18 Ağustos 2019

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Ev sahibi olmaya karar veren kişiler bunun için genelde banka kredisini kullanmayı tercih ederler. Birikim yapmanın zor olmasından dolayı, peşinatı olan kişiler hemen en düşük faizli ev kredisi veren bankaya başvuru yaparak konut kredisi kullanmak isteyebilir. Peki ev kredisi nasıl alınır? Bankalar kişilere konut kredisi verirken hangi belgeleri ister ve kredi için kişilerin sahip olması gereken gelir belgesi ve kredi notu ne kadar olmalıdır? Ev kredisi kullanmak isteyen her vatandaşın kredi başvurusu öncesi bilmesi gerekenleri bu yazımızda paylaşıyoruz.

Ev kredisi kullanmak isteyen kişilerin bazı işlemleri bilinçli yapması kredinin sonucuna da direkt etki edecektir. Çünkü bilinçsiz yapılan kredi başvuruları sonrası krediler reddedilebilmekte ve bundan dolayı da kişilerin mevcut kredi notu daha da düşebilmektedir. İlk başvuruda istenilen kredinin onaylanabilmesi için başvuru öncesi bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İşte ev finansman ihtiyacı ile ilgili tim detaylar.

Ev Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev kredisi kullanacak olan banka müşterilerinin kredi başvurusu öncesi dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunların başında kredi notu ile gelir belgesi bulunmaktadır. Bu iki unsur çekilecek kredi limiti ile kıyaslanıp ayrıca ek kefalet ve teminat durumları da önceden hesaplanıp ona göre kredi başvurusu yapılması gerekmektedir. Şimdi sizin için kredi başvurusu için hangi etmenlere nasıl dikkat edilmesi gerektiğini alt başlıklar haline tek tek sıralayalım. Her bir kritere dikkat edilip ona göre başvuru yapılırsa kredi %100 çıkacaktır.

Konut Kredisi Çekebilmek İçin Gelirim Ne Kadar Olmalıdır?

Konut finansmanı için kişilerin gelir durumu banka için en öncelikli konudur. Kişilerin ne kadar kazandıkları kadar ayrıca çekilecek kredinin limiti yani konutun değeri çok önemlidir. Bilindiği gibi konut kredilerinde peşinat dışında evin en fazla %20’sine kredi çıkmaktadır. Bundan dolayı kişilerin belli oranlarda bir peşinatı olması ve ayrıca krediyi de ödeyebilecek bir gelire sahip olması gerekmektedir. Aylık geliri çok yüksek olan birine bile yeri geldiğinde kredi çıkmayabilmektedir. Bunun temel sebebi konut kredisinde aylık ödemelerin kişinin maaşından yüksek çıkmış olması gösterilebilmektedir. Bu nedenle kredi çekilecek evin seçimi yapılırken aylık gelir de göz önünde bulundurulmalıdır.

Page Title

REKLAMLAR

Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankaların konut kredilerini onaylayabilmesi için göz önünde tutulan diğer bir önemli nokta da kişilerin sahip oldukları findeks KKB Kredi Notu’dur. Kişilerin findeks tarafından belirlenen kredi notları onların gelirinden sonra en önemli noktayı oluşturmaktadır. Peki konut kredisi için findeks en az kaç olmalıdır?

Findeks kredi notu seviyesi 1-1900 arasında değişip kısaca her kredi notu seviyesi ve kredi çıkma ihtimalini şu şekilde değerlendirebiliriz;

Findeks 1-699 arası kişiler; Bu kişilere kredi çıkma olasılığı çok düşüktür. Kesinlikle kredi başvurusu yapılmaması gerekmektedir.

Findeks 700-1099 arası kişiler: Bu kişiler de riskli kabul edilir; ama teminat, kefil ve çok iyi gelir belgesi ile birlikte düşük limitli konut kredisi çıkabilir. Başvuru öncesi bankaya danışılabilir.

Findeks 1100-1499 arası olan kişiler:  Bu kredi notu aralığı az riskli olarak kabul edilir. Burada artık kredi sicilinden ziyade gelir belgesi önemli olmaktadır. Kişilerin geliri, çekilecek kredi limitine oranla iyi durumda ise o zaman banka kredi onayı verir.

Findeks 1500 üstü olanlar: Bu kişilerin artık kredi onayı alması oldukça kolaydır. Sadece gelir belgesiz ibraz edilmesi yeterlidir.

Yukarıda izah ettiğimiz üzere geliri iyi olan ve kredi notu da kabul edilebilir bir durumda olan kişiler artık ev kredisine başvuru yapabilir. Peki ev kredisi başvuru süreci nasıl olmaktadır?

Ev Kredisi Nasıl Alınır?

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ev kredisi kullanmak isteyen kişiler, satın almak istedikleri evi seçtikten sonra konut kredisi için bankaya başvuru yapar. Bu başvuru esnasında istenecek evraklar şunlardır;

  • Kişinin Gelir Belgesi ( Bordro)
  • Kişinin Görev Yeri Belgesi
  • Kişinin SSK Dökümü
  • Kredisi Çekilecek Evin Tapu Fotokopisi
  • Kimlik Fotokopileri

Bu belgeler ile birlikte artık başvuru yapılmış olur. Banka birkaç güne belirlenen eve eksper gönderir ve evin değeri tespit edilir. evin eksper değerinin de en fazla %80’ine kredi çıkmaktadır. Geri kalan %20 peşin alınmaktadır. Kredi vadeleri şu anda 120 ay olmakla birlikte başta Şeker Bank olmak üzere bazı bankalar 15 yıl, 20 yıl ay bazında ise 180 ay ve 240 ay vade yapabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz