20 Ağustos 2019

E-Devlet İnternet Bankacılığı  

 

İnternet bankacılığına giriş yapılabilmesi için öncelikle ilgili bankanın şubesine giderek imza karşılığında internet şubesi hesabının açılması gerekmektedir. Ama gülük hayatta birçok şifre kullandığımız için ve ayrıca bankaların güvenlik nedeni ile sürekli olarak internet bankcılığı şifresinin değiştirilmesini istemesi sonrası internet bankacılığı şifresi genelde unutulmaktadır. Bu durumda unutulan online bankacılık şifresi yerine e-devlet şifresi ile internet bankacılığına giriş yapılabilmektedir. E-devlet internet bankacılığı normal bankacılık işlemlerinin tamamı güvenli bir şekilde yapılabilmektedir.

Ülkemizde 40’tan fazla banka olmasına rağmen e-devlet uygulamasına entegre olan banka sayısı şimdilik sadece 16 adettit. E-devlet uygulamasına bağlı olan bankaların isimleri aşağıdaki gibidir.

 • Akbank E-devlet  İnternet Bankacılığı
 • Albaraka E-devlet İnternet Bankacılığı
 • Anadolu Bank E-devlet İnternet Bankacılığı
 • Deniz Bank E-devlet İnternet Bankacılığı
 • QNF Finans  Bank E-devlet  İnternet Bankacılığı
 • Garanti Bank İnternet Bankacılığı
 • ING Bank E-devlet İnternet Bankacılığı
 • Kuveyt Turk Bankası E-devlet  İnternet Bankacılığı
 • Odea Bank E-devlet  İnternet Bankacılığı
 • Şeker Bank E-devlet İnternet Bankacılığı
 • TEB İnternet E-devlet  Bankacılığı
 • İş Bankası E-devlet İnternet Bankacılığı
 • Türkiye Finans E-devlet  İnternet Bankacılığı
 • Yapı Kredi E-devlet İnternet Bankacılığı
 • Ziraat Bankası E-devlet İnternet Bankacılığı
 • Ziraat Katılım Bankası E-devlet İnternet Bankacılığı

Yukarıda sıralanan bankaların internet şubesine güvenli bir şekilde e-devlet şifresi ile girilebilmektedir. İnternet bankacılığına girmek için öncelikle e-devlet ana sayfasına giriş yapıp orada bulunan menüden hangi bankanın müşterisi iseniz o banka şifresi ile e-devlete giriş yapılabilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

E-Devlet Şifresi Unutulduğunda İnternet Bankacılığı İle Giriş Yapılabilir

E-devlet  Şifremi Unuttum

Son yıllarda yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte artık bütün resmi işlemlerin artık e-devlet üzerinden yapılabildiğini söyleyebiliriz. E-devlet üzerinden yapılan işlemler sayesinde hem devlet kurumlarının üzerindeki yük hafiflemekte hem de vatandaşın işlemleri de daha hızlı ve kolay yapılabilmektedir.

e-devlet uygulaması hem vatandaş hem de devlet kurumları için oldukça büyük avantajlar doğurduğu için her geçen gün e-devlet hizmetleri yaygınlaştırılmaktadır. Örneğin önceki yıllarda e-devlet ile adli sicil alınamazken artık son yıllarda e-devlet hizmetlerine adli sicil belgesi de eklenmiştir.

E-devlet uygulaması bu kadar büyük kolaylıklar sağladığı için artık internet kullanan herkesin e-devlet uygulamasından yararlandığını söyleyebiliriz. Tabi bazı durumlarda e-devlet şifresi unutulabilmektedir. Bu duruma çözüm olarak da bankaların internet bankacılığı ile e-devlet uygulamasına giriş yapılmasını önerebiliriz. Aynen e-devlet şifresi ile alınan tüm hizmetler internet bankacılığı ile de alınabilmektedir.

E-devlet uygulaması oldukça güvenli bir resmi uygulama alanıdır. Banka hesaplarının tamamına bu hizmet ile ulaşılabildiği için şifresinin de çok iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Eğer e-devlet şifresi unutulursa geçici olarak internet bankacılığı ile girilse de yine de en yakın zamanda bir PTT şubesine gidilerek e-devlet şifresinin alınması gerekmektedir.

E-devlet Şifresi İle UYAP Sorgulama

İnternet bankacılığı ile e-devlet uygulamasına giriş yapıldığında ayrıca buradan birçok ek uygulamaya da giriş yapılabilmektedir. Örneğin Ulusal yargı ağı olan UYAP’a  kolaylıkla giriş yapılabilmektedir. UYAP( Ulusal Yargı Ağı) uygulaması ile kişilerin hakkında bir arama kararı olup olmadığı, kişilerin tüm mahkeme kararları ve Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel  başvurular da görülebilmektedir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz