20 Kasım 2019

Esnaf Kefalet Kredisi Borç Yapılandırma Başvurusu (Esnaf Kredi Affı 2018)

Hükümet 201 yılında ikince kez esnaf kefalet kredisine yapılandırma düzenlemesi yapmaya hazırlanıyor. Daha önce kefalet odasından çekmiş olduğu kredilerin taksitlerini ödeyemediği için bankanın ve kefalet odasının  takibine takılmış olan esnafları ilgilendiren bir yapılandırma affı müjdesi geldi. 31 Temmuz 2017 tarihi öncesine ait ödenemeyen esnaf kredileri için borç yapılandırma hakkı tanındı. İşte esnaf kredisi borç yapılandırması hakkında tüm detaylar..


Bu yazımızda;

  • Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?
  • Kimler Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırmasına Kimler Başvuru Yapabilir?
  • Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Son Başvurusu Ne Zaman?
  • Esnaf Kredisi Borçları Siliniyor Mu?

Sorularının tüm yanıtlarını bulabilirsiniz. Esnaf kefalet kredisi faiz affı ile ilgili tüm detaylar…


 

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf Kefalet Odasına üye olan esnafların çekmiş olduğu kredileri değişik sebeplerden dolayı ödeyememesi durumunda, en geç 29 Eylüle kadar gerekli başvuruları yaparak, bu borçları tekrar yapılandırabilecektir. Peki yapılandırma başvurusu nasıl ve nereye yapılır?

Esnaf kefalet kredilerini onaylayan kurum, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifidir. Kooperatif krediyi onayladıktan sonra, Halkbank’a yazı göndererek, kredi başvurusu yapan esnafa kefil olduklarını belirtip esnafa banka tarafından paranın verilmesi istenir. Banka da kefaleti kabul eder ve esnafa kredisini verir.

Esnaf kredisini ödeyemediğinde başta kefalet odası olmak üzere Halkbank da gerekli takip işlemlerini yaptığı için, yapılandırma başvurusu hem bankaya hem de kefalet odasına yapılabilmektedir. Aşağıda belirteceğimiz şartları taşımanız durumunda ödeyemediğiniz krediler için yeniden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Başvurusu( Esnafa Kredi Affı 2017)

Esnaf Kefalet Kredisine Kimler Başvuru Yapabilir?

Esnaf kefalet kredisine başvuru yapabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir. Belirttiğimiz şartların birini taşıyorsanız siz de kefalet kredisi yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz. İşte yapılandırmaya başvuru yapabilecek kişiler;

Page Title

REKLAMLAR

  • Esnaf kefalet kooperatifinden çekmiş olduğu kredinin 31 Temmuz 2017 tarihinden önce takibe takılmış olan kişiler
  • Daha önce yani 2016 yılında yapılandırma başvurusu yapmasına rağmen, yapılandırma sözünü tutmayanlar yine kefalet kredisi yapılandırma başvurusu yapabilir.
  • İcra takibindeki borçlar ile ilgili sorun yaşayanlar yapılandırma başvurusu yapabilir.
  • Daha önce kefalet yapılandırması yapıp da ödemelerini devam ettirenler yeniden yapılandırmaya başvuru yapamaz.
  • Tüm ödemelerini düzenli yapan kişiler yapılandırma başvurusu yapamaz.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişiler yapılandırma başvurularını bağlı oldukları Esnaf Kooperatifine ya da bankaya yapabilirler.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Yapılandırma Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Esnaf kefalet kredisine son başvuru tarihi 29 Eylül 2017 olarak belirlenmiştir. Yapılandırma başvuruları ağustos ayı itibari ile başlayıp Eylülün sonu itibari ile de bitecektir. Yaklaşık 200 bin esnafın yararlanacağı kredinin en önemli şartı ise, 31 temmuz öncesi takibe takılan borçlar için yapılandırmanın geçerli olmasıdır.

Esnaf Kredisi Yapılandırma Şartları

Esnaf Kredileri Siliniyor Mu?

Esnaflarımızın kredi çekmiş oldukları birçok banka ve devlet destekli kurum bulunmaktadır. Şu anda medyada ya da başka platformlarda esnafa kredi affı müjdesi şeklinde haberler yapılmakta ve haber başlıklarının çoğunun, esnafa kredi affı olacağı şeklinde hazırlandığı görülmektedir.  Esnafa şu anda ana para kredilerinin silinmesi ile ilgili bir düzenleme söz konusu değildir.

Esnafa yapılandırma düzenlemesi sadece, kefalet odalarından kredi çeken esnaflara özel olarak hazırlanmış olan yapılandırma fırsatı olup bu da sınırlı olarak yapılacaktır. Sadece 31 temmuz öncesi takipteki borçlara yapılacaktır. Aynı zamanda ana para aynı kalmak şartı ile kredi faizi silindikten sonra yeniden %8 ile %12 arası değişen faiz oranları ile kredi hesaplaması yapılacaktır.

Esnaf Kefalet Kredi Hesaplamada; 1 yıl kredi yapılandırması isteyen esnaflara ana para üzerinden %8 faiz uygulanacaktır. 24 ay kredi yapılandırması isteyen esnaflara ise %12 kredi faizi uygulanacaktır. 15 Temmuz şehit ve gazi yakınlarına ise 48 aya kadar sıfır faizli yapılandırma hakkı verilmektedir.

Esnaf kefaletin yanında ayrıca bankalardan da kredi çekip kredisini ödeyemeyenler için yapılandırma hakkı tanınmaktadır. Kredi limiti yeterli olan kişiler bankaya başvuru yaparak kredi çekme hakkı elde edebilir.

Esnafa kredi yapılandırması hakkında merak ettiklerinizi yorum kısmında sorabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.