20 Ağustos 2019

Emeklilere Maaşının 10 Katın Kadar Faizsiz Kredi

Emeklilerin maddi sorunlarının çözümü için onlara yönelik bazı adımlar atılmaya başlandı. Henüz kesinleşmeyen düzenlemeye göre, emeklilerin maaşının tam 10 katına kadar sıfır faizle kredi verilmesi ve bunun yanında da SGK’nın desteği ile yine emeklilere 3 maaş avans ve 36 ay geri ödeme imkanı sağlanması düşünülmektedir. Emeklilere faizsiz kredi ve 3 maaş avans olanakları hakkında bankalar ile yapılacak görüşmeler sonrası kesin bir sonuç çıkması beklenmektedir. Emekli maaşının 10 katına kadar sıfır faizli kredi ve diğer avantajlar için yazımızı okumaya devam edin.

Emeklilere Faizsiz Kredi Veriliyor Mu?

Türkiye’deki emekli sayısı 11 milyonu geçmiş durumda. Bu yüksek rakamın yanında ayrıca bankalar, emekli maaşlarının düzenli olarak yatması nedeni ile emeklilere kredi verme konusunda oldukça istekli davranmaktadır. Hatta bazı bankalar, dönem dönem kendi bünyesinde sıfır faizli krediler vererek emeklilerden daha fazla yararlanmak istemektedir. Ama şimdi söz konusu olan sıfır faizli kredi tamamen devlet destekli olarak verilecektir. Bu konuda, Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıf Bank öncü olup gerekli çalışmalara hemen başlanacaktır.

Emekli Maaşının On Katına Kadar Faizsiz Kredi Alacak!

SSK, Emekli sandığı ya da tarım Bağkuru olsun, kişinin nereden emekli olduğu önemli olmaksızın, almış olduğu maaşının 10 katına kadar sıfır faizli kredi verilecek olup bu kredinin geri ödemesi de kişinin maaşında kesilmesi ile yapılacaktır. Yani, hangi bankadan kredi çekildi ise, emeklinin maaşı da o bankaya aktarılacağı için, emekli olan kişi ay sonunda kredi transferi ile de uğraşmayacaktır.

Emeklilere Maaşının 3 Katı Kadar Nakit Avans

Emekli olmuş kişilere verilecek sıfır faizli ihtiyaç kredisinin yanında ayrıca, aldıkları maaşların 3 katı kadar yine faizsiz nakit avans verilmesi gündeme geldi. SGK tarafından verilecek olan bu kredi için 36 aya kadar vade sayısı ve sıfır faiz seçeneği sunulmaktadır. SGK tarafından verilecek bu kredinin geri ödemesi de emekli tarafından yapılmayacaktır. SGK çekilen maaşın 3 katı avansı, 36 aya eşit taksitlere bölerek daha sonra bu tutarı her ay kişinin maaşından kesmek kaydı ile nakit avansın ödenmesini sağlayacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Emeklilere Ne Kadar Faizsiz Kredi Verilecek?

Daha önce özellikle PTT ile iş birliğine giden bankalar, emeklilere 10 bin tl sıfır faizli kredi seçenekleri sunmuş ve u yönde binlerce emekli maaşlarını PTT’ye taşımıştı. Ama şimdiki emeklilere devlet destekli kredi olduğu için kamu bankaları doğrudan kredi verecektir. Verilecek olan kredi tutarı da emeklinin almış olduğu maaşa göre değişmektedir. Aşağıda örnek maaşlara göre alınabilecek kredi tutarları gösterilmiştir.

Emeklilere Faizsiz Kredi Limitleri;

  • 2000 TL Maaş Alan Bir Emekli: 20 Bin TL Kredi Çekme İmkanı Elde Edecektir. Nakit Avans Olarak da 6 Bin TL Çekebilir.
  • 1500 TL Maaş Alan Emekli: 15 Bin TL Kredi Hakkı Elde Edecektir. Nakit Avans Olarak da 4500 TL Çekebilir.

Emeklilere Sıfır Faizli Kredi Verecek Olan Bankalar

Üst limiti olmadan verilecek olan kredinin limiti emekli maaşına göre belirlenmektedir. Bu krediyi de şimdilik sadece Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıf Bank vermesi ön görülmektedir.  Bu kredinin verilmesi bazı şartlara bağlı kılınmıştır.

Emekli kişinin maaşından başka bankadan kesilen bir tutarın olmaması gerekmektedir. Özellikle verilecek olan 3 kat nakit avans için herhangi bir yerden maaştan kesinti olmaması oldukça önemlidir. Yoksa SGK bu konuda bu kredi şansını vermeyecektir.

Emeklilere Sıfır Faizli Kredi Verilecek

Emeklilere İndirimli Tatil Fırsatı

Emeklilere verilecek kredi avantajı yanında ayrıca emeklilere %70’lere varan tatil imkanı da sunulacaktır. Yazlık ve kışlık tatil bölgelerinde, anlaşmalı oteller ile yapılan son görüşmelerde netlik kazanacak olan indirim oranı sonrası emeklilerin daha kolay şartlar altında tatil yapması sağlanacaktır. Bazı bölgeler ve oteller için %30 ve bazı yerler için üst limit %70 olmak üzere tatil imkanı verilmesi söz konusu olacaktır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz