20 Ağustos 2019

Emeklilerin Çekebileceği Kredi Limiti

Emekli vatandaşlarımız, nakit sorunlarını genelde banka kredisi ile halletme yoluna giderler. Sabit bir maaşları olması ve genelde ev sahibi olmaları nedeni ile birçok banka limit dahilinde kendilerine yapılan başvuruları olumlu olarak değerlendirip kişilere kredi onayı verirler. Ama emeklilerin bazılarında maaşlar az olduğu için,  “bana ne kadar kredi çıkar” sorusu akla gelmektedir. Emekliler için belirlenmiş bir kredi limiti yoktur. Onlara kredi verilirken BDDK’nın belirlemiş olduğu maaşın %80’i sınırı baz alınır. Yani bir kişi ne kadar maaş alıyorsa o kişiye maaşının %80’ini geçmeyecek şekilde kredi taksitleri hesaplanıp belirlenir. Bunun daha iyi anlaşılması için aşağıda birkaç somut örnek verdik.

Emekliler İçin Toplam Kredi Limiti

Emekliler, ülkemiz yetişkin nüfusunun büyük bir oranını oluşturuyor ve bütün insanlar gibi onların da zaman zaman toplu paraya ihtiyaçları oluyor. Bunun için de kredi çekme yolunu tercih ediyorlar. İşte bu noktada emeklilerin aklına emekliler toplam ne kadar kredi çekebilir sorusu geliyor.

Emekliler Maaşının Kaç Katı Kredi Çekebilir?

Emekli kavramı çok geniş bir kavramdır. Birçok insan gerek özel sektörden gerek kamudan gerekse kendi imkanlarıyla emekliliğe hak kazanmıştır. Bütün bunların emekli maaşları da farklıdır. O yüzden emekliler maaşının kaç katı kredi çekebilir sorusunun cevabı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Örneğin Ziraat Bankası maaşını Ziraat Bankasından çeken emeklilere maaşının 15 katına kadar kredi vermekteyken ING Bank toplamda 15 bin TL kredi vermektedir.

Emekliler toplamda ne kadar kredi çekebilir ve emekliler için en ideal banka hangisidir diye merak edilirse mevcut sistemde emekli maaşının çekildiği banka daha avantajlı olmaktadır. Bu yüzden ilk olarak birlikte çalışılan banka ile iletişime geçilmelidir.

Emekli Kredi Çekme Halkbank Ayrıcalıkları

Emeklilere kredi verme uygulamaları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Emekli maaşından kredi çekme Ziraat Bankası tercih edilirse banka, maaş alma sıklığına göre taksitlendirme imkanı veriyor. Emekli kredi çekme Halkbank tercihinde ise banka, Mutlu Emekli Kredisi adıyla 48 ay vadeli, 50.000 TL’ye kadar kredi verebiliyor.

Page Title

REKLAMLAR

Emekli kredisi Denizbank tercihindeyse ihtiyaç, taşıt ve konut kredilerinde indirimli faiz oranları uyguluyor. Tıpkı Ziraat Bankası gibi aydan aya veya üç aydan üç aya geri ödeme fırsatı veriyor.

Emekli Kredisi Çekme Yaş Sınırı Kaçtır?

Emekliler toplam ne kadar kredi çekebilir meselesi yanında bir de emekli kredisi çekme yaş sınırı vardır. Bankalar verdikleri krediler için hayat sigortası yaparlar ve bunun için belli bir ücret keserler. Emeklileri riskli yaş grubunda değerlendiren bankalar maksimum 80 yaşına kadar kredi vermektedir. Fakat bu sınır bankadan bankaya değişmekte; kimi banka 65, ki banka 70, kimisi de 75 yaş sınırı belirleyebilmektedir.

Emekliler İçin Ev Kredisi Hesaplama

Kredi çekebilmek için tek kriter emekli olmak veya yaş sınırı değildir. Bununla birlikte kişilerin kredi sicili, borç durumu, daha önceki ödemelerinin düzenli yapılıp yapılmadığı, başka borcunun olup olmadığı gibi kıstaslar da bankalar tarafından dikkate alınmaktadır. Emekli ev kredisi hesaplama, ihtiyaç kredisi hesaplama gibi durumlarda kredi üst limiti bütün bu etkenlere göre değişebilmektedir.

  • Kişinin aldığı maaş tutarı
  • Kredi limiti
  • Kredi sicil durumu
  • Maaş müşterisi olup olmadığı
  • Evin değeri
  • Peşinat tutarı gibi

İhtiyaç kredilerinde ise 48 ay vade sınırı olduğu için üst limit bazen  sorun olabilmektedir. Bir emekli vatandaşın maaşı 2000 TL olduğunu kabul edelim. İhtiyaç Kredilerinde en yüksek vade 48 aydır.  Çekilecek kredinin aylık ödemesi 2 bin tl’nin %80’ini geçemez; yani en fazla 1600 TL olabilir. Bu da faiz oranları ve diğer masraflar dahil şekildedir.

Emekli 2 Kredi Çekebilir Mi?

Emekliler toplam ne kadar kredi çekebilir ve emekli 2 kredi çekebilir mi? Bu soruların cevabı hem evet hem hayırdır. Bunları belirleyen ise kişinin güvenceleri, kredi tutarları, ödeme performansları gibi değişkenlerdir. Emekliye kredi PTT aracılığıyla da sağlanabilir. Kurum, emekli maaşının 40 katına kadar kredi kullanma imkanı sunuyor. Elbette bu tutar miktarı kişiden kişiye değişebiliyor.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz