Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Türkiye’de dükkan sahibi olup da geçimini esnaflık yaparak sağlayan 5 milyona akın vatandaş bulunmaktadır. Ticaret ile uğraşan bu kesimin nakit ihtiyaçları ya da uzun vadeli ticari kredi ihtiyaçları için şu anda birçok banka kendi bünyesinde kredi verirken aynı zamanda devlet destekli olarak esnaf kredisi veren kurumlar da bulunmaktadır. Örneğin; KOSGEB devlet destekli bir kurum olup bankalar ile protokoller imzalayıp, değişik dönemlerde esnaflara düşük faizli krediler dağıtmaktadır. Hem bankalar hem de bu devlet katkılı esnaf kredisi veren kurumlar için ayrı ayrı esnaf kredisi başvuru şartları bulunmaktadır. Bu yazımızda bir esnafın en uygun kredi için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini kısaca anlatacağız.

Esnaf Kredisi Almak İsteyenler Ne Yapmalıdır?

Esnaflık yapan kişiler bankalardan esnaf kimliğini kullanmadan yani standart kredi başvurusu yaparak bireysel krediler kullanabilir. Ama esnaf kredilerinin avantajları diğer kredi avantajlarından daha fazla olduğu için imkan varken esnafların kendileri için özel hazırlanmış kredi paketlerinden yararlanması daha mantıklı olacaktır. Acil krediye ihtiyaç duyan ya da işletmesini büyütmek isteyen esnaflar bunun için başta bankalar olmak üzere; Kalkınma Ajansları, KOSGEB, Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi gibi devletin teşvik ettiği yerlere kredi başvuruş yapabilir. Şimdi her kurum için esnaf kredisine nasıl başvuru yapılır sorusunun yanıtını verelim.

Esnaf Kefalet Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Esnaf olarak faaliyetlerini icra eden kişiler, bağlı oldukları il ya da ilçede faal olarak açık olan Esnaf Odalarına kayıt olup bu esnaf odaları ile bağlantılı çalışan esnaf kefalet kredi kooperatifine de üye olması gerekmektedir. Üyelik için;

 • Esnaf Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İş Yeri Açma Ruhsatı
 • SGK Kaydı

Belgelerini hazırlayıp önce esnaf odasına daha sonra esnaf kefalet kredi kooperatifine başvuru yapıp kayıt olması gerekmektedir.

Bu başvuru sonrası, kişileri vergi dairesine borcu yoktur yazısı almaları ve odaya herhangi bir üyelik borcunun olmaması gerekmektedir. SGK borcu olan kişiler kefalet kredisi çekebilir. Kredi başvurusu yapacak olan esnaflardan genelde teminat ya da kefil istenmektedir. Çekilecek kredi tutarına bağlı olarak 1-6 arası kefil ve buna ek olarak dükkan ya da ev ipoteği istenebilir. Kredi limitleri kefalet odasının kredi sicil skoruna göre değişip 75 bin ile 150 bin arası değişmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları 12 aya kadar olan vadeler için yıllık %4 iken 12 aydan daha fazla vadeler için ise yıllık %5 olarak belirlenmiştir. Maksimum vade sayısı da 60 ay olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Esnaf Kredisi Nasıl Çekilir?

Esnaf kefalet kredisi yanında diğer bir kredi veren kurum da KOSGEB’dir. KOSGEB esnaflarımıza 50 bin TL sıfır faizli krediler dağıtarak oldukça iyi bir imkan sunmuş oldu. KOSGEB’in dönem dönem yapmış olduğu bu olumlu kredi kampanyalarının yanında ayrıca KOSGEB’in dükkan sahiplerine, KOBİ’lere ve yeni iş yeri açmak isteyen kişilere vermiş olduğu sıfır faizli ve geri ödemesiz krediler mevcuttur.

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?  

Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

İş Yeri Açmak İsteyen Esnafa Sıfır Faizli Kredi Veren Yerler

KOSGEB sıfırdan işletme sahibi olmak isteyen kişileri önce kursa tabi tutmaktadır. Uygulamalı girişimcilik kursu denilen bu kurs ortalama olarak 32 saat sürmekte ve kurs sonrası bir sınav yapılmaktadır. Sınavdan başarılı olanlar içinde iş planı kabul edilen erkeklere %70 oranında, kadınlara ise %90 oranında hibe vermektedir. Bu şu anlama gelmektedir;

Kişi KOSGEB uygulamalı girişimcilik kursunu bitip daha sonra iş planını kabul ettirdikten sonra kendi cebinden dükkan açmak için yapacağı harcamanın %70’ini bedavaya getirmiş olacaktır. Bu kişi bayan ise bu oran %90’a çıkacaktır. Yani iş yeri sahibi olmak isteyen bayan esnaflar için oldukça büyük bir avantaj sağlanmaktadır.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar

KOSGEB ve Esnaf Kefalet Kooperatifi dışında ayrıca birçok banka esnaflara düşük faizli krediler vermektedir. Bu bankalar;

 • Halkbank Esnaf Kredisi
 • Vakıf Bank Esnaf Kredisi
 • Ziraat Bankası
 • Deniz Bank
 • Yapı Kredi
 • Ak Bank
 • QNB Finansbank
 • Garanti Bankası
 • TEB Bankası

Bu bankalar içinde esnafa en uygun kredi veren banka olarak Halkbank olarak ön plana çıkmaktadır. Zaten KOSGEB ve Özellikle esnaf kefalet kredilerinde en çok Halkbank ile kredi protokolü imzalanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Hac Kredisi 2020 başlıklı makalemizde faizsiz hac kredisi ve faizsiz umre kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.