09 Aralık 2019

En Güvenilir Bankalar

 

Ülkemizde şu anda 40’tan fazla banka aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu bankaların Türkiye çapında binlerce şubesi bulunmaktadır. Ülkemizde vatandaşlar biriktirmiş oldukları paraları, dövizlerini ve altınlarını en güvenilir yer olarak bankalara koymaktadır. Bankaların yaşayabilecekleri ekonomik ya da daha farklı boyuttaki sorunlar karşısında bundan ilk etkilenecek olan yine banka mevduat sahibi olan müşteriler olacaktır. Bu nedenle müşteriler için bankanın güvenliği oldukça önemlidir.  Bu kapsamda, en güvenilir banka başlıklı bir makale yazarak, bankaların güvenliği hakkında tüm merak edilenleri cevaplandıracağız.


Banka para tutan vatandaşlar, ülkemizde ya da ülkemiz dışında meydana gelen herhangi siyasi ya da ekonomik bir krizde hemen bankanın akıbetini sorgulamaya başlamaktadır. Daha önce ülkemizde batan bankalar yüzünden artık vatandaşlar bütün bankacılık faaliyetlerini anlık olarak takip etmektedir. 2000 krizinden sonra, Ege Bank, Eti Bank, İmar Bankası, Pamuk Bank gibi bankalar batmış ve yüz binlerce kişi büyük mağduriyet yaşamıştı.


 

En Sağlam Bankalar

Bankalarda para tutan ya da yatırımlarını bankalar vasıtası ile yapan vatandaşlarımız, risk almak istemedikleri için en sağlam bankaya yatırım yapmak istemektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar içinde bir sıralama yapmak oldukça güçtür. Ama, vatandaşlar kar oranlarını daha az tutarak paralarını daha sağlam bankalara yatırmak istediklerinde onlara önerebileceğimiz bankalar olabilir.

Bankalar, gerek ülkedeki ekonomik gelişmelerden olsun, gerekse kendi içinde atmış olduğu yanlış adımlar sonrası batma riski her zaman vardır. Özellikle sermayesi küçük olan özel bankalar her zaman bu riskle karşı karşıya kalabilmektedir. Daha önceki bankalar genelde sermayeleri az olan bankalar olup en ufak bir ekonomik dalgalanma sonrası batmak zoruna kalmışlardır.

Page Title

REKLAMLAR

Siz banka müşterisi olarak en güvenli bankayı arıyorsanız ve bu noktada yatırım anlamında kar marjınızı düşük tutabilecekseniz size öncelikle devlet bankalarını önerebiliriz. Devlet bankaları, ekonomik olarak hazine güvencesindedir. Bu nedenle batmaları söz konusu olamaz. Çok büyük zarar etseler bile en fazla tasfiye edilirler ve parası olan vatandaşların paraları hakkı ile iade edilir.

 

Banka Batarsa Paralar İade Edilir Mi?

Devlet bankalarının batması gibi bir risk söz konusu olmadığı için risk daha çok özel sermayeli bankalar için geçerlidir. Özer sektör bankacılığında yaşanabilecek bir kriz sonrası banka batarsa, bankada hesabı olan müşteriler bundan elbette zarar görecektir. Genelde bu tür bankalar TMSF tarafından el alınır ve devlet görevlileri tarafından yönetilmeye başlanır. Batan bankada bulunan paraların da 100.000 TL olan kısmına kadar devlet tarafından vatandaşa ödenir. 100 binden daha yüksek olan paralar karşılanmaz.


Bankalardaki paranın devlet güvencesi yazımızı okuyarak bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.


Para Yatırmak İçin En İyi Banka

Bankaların güvenliği ya da bankanın zor durumda olup olmadığını anlamak için banka kredi notuna bakmakta fayda vardır. Bankaların kredi notunu genelde yabancı not derecelendirme kuruluşları vermektedir.  Bankaya altın, dolar ya da TL bazında yatırım yapmadan önce bankanın ekonomik gidişatını takip edebilirsiniz. Bunu genelde büyük yatırımcılar yaparken, az miktarda parası olanlar bunu yapmaz.

Siz de büyük miktarda yatırım yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle bankanın kredi notunu öğrenmelisiniz. Ülkemizdeki bankaların not seviyeleri belirlenirken yabancı kredi derecelendirme kuruluşlarının vermiş oldukları notlar baz alınmaktadır. Bu yabancı kuruluşlar;

  • Moody’s,
  • Standard & Poor’s
  • Fitch Ratings

 

Bu kredi derecelendirme kuruluşları ABD merkezli olup, bütün dünyada itibar gören kurumlardır. Türkiye’nin de kredi notunu bu kuruluşlar belirlemektedir.

Bir önceki yazımız olan Banka Avukatlık İlanları 2019 başlıklı makalemizde banka avukat alımları, banka avukatlık ilanları ve banka avukatlık sınavları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.