17 Ocak 2019

Eşimin Borcundan Dolayı Kredi Çekemiyorum  

Eşimin Borcundan Dolayı Kredi Çekemiyorum  

 

Para ihtiyacınızdan dolayı bankaya kredi çekmek için  gidiyorsunuz ama sizin siciliniz sorunlu olmadığı halde size kredi çıkmadığını görüyorsunuz. Özellikle de eşlerin kredi başvurularında diğer eşlerin durumu da bazen incelenmektedir. Eşinin borcundan dolayı ya da eşinin kredi notunun düşük olmasından dolayı kredi çekemeyen birçok kişinin olduğunu biliyoruz.  Bu durumu düzeltmenin yolların arayan kişiler en azından kredi çekerken eşten bağımsız olarak başvurusunun incelenmesini istemektedir.   Siz de eşimin borcundan dolayı kredi çekemiyorum diyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizin ayrı maaşınız olabilir ve kredi notunuz da çok iyi olabilir. Ama evli iseniz ve evli olduğunuz kişinin yüklü bir borcu varsa o zaman kredi çekme konusunda bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun tabi bankalar nezdinde geçerli sebepleri vardır.  Örneğin eşinizin başka bir bankadan kredi çekerken banka sizin de maaşlı biri olmanıza güvenerek eşinize kredi onayı vermiş olabilir. Ve eşiniz eğer kredi kartları ya da diğer kredilerini geciktirirse o zaman oturmuş olduğunuz eve kadar haciz ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diğer yandan eşler direkt kefil olmasalar bile eşler için hukuki sürecin sonunda doğal olarak ortak borçtan dolayı kefil olarak kabul edilip onların maaşlarına bile el konulabilir. Bu durumun yaşandığı örnekler de vardır. Eşinin borcunu ödemek durumunda kalan binlerce kişinin olduğunu söyleyebiliriz.

 

Eşim Borcunu Ödemediği İçin Bana kredi Çıkmıyor

Eşinizin özellikle de bankalara olan borçlarını ödememesi onu sicili bozuk bir müşteri durumuna getirir. Bu da ona daha önce kredi veren bankaların alacaklarını tahsil noktasında zor durumda bırakabilecek bir durumdur. Bu durumdaki müşterilerin eşlerinde sorun yoksa bile aynı evi paylaştıkları için hiçbir alakası olmayan eş bile bu durumdan mağdur olarak çıkabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusunun kabul edilmemesinde en önemli etken bu olabilir. Çünkü siz eşiniz ile yaşadığınız için ve eşinizi sicili kötü olduğu için yarın ne gibi bir sorun ile karşılaşabileceğinizi banka kestiremez. Ve böylesi bir riske girmek istemeyen banka da size kredi onayı vermez.

 

Eşimin Kredi Borcu Devam Ediyor Yeni Ben İkinci Krediyi Çekebilir Miyim?

Eşiniz daha önce ev ya da ihtiyaç kredisi çekmiş olabilir. Ve bu borcunu da bankaya aksatmadan ödemektedir. Banka borcunu da zamanında ödediği için kredi sicili bundan olumsuz etkilenmeyecektir. Siz de bu kendi maaşınız olduğu için eşinizde ayrı olarak ikinci bir kredi için başvuru yaptığınızda size kredi onayı çıkıp çıkmayacağını merak ediyor olabilirsiniz.

İkinci kredi için, eğer eşlerin ikisinin de kredi notu iyi ise  bankanın sade gelir durumunun yeterli olması şartını sunacağını söyleyebiliriz.  Eşiniz çekmiş olduğu ilk kredide sizin maaşınızı da güvence olarak sunmadıysa o zaman siz de ikinci bir krediyi rahatlıkla çekebilirsiniz. Bunda sorun yaşamazsınız.

 

Ödenmeyen Kredilerde Eşi Maaşına Haciz Gelir Mi?

Makalemizin başında aslında bu konuya biraz değinmiştik. Eşler kredi çektiğinde ve bunları ödeyemediğinde bu durumda o evde oturan kişilerin hepsi olumsuz etkilenir. Eve haciz geldiği için sorunlar ortak göğüslenir. Ama geçtiğimiz sene yargı bu noktada önemli bir karara imza attı. Eşlerin kredi için izni alınmadığında ve kredi borcu da bu süreç sonrasında ödenemediğinde banka eve haciz koyamaz diye bir karar alındı.

Sonuçta eşin rızası hatta haberi bile olmadan çekilen ve ödenemeyen bir kredi dolayısı ile mağdur edilmesi pek de mantıklı değildir. Bu sorunu krediyi çeken kişinin bireysel olarak halletmesi daha yerinde olacaktır.

Ama biri kredi çektiğinde diğer eş de buna maaşı ile kefil olursa o zaman eşin maaşına da haciz gelebilir. Kefil olunan borç hem asıl borçluyu hem de kefili direkt ilgilendirir. Bu nedenle de eşler krediye kefil oldularsa onların maaşlarına da el konulabilir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Liste Sorgulama başlıklı makalemizde banka kara liste öğrenme, BANKA KARA LİSTE SORGULAMA ve banka kara listeden çıkma yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Hlal dedi ki:

  Teşekkürler ihsan bey

 2. Hlal dedi ki:

  ziraat bankasinda kredi basvurusunda eşimin 11 yıl öncesinde 400 lira borcu görünmüş ve red edilmiştim ama bundan 3 ay önce fibabankadan kredi 3000 lira cektim ve fibabankada eşimin kimliğini alıp sizinde sicilinize bakmaliyiz deyip bakti ve tamam bi sorun yok deyip 3000 lira kredi verdi bana ne olduysa bu ziraat bankasina basvurdugumdan sonra artık özel bankalardada eşimin 400 lira borcu görünüyor. ICBC bankaya basvurdum oradada göründü. eşim takipte kara listede değil çünkü findekse üye olup baktik takip falan yok findekste eşimin borcuda görünmüyor sadece bankaya basvurdugumuzda eşime ait 11 yıl önceye ait 400 lira borcu görünüyor.
  Eşim araştırdı borç şuan hayat varlık A.ş diye bir şirketteymis 1800 lira olmuş faizle sadece bu şirkette görünüyor borcu öderseniz 15 gün içinde sistemlerden temizlenir dedi bu şirket.
  Can bey sizden öğrenmek istedigim biz bu eşimin borcunu ödersek ben artık Kredi cekebilirmiyim lütfen aydinlatirmisiniz.
  Bankadaki memurlara sordum biz basvurunuzu alırız ama genel merkeze bağlı kredinin onaylanacagi dediler yani memurlarda bilmiyor.
  Ama aklımın almadığı şey bu Fibabanka nasıl üç ay önce 3 bin lira krediyi kolaylıkla verdi bana bide eşimin 400 lira borcu yüzünden kredim onaylanmiyor şuan gerçi kredi puanim şuan 1261 galiba.
  Lütfen bilgi verin.
  Bu borcu ödersek ben kendim kredi cekebilirmiyim artık.
  Şimdiden teşekkürler

  1. İhsan Demir dedi ki:

   Hilal Hanım, borcunuz varsa ve durumunuz müsaitse faizleri indirmek koşulu ile eski borcunuzu ödemenizi tavsiye ederim. Sonuçta bu borç her zaman karşınıza çıkacak. Ama anlaşma yoluna giderseniz 1800 değil de çok daha aşağı bir rakam ödeyerek yapabilirsiniz tahminimce. Borçlar kapatıldıktan sonra ve gelir belgesi beyan edilmek kaydı ile daha sonra kredi çekebileceğinizi tahmin ediyorum. Ama kesin bir şey demek yanlış olur.

Yorum Yaz