20 Kasım 2019

Eminevim Mi Yoksa Kredi Mi ?

Kirada oturan kişilerin en büyük hayali bir gün kendilerine ait olan bir evde oturmak olsa gerek. Her ay verilen kira parasının boşa gittiğini düşüne kiracılar, bir yöntemini bulup ev sahibi olmak için değişik arayışlar içine girmektedir. Günümüzde ev sahibi olmak için en çok tutulan yöntem bankadan konut kredisi çekilerek ev sahibi olma yöntemidir. Banka kredisi dışında nakit parası da olmayanların tercih ettiği bir diğer ev alım sistemi de Eminevim sistemi ile ev almaktır. Birçok kişi Eminevim mi yoksa kredi mi ? şeklinde ikilem yaşadıkları için, bu makalemiz ile onlara yol göstermeye çalışacağız. Detaylı bilgi için lütfen yazının devamını okuyun.

Ev almak için birikim yapmaya çalışmanız durumunda bunu başarmak gerçekten zor olacaktır. Çünkü günümüzde ortalama bir eve sahip olmak istiyorsanız cebinizde en az 200.000 TL’nin hazır bulunması gerekmektedir. Bu kadar çok parayı biriktirmeye kalktığınızda bunun çok uzun süre süreceği hatta hiç biriktirilemeyeceği ön görülebilecektir. Çünkü hayat şartları kişileri var olan nakit paralarını kullanmaya zorlamaktadır.

 

Borçlanarak Ev Almak!

 

E sahibi olmak isteyen kişiler de borçlanarak ev alma gibi bir yöntem tercih etmelerinin temel nedeni de budur. Yani birikim zordur; ama borçlandığımızda borç ödemek daha kolaydır. Kira derdinden kurtulmak isteyen kişilerin borçlanma kaydı ile ev sahibi olmaları için önlerinde iki tane uygun seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Bunların ilki Eminevim ile ev sahibi olma tercihi iken, ikincisi ise banka kredisi ile ev sahibi olma tercihidir. İki kredinin de değişik bir sistemi olup, hem artı hem de eksi yönleri bulunmaktadır. Yazımızın devamında bu iki seçeneğin eksi ve artı yönlerinden bahsederek sizlere yön vermeye çalışacağız.

eEminevim- Mi Yoksa- Kredi Mi ?

Eminevim uygulamasının temel mantığını izah edecek olursak;

 

Page Title

REKLAMLAR

Eminevim ev alım uygulamasının bir organizasyon olduğunu unutmayınız. Uygulamayı kontrol eden sistemli bir yönetim organizasyonu mevcut olup, bu kişiler ev almak isteyen kişileri buluşturup tabiri uygunsa imece usulü sırayla herkese ev sahibi yapma uygulamasıdır. Yani siz ev sahibi olmak için Eminevim uygulamasına başvuru yaptığınız anda sizin gibi ev sahibi olan bir grup müşteri ile aynı gruba dahil edileceksiniz. Siz satın almak istediğiniz evi göstereceksiniz ve sistem sizin adınıza evi alacak. Siz de her ay kira öder gibi evinizin borcunu ödeyeceksiniz.

Bu uygulamanın tercih edilmesinin en büyük sebebi faizin olmamasıdıır. Fakat eminevim sisteminin de bazı sorunları vardır. Örneğin sıraya girdiğinizde belki size 5 yıl sonra sıra gelecek ve istediğiniz ev çoktan satılmış olacaktır. Bu nedenle eminevim siteminden ev alanlardan ilk sırası gelenler daha avantajlı olurken, sonradan ev sırası gelenler de daha çok kirada kaldıkları içi daha şansız kabul edilirler. Her ne kadar bu arada denge sağlanması için kira yardımı yapılsa da yine de ilk ev alanlar daha avantajlı olmaktadır.

Banka kredisi ile ev almak ise çok daha farklı olmaktadır. Ev almak için öncelikle bankaya kredi başvurusunda bulunursunuz ve banka uygun görürse size kredi verir. Banka kredisinde ana para borcunun yanında bankaya ayrıca faiz ödemesi yaparsınız. Ve bu ödeme sabit olur genelde.

Eminevim sistemi ile banka kredisi arasındaki en belirgin fark faiz uygulamasıdır. Özellikle faiz hassasiyeti olan vatandaşların faizsiz kredi için tercih ettiği sistem daha çok eminevim sistemi olmaktadır.

 

Eminevim İle Banka Kredisi Arasındaki Farklar

 

• Banka kredisi ile evinize hemen kavuşurken, eminevim sistemi ile beklemek zorunda kalabilirsiniz
• Banka kredisinde faiz varken, eminevim sisteminde faiz yoktu; ama artan ödeme sistemi vardır
• Eminevimde istediğiniz ev satılma riski varken, banka kredisinde bekleme durumu olmadığı için hemen ev sahibi olabilirsiniz.
• Banka kredisinde eve ipotek koyulurken, eminevimde henüz eviniz olmamasından dolayı ipotek gibi bir durum yoktur

Son yıllarda özellikle İslami hassasiyeti olan vatandaşların sıkça rağbet ettikleri bu şekilde imece usulü ortaklıklarda bazen güven sorunu oluşabilmektedir. Ülkemizde maalesef daha önceki yıllarda bu anlamda birçok suistimal olmuş ve insanlar dolandırılmıştır. Ama Eminevim sistemi şimdiye kadar yapmış olduğu hizmetlerle birçok kişiyi ev sahibi yapmayı başarmış ve uzun yılların vermiş olduğu güvenle garantili işler yapmaktadır. Tereddüt yaşayan müşterilerin önceki yıllardaki ev sahibi olan kişilerle konuşmaları onları rahatlatmakta ve sisteme girmeyi teşvik etmektedir.

Her iki seçeneği göz önünde bulundurarak tercihinizi yapabilirsiniz. Bu konu hakkında sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.