09 Eylül 2019

Emekliler Konut Kredisi Alabilirmi ?

Emekliler konut kredisi çekebilir mi?  Emekliler konut kredisine başvurabilir mi ?, Emekliler konut kredisi almak için ne yapmalı ?

Türkiye’de 10 milyon civarında emekli bulunmaktadır. Emeklilerin her ay sabit bir maaşı olduğu için bankalar tarafından emeklilerimiz oldukça ön planda tutulmaktadır. Emeklilerin ödemeleri de genelde düzgün olduğu için bankalar tarafından emeklilere çok özel krediler verilebilmektedir. Bu krediler için konut kredileri de bulunmaktadır. Peki emekliler konut kredisi çekebilir mi? Emeklilere konut kredisi ile ilgili detaylar..


Bu yazımızda;

 • Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?
 • Emeklilere Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?
 • Emeklilere Kredilerini Ödeyemezse Maaşlarına El Konulur Mu?

Saydığımız başlıklar altında emeklilere konut kredisi ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.


Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Emekli olan vatandaşlarımız gerek kendi ihtiyaçları için gerekse çocukları için konut satın almak için kredi başvurusu yapabilir. Emekli vatandaşlarımız kredi başvurusu için bankaya gittiklerinde kendilerinden gelir belgesinin yanında sağlık durumuna gösteren bir rapor da istenebilir. Bu emeklinin yaşına göre değişebilir. Genç emekliler için bu istenmeyebilir. Emeklilerimiz gelir belgesi sunduktan sonra, maaşlarının oranına göre konut kredisi çekebilir.

Emekliler Konut Kredisi Alabilirmi ? Emeklilere Konut Kredisi Veren Bankalar

Emeklilere Konut Kredisi Yaş Sınırı Var Mı?

Emeklilere konut kredisi verilirken yaş kriteri de  önemli bir ölçü birimidir. Bankalar yaş sınırı olarak genelde 75 veya 80 yaş sınırını koyarlar. Bankanın belirlediği yaş sınırını eğer aşmamışsanız konut kredinizi kullanabilirsiniz. Bankalar yaş sınırını koymasının en büyük nedeni sigorta şirketleri belli bir yaştan sonra kişileri sigorta yapmaktan kaçmasıdır. Bu durumda bazı bankalar sigorta yerine çalışan bordrolu kefil isteyerek konut kredisi kullandırmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

Emekliler bankalardan konut kredisi alırken yaşadığı sorunlardan bir tanesi de maaşın krediyi karşılamama sorunu. Bankalar konut kredisi kullanacak kişinin gelir durumuna bakarlar. Kişi bankadan kullanacağı kredinin aylık ödemesi maaşının yüzde 70 ini geçemez. Yani 1000 TL maaş alan bir kişi en fazla aylık 700 TL ödemeli bir kredi çekebilir. Beraber yaşadığı hane halkından çalışan varsa veya ek başka bir geliri varsa bunu bankaya sunarak bu oran yükselebilir.

Emekliler için konut kredisi kullanılırken evin değeri de önemlidir. Ekspertiz raporunda çıkan evin değerine göre kullanabileceğiniz tutar banka tarafından belirlenir ve uygun görüldüğünde krediyi kullanmanız sağlanır. Bankalar evin ekspertiz fiyatının yüzde 75 ine kredi kullandırırlar. Yani alacağınız ev 100.000 TL değerinde bir ev ise en fazla bankadan 75.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Geri kalan 25.000 TL yi banka sizden nakit olarak hazırlamanızı ister.

Emekliler İçin Konut Kredisi Yaş Sınırı Var Mı?

Emeklilere Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de emeklilere konut kredisi veren birçok banka bulunmaktadır. Özellikle kamu bankaları emeklilere daha iyi şartlarda kredi vermektedir. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gibi kamu bankaları emeklilere özel krediler sunmaktadır. Bunların yanında emeklilere konut kredisi veren diğer bankalar;

 • QNB Finansbank
 • ING Bank
 • Garanti Bankası
 • Burganbank
 • Türkiye Finans
 • Kuveyt Türk
 • Akbank
 • Yapı Kredi
 • Türkiye Ekonomi Bankası

Saydığımız bankalara ek olarak daha birçok özel banka emeklilere özel konut kredileri vermektedir. Özetleyecek olursak; emeklilerimiz kara lisede olmadıkça ve gelirleri de çekecekleri konuta göre yeterli düzeyde olan kişilere konut kredisi verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Çekerken Kredi Notu En Az Ne Olmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz