20 Ağustos 2019

Evlenmek İsteyenlere Devlet Desteği Verilir Mi

Düğün yapacak olan gençlerin maddi imkansızlıklar nedeni ile düğünlerini yapamadıkları ya da erteledikleri söz konusu olmaktadır. Geç evliliği önüne geçmek ve evlilik teşviki  için devlet destekli düğün kredileri verilmektedir.  10 bin TL kredi yardımı ve 5 bin TL evlilik hibesi için istenen şartlar ve evrakları aşağıda saydık.

Fakir Gençlere Düğün Desteği

Evlilik yaşı gelen her genç bir gün kendi yuvasını kurmayı hayal eder.Ancak maddi sıkıntı varsa gençler bu hayali genellikle erteler.İşte bu noktada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu duruma bir el atmış, sosyal yaşamı ve aile hayatını desteklemek, genç yaştaki bireyleri evliliğe teşvik etmek amacıyla devlet  destekli evlik kredisi verilmesini uygulamaya koymuştur. Bu noktada fakir olan gençler için hem kredi desteği hem de çeyiz hesabının açılması sonrası 5 bin TL düğün yardımı yapılması ön görülmektedir.

Maliye Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının da bu uygulamaya büyük katkıları olmuştur.Yapılan bu düzenleme ile evlenmek isteyen gençler maddi anlamda bir zorluk yaşamadan yuvalarını kurabileceklerdir.

Kimler Devlet Destekli Evlilik Kredisi Alabilir?

Devlet Destekli Evlilik Kredisini alabilmek için belirtilen şartları taşıyor olmak gerekir.

  • İşte o şartlar:
  • -En az 27 yaşında olmak
  • -Bankada çeyiz hesabı açtırmak ve birikim yapmak
  • -Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak
  • -Açtığınız çeyiz hesabında 3 yıl boyunca  birikim yapmak
  • -Hesapta biriken para miktarına göre 5 Bin TL’ye kadar çeyiz yardımı alabiliyorsunuz.
  • -Başvuru yapan gencin Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan biri ile cezaya çarptırılmamış olması gerekiyor.
  • -Türk vatandaşı olmak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yukarıda sayılan şartları taşıyıp evlenmek isteyen bay-bayan her Türk gencine kredi imkanı sağlanacaktır.

Bunu da okumak isteyebilirsiniz;  Faizsiz Düğün Kredisi Veren Bankalar

 

Page Title

REKLAMLAR

Devlet Destekli faizsiz ilk yılı geri ödemesiz 10. 000 TL evlilik kredisi verilmektedir.Evlilik kredisinin toplam geri ödemesi 4 yıldır.Hesabında maksimum 25 000 TL biriken gence 5000 TL evlilik desteği verilir.Ayrıca krediyi alan ailenin ilk yıl çocuk sahibi olması durumunda geri ödeme 1 yıl daha ertelenecektir.

Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Evlilik yardımı almaya hak kazanan kişiler evlendikten sonra evlilik belgeleriyle en geç 6 ay içerisinde bankaya başvuru yapmak zorundadır.

Evlilik kredisi için önce bankaya hesap açtırın.Açtırdığınız bu hesaba tek seferde en fazla 15 Bin TL’ye kadar para yatırabilirsiniz.Diğer türlü aylık hesaba yapılacak ödemeler aylık 100 TL veya 3 ayda 300 TL şeklinde yapılır.

Yapılan bu ödeme şekline göre bankada biriken miktarın %20 sine kadar devlet desteği verilecektir.Sistemde 3 yıl kalmak zorunludur.Çeyiz hesabında maksimum 25 bin TL para bbiriiktiren gençler devletten 5 bin TL çeyiz desteği alırlar.

Ancak şu da bilinmelidir ki verilen destek  “ne kadar ekmek o kadar köfte” boyutunda değildir.Yani özetle hesabınızda 100 bin TL’de biriktirmiş olsanız alacağınız destek 5 Bin TL’dir.

Hangi  Bankalar Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veriyor?

Evlilik Kredisini Vakıfbank,  Halkbankası, Yapıkredi,Akbank,İşbankası,TEB,Finansbank gibi bankalar vermektedir.Adı geçen herhangi bir banka şubesine aşağıdaki belirtilen belgelerle uğrayarak evlilik kredisi çekebilirsiniz.

-Nüfus Cüzdanı ya da kimlik yerine geçen belge

-Maaş bordrosu ya da aylık net geliri gösteren belge

-Adınıza kayıtlı elektrik,telefon ya da doğalgaz faturası.

Bu bankaların birkaçından bahsedelim.

Halkbank Evlilik Kredisi

Halkbank şubelerinden evlilik kredisi çekecek çiftlere günde 12 lira karşılığında 10 Bin lira evlenme kredisi veriliyor.Bu krediden faydalanmak isteyen genç çiftlerin gelir belgeleri ve kimlikleri ile başvurmaları gerekiyor.Eğer damat ve gelin kamu personeli ise vade ve faiz oranlarında daha değişik indirimler yapılabiliyor.

Kuveyt Türk Bankası

Evlenme tarihinden en az 3 sene önce para biriktirmeye başlayacak gençlere Kuveyt Türk Bankası evlilik hesabı açıyor.Bu hesapta para biriktiren genç çiftlere evlenme tarihlerinde kredi imkanı sağlıyor.Banka 36 ay vadeli ve maksimum 50 bin TL kredi veriyor.

Garanti Bankası’ndan Gençlere Destek 

Türkiye’nin en çabuk ve en kolay kredi veren bankası olan Garanti Bankası da en düşük bireysel ve ihtiyaç kredileri için faiz oranı ne kadarsa aynı faiz oranından evlilik kredisi kullandırılıyor.48 ay vadeli %1,19 faiz oranı ile evlilik kredisi kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz