18 Ağustos 2019

Emekliler KOSGEB Kredisi Alabilir Mi?

 

KOSGEB ülkede tüm girişimcilere kredi ve hibe desteği vererek onları üretim odaklı olarak teşvik etmektedir. KOSGEB’in temel amacına bakıldığında, üretim odaklı açılacak olan işletmelere hem kredi desteği sunmak hem de işletmenin sürekli olarak büyümesi için onlara danışmanlık vermek olduğu görülmektedir. KOSGEB hem bayanlara hem de erkeklere bu yönde destek olmaktadır.  Özellikle genç girişimcilere KOSGEB tarafından sürekli destek programları hazırlanmaktadır. Peki aynı şekilde emekliler KOSGEB kredisi alabilir mi? Emeklilerimiz KOSGEB desteklemelerinden nasıl yararlanır?


Emeklilerimizin KOSGEB’den kredi alabilmesi hususunda bir bilgi açığı olmasından dolayı bu noktada bir araştırma yaptık. Emekliler KOSGEB desteği alabilir mi konulu yazımızda; KOSGEB kredisinden kimler yararlanabilir, KOSGEB kredisinden emekliler yararlanabilir mi, KOSGEB hibe kredileri nasıl alınır ve KOSGEB işletme kredisi için gereken şartlar nelerdir sorularına yanıt bulacağız.


 

KOSGEB Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

KOSGEB’in sunmuş olduğu birçok destek programı bulunmaktadır. Bunların başında ise KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Programını başarı ile bitirenlere verilen işletme kredileri gelmektedir. Bunun yanında ayrıca KOSGEB tarafından dükkan sahiplerine verilen ve her sene değişen rakamlara sahip olan KOSGEB faizsiz kredisinden bahsedebiliriz. Bu kredilerden, genç yaşlı, bayan-erkek herkes yararlanabilir.

2017’de yüzbinlerce işletme sahibine dağıtılan KOSGEB 50.000 TL faizsiz kredi desteğinden, Türkiye’de yaklaşık olarak 250 bin esnaf yararlanmıştı. Bu esnaflar içinde, bayan-erkek-yaşlı-genç herkes bulunmakta idi. Emeklilerimiz de bu kredilerden yararlanmışlardı. Yani emeklikler, KOSGEB’in vermiş olduğu faizsiz kredileri için başvuru yapabilirler. Bunun için sadece SGK kesinti belgelerini beyan etmeleri yeterli görülmektedir.

Emekliler KOSGEB Kredisi Alabilir Mi?

KOSGEB Desteklemelerinden Emekliler Yararlanabiliyor Mu?

KOSGEB’in vermiş olduğu diğer önemli kredi ve hibelerden biri olan KOSGEB işletme kredileri bu kurumun esnaf ve girişimcilere vermiş olduğu en büyük destek olarak ön plana çıkmaktadır. Emekli olan girişimciler de KOSGEB’in vermiş olduğu bu destek programından yararlanmak istemektedir. Peki emekliler KOSGEB hibe ya da KOSGEB işletme açma kredisinden yararlanabilir mi?

Page Title

REKLAMLAR

KOSGEB emeklilere hibe ve iş yeri açma kredisi vermemektedir. KOSGEB’e başvuru yapan emeklilerimiz dükkan açmak istediklerinde ya da KOSGEB’den bu işletmeler için hibe istediklerinde elleri boş dönecektir. Çünkü, KOSGEB emeklilere herhangi bir iş edindirme programı yapmamaktadır. Burada, zaten emeklilerin bir geliri olduğu için , KOSGEB daha çok genç işsizlere iş edindirme yolunu tercih etmektedir.

 

Önemli Not: Yukarıda KOSGEB’in emeklilere vermiş olduğu 50.000 TL faizsiz kredi ile KOSGEB’in yapmış olduğu Uygulamalı Girişimcilik Programı sonrası vereceği kredi ve hibeler farklıdır. KOSGEB, işletme sahibi olan emeklilere faizsiz kredi verir ama iş yeri sahibi olacak olanlara geri ödemesiz hibe ya da iş yeri açma kredisi vermez. Bu farkın iyi anlaşılması gerekmektedir.

 

Emekliler KOSGEB Kredisi Alabilir Mi?

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB hibe kredisi almak son yıllarda oldukça kolay bir hal almış durumadır. 3 günlük bir kurs programı sonrası, oldukça basit bir sınav ve sınav sonrası bir danışmanlık şirketine hazırlatılacak olan KOSGEB iş planı ile 50 bin TL KOSGEB geri ödemesiz kredinin alınabileceğini söyleyebiliriz. Daha önceki yıllarda hem kursların daha uzun sürmesi hem de kredi şartlarının daha ağır olması nedeni ile KOSGEB destek kredileri zor alınabilmekte idi. Ama artık kurs saatleri sadece 32 saat sürmekte ve iş planları da danışmanlık şirketleri tarafından hazırlanmaktadır.

32 saat süren kursa katılıp bu kurs sonrası sınavdan başarılı olanlar, daha sonra açacakları işletmelere ait kapsamlı bir iş planı hazırlamak zorundadır. Bu iş planı da kabul edilenler, daha sonra işletmelerini açabilirler. İşletmelerini açan kişilere, KOSGEB destekli olarak, 50 bin TL’ye kadar hibe kredi ve 100.000 TL faizsiz kredi verilmektedir. Bu kredilerden daha önce belirttiğimiz üzere emekliler yararlanamamaktadır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz