18 Ağustos 2019

Evin Tamamına Kredi Çıkar Mı?

Ev satın almak isteyen vatandaşlar bankaya kredi başvurusu yaptıktan sonra,  banka evin değeri için eksper gönderir. Eksperin vermiş olduğu ev değeri üzerinden bir kredi onayı çıkar. Evin değeri 100.000 ise bu eve eksper değeri olarak da 80.000 TL kredi çıkacaktır. Kalan 20.000 TL de evi satın almak isteyen kişi tarafından nakit olarak karşılanmalıdır. Ama hiç nakdi olmayan vatandaşlar mevcut düzen dahilinde ev sahibi olamamaktadırlar. Peşinatı olmayan kişiler, evin tamamına kredi çıkar mı beklentisi içine girerek, evin tamamına kredi çekmek istemektedirler. bu sorunun çözümü için kaleme aldığımız makalemizi okuyarak siz de bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ülkemizde bankaların kredi verirken uyması gereken bazı kurallar vardır. Başta BDDK olmak üzere bankacılık üzerine denetim yapan kurum ve kuruluşların düzenledikleri yasal çerçevelerde işlemlerini sürdürmek zorunda olan bankalar, kendi inisiyatifleri doğrultusunda karar alabilseler bile bu oldukça kısıtlı olabilir. Bunlardan bir tanesi de konut kredileridir. Her banka müşterisini memnun etmek için konut kredilerindeki bütün kısıtlamaları kaldırmak ister.

Çünkü ne kadar kredi verirse o kadar çok para kazanacaktır. Konut kredileri ile ilgili olarak en çok sorun yaşanılan durum olan evin tamamına kredi verilmemesidir. Bu durum birçok vatandaşın istedikleri evi satın alamamasına neden olmaktadır. Özellikle İstanbul gibi çok pahalı semtlerde nakit parası olmayan vatandaşlar normal kredi kurallarına göre kredi çekemedikleri için niyetlendikleri evleri de satın alamamaktadırlar.

 

Page Title

REKLAMLAR

Evin %80’nine Kredi Çıkar

Satın almak istedikleri evi bulan vatandaşlar bu evi kaçırmamak için hemen bankaya başvurup kredi talebinde bulunabilir. Kredi çekme sorunu olmayan, başka bankaya borcu olmayan kişiler rahatlıkla kredi çekebilirler. Ama ev kredisi çekecek kişilerde bir miktar para yoksa, sorun o zaman başlamaktadır. Çünkü bankalar, konut kredileri için en fazla %80 oranında kredi verir. Müşteriler de diğer kalan miktarı kendi ceplerinden peşin öderler. Ama ellerinde hiç para olmayan kişiler bankalardan evin tamamı için kredi almaya çalışırlar.

Bu talebin yerine getirilmesi ancak bazı yöntemlerle olabilir. Örneğin evin değeri normalde çok yüksek olmamasına rağmen bankanın eksperi bu eve yüksek bir değer biçebilir. Evin değeri alıcı –satıcı arasında 200.000 TL iken, banka eksperi bu eve 250.000 TL değer biçebilir. Bu durumda banka bu eksper değerinin %80’nini kredi olarak müşteriye verebilir. Bu şekilde de banka müşterisi evin tamamına kredi çekerek istediği evi satın almış olur.

 

Evin Değerini Banka Değil Eksper Belirler

Bankalar konut kredisi çekmek isteyen müşterilere aslında yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Çünkü müşterinin çekmiş olduğu konut kredisi ile bankalar para kazanmaya devam edecektirler. Ama bankalar evin değeri için gönderilen eksperlere müdahale edemezler. Onlara evin değerini yüksek tutun şeklinde direktif veremezler. Bu hem yasalara aykırıdır, hem de bankayı ilerleye dönemlerde zarara sokabilecek bir davranıştır. Bankadan ev kredisi çekip borcunu ödemeyen kişilere haciz gelmektedir. Banka da en son olarak ipotekteki evi haczedecektir.

İpotek edilen evin daha önce eksper değeri olması gerekenden yüksek tutulmuşsa bu sefer zarar deden banka olacaktır. Bu nedenlerden dolayı bankalar eksperlere müdahale etmez. Ama evi satın almak isteyen vatandaşlar olarak, evin değeri için gelen ekspere ricada bulunup en azından evin değerini biraz daha yüksek tutmalarını isteyebilirsiniz. Aslında bu metot da birçok eksper için bir anlam ifade etmez. Satın aldığınız evin emsalleri olan diğer evlerin değeri eksperler için oldukça önemlidir. Eksper diğer evlerin de fiyatını öğrenerek bir karara varabilir. Örneğin üst katın ya da alt katın en son kaç paraya satıldığını öğrenerek sizin de alacağınız evin değerini belirleme yoluna gidebilr.ş

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2018 başlıklı makalemizde En Uygun Konut Kredisi, konut kredisi faiz oranları ve konut kredisi faiz oranları düştü hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz