Kredihesabi.com

Eksper Ücreti İadesi İçin Yapılması Gerekenler (Konut Kredisi) 

Eksper Ücreti İadesi İçin Yapılması Gerekenler (Konut Kredisi) 

Konut kredisi çekilerek satın alınan evlerde kredi öncesi konutun değerinin belirlenmesi için bağımsız kurumlarca eksper gönderilir. 2020 yılı itibari ile evlerin büyüklüğü yani metrekaresine göre ev eksper ücreti değişkenlik gösterse de ortalama 1000 TL ücret çıkmaktadır. Bu ücretin aslında çoğu eksper firmasına değil bankaya kalmaktadır. Müşteriler de haklı olarak bankaya kalan eksper ücretinin iadesini isteyebilirler. Ortalama 1000 TL olan ücretin en az 600 TL gibi bir kısmı bankaya kalmaktadır. Ev eksper ücret iadesi ancak bankaya kalan kısmı için istenebilir. 

 

Eksper Ücretinin Tamamı İade Edilmez! 

Konut kredilerinde eksper ücret iadesinde Tüketici Hakem heyetlerinin emsal kararları var. Ama eksper ücretinin tamamı iade edilmez. İade talebinin olumlu cevaplanması için sadece bankanın aldığı kısmı istemek gerekiyor. Normal şartlarda eksper firması alacak olduğu kısım için bankaya fatura keser. Banka da bu faturaya göre tüketiciden para alması gerekirken kendisi de üzerine biraz daha ekleme yaparak daha fazla talep eder.  

İade sürecinde öncelikle bankanın eksper firmasına ödediği eksper ücretinin makbuzu istenir. Gelen makbuzdaki rakamla, bankanın sizden kestiği eksper parası farklıysa aradaki parayı bankadan talep etmelisiniz.  

Detayları birlikte inceleyelim… 

Konut kredisi ile ev satın almak isteyen kişilerin ödemesi gereken en fazla ücretlerden bir tanesi, eksper ücreti olmaktadır. Eksper ücreti iadesini almak her banka müşterisinin işine gelecek bir durum olmaktadır. Bu nedenle insanlar eksper ücretini geri almak için yapılması gerekenleri öğrenmek istemektedir. Bu yazımızla birlikte size eksper ücretinin nasıl geri alınacağını öğreteceğiz. 

Eksper Ücreti Nedir? 

Eksper yani uzun adıyla ekspertiz, bankaların konut kredisi vermek için araştırdığı kişinin alacağı evin değerini belirleyen uzman kişidir. Bu sayede evin o günkü şartlarda değeri ortaya çıkarılır. Eksper firmaları tarafından bankalar için verilen bu hizmet, belirli bir ücrete tabi tutulmaktadır. Bunun nedeni ise, eksperin inceleme yaptıktan sonra bir rapor çıkartması ve bu rapor sayesinde gayrimenkulün değerinin tam olarak belirlenmesidir. 

Eksper Ücreti İadesi Nasıl Yapılır? 

Bankadan konut kredisi almak istediğiniz zaman banka tarafından gönderilen eksper için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Konut kredisi için bankaya ödediğiniz ücretler arasında en fazla olan ücretlerden biri bu olduğu için iade yapmanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. 

Eksper ücreti iadesi için tüketici mahkemesine başvurmanız yeterli olacaktır. Mahkemede aranan en önemli şart eksper faturasının tüketici adına kesilip kesilmediği olmaktadır. Çünkü bankalar tüketici adına bu faturayı kestiğini gösterirse, ücreti ödemeyebiliyor. Bu nedenle sizin adınıza kesilen faturaları incelemenizde fayda var. Banka sizin adınıza fatura kesmeden ücret aldıysa, bu ücreti geri ödemek zorunda kalacaktır. 

Eksper Ücreti İadesi Kaç Yılı Kapsar? 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin tarafından yapılan açıklamaya göre; bankadan konut kredisi çeken kişiler, satın alacağı gayrimenkul için bankaya eksper ve ipotek ücreti ödemektedir. Bu ücretlerin tekrar tahsil edilebileceğini açıklayan Şahin, her zaman tüketicilerin yanında olduğunu belirtti. 

Her konut kredisi çeken kişinin bu talepte bulunabileceğini söyleyen Şahin, eksper ücreti iadesi isteyen kişilerin son 10 yıl içerisinde kredi çekmiş olması gerektiğini vurguladı. Mahmut Şahin’in açıklamasına göre; son 10 sene içerisinde herhangi bir bankadan konut kredisi çekmiş ve bunun için ekspertiz ücreti ödemiş kişiler, tüketici hakem heyetine başvurduktan sonra hiçbir gerekçe göstermeden ekspertiz ücreti iadesi alabilirler. 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.