21 Kasım 2019

Ev Hanımlarına 15 Bin TL İş Yeri Açma Kredisi

Devletin verdiği hibe destekleri 2017 ve 2018 yılında da tüm hızıyla devam etmektedir. İş yeri açmak isteyen kadınlar ve özellikle çalışmayan ev hanımlarına özel 15 bin TL sıfır faizli kredi desteği verilmesine dair gerekli düzenlemeler yapıldı. Buna göre iş yeri kurmak isteyen ev hanımlarına 2 sene geri ödemesi olmayan dükkan açma kredisi verilecektir. 2 yıl geri ödemesiz yani ertelemeli olan kredinin ödeme vadesi ise 8 seneye kadar uzatılabilmektedir. Bu sayede iş yeri kuran kadınların zorlanmadan kredilerini geri ödeyebilmeleri sağlanacaktır. Ev hanımlarına 15 bin TL iş yeri açma kredisi desteği için aranana şartlar ve gerekli belgeler yazımızın detayında yer almaktadır.

Çalışmayan Kadınlara İş Kurma Kredisi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının geliştirilmiş olduğu proje kapsamında ev kadınlarının iş hayatına daha fazla adapte olması ve üretimde daha çok yer edinmesi için onların da üretimde ve istihdamda yer almasına yönelik adımlar atılacaktır. Bu adımların ilki 15 bin TL faizsiz iş yeri kurma şeklinde tanıtıldı. Kadınlar bağlı oldukları Kaymakamlıkların Sosyal Yardımlaşma Bürosuna başvuru yaparak 15 bin TL 2 sene ertelemeli iş yeri kurma kredisi için başvurusu yapabilirler. Bunun için kadınlardan istenen bazı şartlar vardır. Bunlar;

15 Bin TL Kaymakamlık Kredisi İçin İstenen Şartlar

15 bin TL kaymakamlık kredisi için istenen en önemli şart kadınların bir iş planı hazırlamasıdır. Bu iş planı Sosyal Yardımlaşmaya verdikten sonra kurum tarafından gerekli incelemeler yapılır ve uygun bulunan dosyalar kabul edilerek kadınların talep ettikleri 15 bin TL işletme kredisi onlar için kullanıma açılır.

 • İş yeri açma kredisi şartları;
 • Kadınların iyi bir iş planı yapmaları
 • Kadınların evde SSK’sız olması yani çalışmaması
 • Kadınların 18 yaş üstü olması
 • Kendi adına iş yerinin olmaması
 • Daha önce aynı krediden yararlanmaması
 • KOSGEB geri ödemesiz iş yeri kredisinden yararlanmamış olması

Bu koşulları taşıyan ev hanımlarına dükkan ya da tesis kurulması için devlet teşvikleri verilecektir.

Page Title

REKLAMLAR

15 Bin TL Faizsiz Kredi İçin Gerekli Belgeler

İşsiz ve çalışmayan kadınlara özel verilen bu kredi için Kaymakamlıkların isteyeceği belgeler aşağıda sıralanmıştır. Bunlar;

 • Kadınların SGK dökümleri
 • İkametgah Belgeleri
 • Vergi Dairesinden Alınacak Vergi Kaydı Yoktur Yazısı
 • C Kimlik Fotokopisi
 • Dosya İçinde Hazırlanmış İş Planı

Bu belgeler ile birlikte bağlı olunan Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvuru yapan bayanlar yapılacak değerlendirme sonrası 15 bin TL’ye kadar devlet desteği imkanını elde edecektir.

Bu kredilerin yanı sıra ayrıca bayanlara KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe kredi verilmektedir. Bu kredinin kaymakamlık kredisinden farkı da tamamen geri ödemesiz yani devlet katkılı olmasıdır.  Bayanlar iş yeri açmak için KOSGEB’den 50 bin TL alabilir ve bu elli bin TL’nin de geri ödemesini yapmama imkanı elde edebilirler. Bunun yanında ayrıca büyük işletme kuracak olan kadınlara 100 bin TL faizsiz işletme kredileri de verilmektedir. Ama bu krediler dediğimiz gibi ayrı kredilerdir. Peki KOSGEB kredisi nasıl alınır?

Bayanlara KOSGEB’den 50 Bin TL Hibe

Bayan girişimciler KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Kurslarına Başvuru yapmaları durumunda gerekli şartları tamamlayıp 50 bin TL hibe ve bunun yanında yüz bin TL faizsiz kredi çekme şansı elde edebilirler. Peki bu kredi nasıl alınabilir?

Kosgeb kredisi çekmek için kadınların, yine KOSGEB’e başvuru yapıp 2-4 gün arası sürecek olan KOSGEB iş eğitimine katılması gerekmektedir. İş eğitimini tamamlayan kadınlar daha sonra, bir sınava tabi olacaktır. Ama bu sınav 30-40 soruluk olup oldukça kolay bir sınav olacaktır. Yani 50 yaşındaki bayanlar bile kolaylıkla geçebilmektedir. Sınav sonrası iş planı kabul edilen kadınlara elli bin geri ödemesiz destek verilmektedir. Bu destek bazı illerde %90 iken bazı illerde ise %70’e düşmektedir.

KOSGEB Kredisi Alan Kaymakamlık Kredisi Alabilir Mi?

Devlet iş yeri kurmak isteyen herkese birçok ayrıcalık tanımaktadır. Özellikle okumayan ev hanımları ya da okuyup da yine SSK’lı olmayan ev hanımlarının iş yeri açmak için yaptıkları her şey devlet eli ile desteklenmektedir. Bunu fark eden bazı bayanlar sürekli olarak devlet katkılı olan her projeye başvuru yapmak istemektedir. Ama projelerin amacı daha çok bayana ulaşmak olduğu için bazı projelerden yararlanan kadınlar diğer projelere başvuru yapamamaktadır. Bu noktada KOSGEB hibe kredisi alan bir kadın, Kaymakamlığın 15 bin TL iş yeri açma kredisinden yararlanamayacağını söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenciler Kredi Alabilir mi? başlıklı makalemizde öğrenciler kredi alabilirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.