21 Kasım 2019

“En uygun döviz kurunu nasıl alabilirim? Takibini nasıl yaparım?”

“Döviz kuru ne olur?” sorusu son yıllarda en çok sorduğumuz soru oldu. Haliyle döviz alım satım işlemleri de dikkatimizi çeker oldu. Peki enuygun ve hızlı döviz alış-satışı nasıl yapılır?

Türkiye ekonomisi ithalat ağırlıklı bir yapıya sahiptir. Yerli sermayenin istenilen düzeyde olmaması yada uzaklaşamadığımız küresel platformlar bu ağırlığın oluşmasında etkilidir. Bu nedenle 7’den 77’ye neredeyse hepimiz döviz kurları ile ilgilenir olduk. Dolar bugün kaç lira oldu, altının onsu kaç, EUR neden yükseliyor gibi sorular kadın günlerinde bile sorulur oldu. Aslında hepimizin tek derdi elimizdeki paranın değerini korumaktır. Bu nedenle küçük yada büyük yatırımcılar kurların çok hareketli olduğu bu günlerde uygun fiyata döviz nereden alabilirim kaygısını taşırlar. Piyasalara pek yakın değilsek ve de elimizdeki üç beş kuruşu değerlendirmenin kaygısındaysak mahallemizdeki tanıdık kuyumcudan dolar yada EURo alımımızı yapabiliriz. Rakam biraz yüksek ve de rekabetçiysek döviz bürosuyla pazarlık yaparak uygun fiyata döviz almaya çalışırız. Ya da bankada bir hesabımız varsa da uygun kuru yakaladığımızda banka gişesinden ya da internet üzerinden döviz alımı gerçekleştiririz. Ancak burada altı çizilmesi gereken bir konu kredi kartıyla döviz alımının mümkün olmadığıdır. Peki en uygun döviz kurunu kim verir?

En uygun döviz kurunu bankalar mı döviz büroları mı verir?

Eğer alacağımız döviz rakamı yüksekse bankalar ya da döviz bürolarının her biri en uygun kuru vermek için yarışırlar. Ama özellikle döviz büroları daha küçük yatırımcılar olduğundan dolayı yüksek rakamlı döviz alımlarında iyi fiyatı verir. Ayrıca döviz bürolarından işlem yapıldığında her döviz alım işlemi için en iyi fiyatı almak pazarlık yeteneğimize kalır.

Döviz işlemlerinde her zaman bankaların pastadaki dilimi daha fazladır. Tabi ki onlar da yüksek rakamlar için özel döviz kurlarıyla işlemlerinizi yapsalar da küçük alımlarda da iyi kurulan ilişkilere istinaden uygun kurları yakalamak mümkündür.

Dövizdeki hareketlilikle birlikte piyasadaki bu sıkıntıyı fırsata dönüştüren bankalar özellikle İnternet bankacılığı kullanan müşterilerine ekran kurundan daha düşük kurlar vermek için kurları geri çekmişlerdir. Hatta bazı bankalar müşterilerine anında hizmet sağlamak için hafta içi 24 saat sadece döviz işlemlerinin ve hisse senedi yatırımlarının takibi ve işlemleri adına ayrı android uygulamaları devreye sokmuş ve bir çok başarı hikayelerine imza atmışlardır. Bunlar Türkiye Finans Katılım Bankası’na ait olan uygulama TFXTARGET ve Kuveytturk Katılım Bankası’nın hizmete soktuğu TradePlus uygulamasıdır.

TFXTARGET nedir?

Türkiye Finans müşterilerine özel olarak geliştirilmiş piyasa takip ve döviz/kıymetli maden alış/satış platformudur. Bu platformu dilerseniz özel bir program indirmek zorunda olmadan internete bağlı bilgisayarınız üzerinden, dilerseniz de TFXTARGET Mobil uygulaması ile cep telefonunuzdan kullanabilirsiniz

Page Title

REKLAMLAR

TFXTARGET’in avantajları nelerdir?

Son derece rekabetçi fiyatlarla, hafta içi 5 gün/24 saat, 35 farklı döviz ve kıymetli madeni alıp satabileceğiniz bir platformdur. En avantajlı yanı da hazine fiyatlarıyla işlem yapabiliyor ve banka şubelerinin verdiği yüksek kurlu fiyatlardan işlem yapmıyor olmanızdır. Haftaiçi 5 gün boyunca 23 saat 50 dakika işlem yapabilirsiniz. 23:50-00:00 arası kapalıdır. Döviz alım satım makası dardır. Altın alım satım fiyatlarında da arasındaki fark en düşük ortamdır. Emir sistemi ile döviz alım satımı yapabilme kolaylığı vardır. İşlemlerde herhangi bir komisyon, swap kesintisi yoktur. Ve limit/stop emirleri vermeniz de mümkündür.

TFXTARGET’i kullanmak için ne yapmalıyım?

Şubeye başvurup hesap açmanız ve bu programı kullanmak istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Gerekli şifreler tarafınıza verilecektir. Eğer mevcut müşteri iseniz de bu uygulamanın içerdiği sözleşmeyi imzalamanız talep edilecektir. Bunun içinde şubeye gitmeniz gerekmektedir.

TradePlus nedir?

Kuveyt Turk müşterilerine özel olarak geliştirilmiş yatırım fonu, hisse senedi, hafta içi 24 saat anlık kurlarla döviz ve kıymetli maden işlemlerinizi yapabileceğiniz bir mobil uygulamadır. 

TradePlus avantajları nelerdir?

Yatırım fonu, hisse senedi ve hafta içi 24 saat anlık kurlarla döviz ve kıymetli maden (altın, gümüş, platin) işlemlerinizi yapabilirsiniz. İşlem yapmak istediğiniz ürünlere göre alım-satım emri verilebilir, döviz ve kıymetli maden ürünlerine yönelik gelişmiş grafik teknolojisini ve teknik analiz araçlarını kullanabilirsiniz. Tüm alımlarınızı tek ekranda görüntüleyebilirsiniz. Piyasa haberlerini takip edebilir; paylaşımda bulunabilirsiniz. Fiyat alarmları kurabilirsiniz. Bu şekilde istediğiniz fiyatı yakalayabilirsiniz. TFXTARGET ile benzer bir uygulamadır. İki programında en büyük avantajı günlük alım satım yapan yatırımcılar için alım satım makasının düşük olmasıdır.

TradePlus’ı kullanmak için ne yapmalıyım?

Şubeye gidip bir hesap açmanız yeterlidir. Gerekli imzalar tamamlandı ise android uygulamalarından TRADEPLUS uygulamasını indirdiğinizde hemen şifre oluşturulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Şubeye Gitmeden İnternetten Kesin Onaylı Kredi Çekmek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.