısınız. Sürekli değişen dolar kurunu da gözeterek en uygun tercihi yapmalısınız. Ama genellikle döviz büroları bankalardan çok daha yüksek fiyatlara dolar satımı yapmaktadır. Bunun nedenine gelince; döviz bürolarının dükkan kiraları, elektrik,su gibi giderleri vardır. Ama bankalarda bu gibi giderler olmadığı için, dolar alım-satım işlemleri müşteriler açısından daha karlı olmaktadır.

 

Dolar neden bozdurulmaz

Dolar neden bozdurulmaz

Dolar Bozdurmalı mıyım?

 

Son zamanlarda yaşanan bazı ekonomik ve sosyal olaylardan dolayı doların yükseldiğini görmekteyiz. Yükselen dolardan dolayı birçok kişi elindeki doları bozdurma telaşına girdi. Dolarınızı bozdurma konusunda size şu şekilde bir önerimiz olacaktır; eğer acil bir ihtiyacınız yoksa ya da dolardan daha karlı bir yere yatırım yapmayacaksanız, dolarınızı bozdurmamanızı tavsiye ederim. Nedenine gelince; doların kısa tarihine baktığımızda hiçbir dönemde sert bir düşüş trendine girdiğine şahit olmadığımızı söyleyebiliriz. Zaten hem ülkemizdeki gelişmeler hem de yurt dışındaki gelişmeler doların daha da yükseleceğine işaret etmektedir.

 

Dolar Bozdurmamak İçin Önemli Sebepler

 

Elinizdeki dolarları çok geçerli bir neden olmadıkça bozdurmamanız için bazı sebepleri sıraladık.

 • Ülkemizde dolar sürekli yukarı hareket halinde olan bir döviz olup, yakın tarihimizde hiçbir zaman yatırımcısını şaşırtmamıştır.
 • Orta doğuda son zamanlarda yaşanan iç savaşlardan dolayı doların değeri dolaylı yoldan korunmaktadır
 • Ülkemizde enflasyon rakamlarının sürekli iki hanelerde gezinmesi doları daha da yükselmesine sebep olmaktadır
 • Ülkemizde dalgalı kur sistemi mevcut olduğu için, hem dolar hem de borsa başta olmak üzere en küçük olaydan olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir.
 • Ülkemizde normal seçim hiç yapılamamıştır. Yani ülke tarihinde hep erken seçime gidilmiştir. Yapılan bol seçimler siyasi belirsizliğe yol açmakta ve bu da doların yükselmesinde ana etkenlerdendir.
 • ABD başta olmak üzere büyük ekonomiye sahip ülkelerde yaşanan olumsuz olaylar bizim ülkemizde doların yükselmesine sebep olmaktadır. Yani dünya ekonomik güvensizlik ortamına girdiğinde bu doların yükselmesi ile kendisini göstermektedir.

 

Saydıklarımız doların yükselmesine sebep olan belli başlı etmenler olup, son yıllarda bu sebeplerden ötürü dolar sürekli yükselmekte ve yakın bir gelecekte de aşağıya doğru hareketlenme göstermeyecektir. Bu nedenle elinizde dolarınız varsa bunu bozdurmamanızı tavsiye ederiz.

 

Bu konu hakkında sorularınız varsa, yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede size dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan IBAN Numarama Yurt Dışından Para Yatırılabilir Mi? başlıklı makalemizde IBAN, IBAN Para Yatırma ve yurt dışından havale ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Eylem dedi ki:

  Peki euromu yoksa dolaramı yatırım yapmak daha mantıklıdır. Yada altınamı. Yani çok uzun vade düşünmeyecek olursak.

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Eylem Hanım bu gibi durumlarda net bir cevap vermek yanlış olur. Özellikle kısa vadeli yapılan işlemlerde tahmin yapmak çok zordur. Ama uzun yani ileriye dönük bir yatırım aracı düşünüyorsanız dolar, altın ya da euro alabilirsiniz. Bunlar her zaman kazandırır ama uzun vadeli olarak. Not: Önerilerimiz yatırım tavsiyesi değildir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.