12 Kasım 2019

Esnafa 500 Bin TL Düşük Faizli Kredi Şartları

Başbakan Binalı Yıldırım’dan esnaflara kredi müjdesi geldi. Yapılan yeni düzenlemeye göre bundan sonra esnaflarımıza, iş yeri satın alma, ticari araç satın alma ve işletme kredileri olmak üzere 3 ana kredi desteği verilmesine karar verildi. Esnaflarımız, iş yeri satın alabilmek için 500 bin TL düşük faizli kredi kullanabileceği gibi bu krediyi tam 120 ay yani 10 sene boyunca zorlanmadan ödeme imkanı da elde edecektir. Esnaflarımıza ayrıca 150 bin TL olan kefalet kredisi bundan sonra 200 bin TL’ye çıkarılmış oldu. Peki esnafa 500 bin ve 200 bin kredi desteğinin şartları nelerdir?

Esnaf Kefalet Kredi Limiti 200 BİN TL Oldu

Yeni çıkarılacak destek paketine göre daha önce üst limiti 150 bin TL olan ve Halkbank ile Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi ortaklığı ile esnafa kullandırılan TESKOMB kredisinin üst limiti 200 bin TL’ye çıkarılmış oldu.  Burada önemli bir ek bilgiyi vermemiz gerekiyor;

TESKOMB, bütün kefalet odalarına aynı şekilde daha önce 150 bin limit hakkı vermiyordu. Bazı esnaf kefalet kooperatiflerinin kredi limiti 75 bin TL’ye kadar düşürülmüştü. Bu odanın sicili ile ilgili bir durumdur. Yeni düzenleme ile birlikte bu düşük limitli odaların da 200 bin TL’den yararlanıp yararlanmayacağı çıkacak resmi gazeteden sonra belli olacaktır. Ama şu anda birçok kefalet kooperatifi, 200 bin TL devlet destekli kredi vermeye başlayacaktır.

Esnafa 500 Bin TL Kredi Müjdesi 

Esnaflarımıza verilecek diğer kredi de iş yeri edindirme kredisidir. Kirada olup da iş yeri sahibi olmak isteyen esnaflara aynen konut kredisi gibi 120 aya kadar iş yeri satın alma kredisi verilmeye başlanacaktır. Bu kredinin vadesi 10 sene olup faiz oranı da devlet destekli olduğu için %50 oranında indirimli olacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Yeni bir faiz oranı belirlenmeyip TESKOM’un şu anki esnaf kredisi faiz oranları ile kredinin verilmesi durumunda;

 • 12 aya kadar olan esnaf kredisi için yıllık %4 faiz oranı
 • 12 aydan daha uzun vadeli esnaf kredisi için yıllık %5 oranında kredi faizi alınması söz konusu olacaktır.

Bu faiz oranları yıllık olarak belirlenmiş olup, aylık bazda ise 12 aya kadar %3 ve 12 aydan daha yüksek krediler için ise %4 civarında bir faiz hesaplanmaktadır. İş yeri satın almak isteyen esnaflarımız bu şartlar altında 500 bin TL’ye kadar TESKOM-Halkbankası ortaklılığı ile kredi çekebilecektir.

Esnafa 500 Bin TL Ticari Araç Kredisi

Esnafa 3. Müjde olarak taşıt kredisi ile ilgili geldi. Yine yukarıda verdiğimiz faiz oranları ile esnaflara ve orta ölçekli işletmelere 500 bin TL düşük faizli ticari taşıt kredisi verilmesine karar verildi. Taşıt kredisinde vade sayısı, 120 ay değil, ancak 60 ay olarak belirlenmiştir. Daha önce de taşıt kredisi 60 aydı; fakat yeni kampanya ile birlikte üst limit 150 bin TL’den 500 bin TL’ye çıkarılmış oldu.

Esnafa 500 Bin TL Kredi Şartı Nelerdir?

500 bin ve 200 Bin TL kredi çekmek isteyen esnafların aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekmektedir;

 • Esnaf Sanatkarlar Odasına Üye Olunması
 • Esnaf Kefalet Kredisine Ortak Olmak
 • Esnaf Odasına Üyelik Borcunun Olmaması
 • İş yerinin faal olarak açık olması
 • Kara listeye girmemiş olması
 • Esnaf kefalet kredi limitini doldurmamış olması

Bu şartları tamamlayan esnafa 500 bin TL’ye kadar %50 devlet destekli esnaf kredisi verilmeye başlanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Asgari Ücretliye En Fazla Ne Kadar Kredi Çıkar?   başlıklı makalemizde asgari ücretli, asgari ücretlinin kredi limiti ve kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

 1. Hamza Ayvaz Ayvaz Market dedi ki:

  Devletin 500 bın tl esnafe verecegı kredı nezaman başlıyecek o gunu gorebılecekmıyız 3 aydır beklıyorum bende ışımı buyutmek ıstıyorum

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.