09 Aralık 2019

Faiz Ödemeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim?

Ev sahibi olmak isteyen kişiler bunun içim birbirinden farklı yöntemler kullanabilir. Kimisi para biriktirerek ev satın alır kimisi de birikim yapamadığı için banka kredisi kullanarak ev sahibi olmak ister. Ama bazı vatandaşlarımız var ki, bunlar hem birikim yapamamakta hem de faizle kredi çekip ev sahibi olmak istememektedir. Bu kişiler de ev sahibi olmak istedikleri için, faiz ödemeden nasıl ev sahibi olabilirim? Helal ev kredisi çekebilirim diye sürekli olarak bir arayışta bulunmaktadır. Peki bu kişilere özel ev edindirme sistemleri var mıdır? İşte detaylar…

 

Faizsiz Kredi İle Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Henüz yazımızın başında şunu açıkça ifade edelim. İster faizle kredi veren normal bankalar olsun, ister İslami usul kredi verdiğini söyleyen katılım bankaları olsun, Nereden kredi çekerseniz çekin, mutlaka bu kurumlar sizden ana para dışında başka masraflar alacaktır. Bazı bankalar buna faiz derken bazılar katılım payı ismini verir. Bu noktada, tamamen ana para şeklinde bir borçlanma söz konusu olamaz. Çünkü enflasyondan dolayı TL sürekli değer kaybetmektedir. Hatta bu nedenle akrabalar bile borç dağıtırken altın ya da dolar ile bunu yapar.

 

Faiz Ödemek İstemeyenler İçin Ev Satın Alma Yöntemleri

Bazı vatandaşlarımız inançlarından kaynaklı olarak bazıları da yüksek bulduğu için faizli konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak istemez. Bunun yerine faiz ödenmeden ev sahibi olma teknikleri kullanılmaktadır. Peki nasıl ev sahibi olunabilir? Bunun için Türkiye genelinde en fazla kullanılan yöntemleri sizin için sıraladık. Siz de hem gelirinize göre hem de diğer koşullara göre kendinize en uygun ev alma yöntemini tercih edebilirsiniz.

Faiz Ödemeden Nasıl Ev Sahibi Olabilirim? Faizsiz Helal Konut Kredisi

Kooperatif İle Ev Sahibi Olmak

Eskiden çok yaygın olan bu kooperatifler banka kredilerinin çok düşük seviyelere gerilemesi ile artık eski önemini kaybetmiştir. Ayrıca kooperatiflerin batma ihtimalleri kişileri banka kredilerine yönlendirmiştir. Ama bu sefer de aniden fırlayan arazi arsa fiyatları yüzünden ev fiyatları %300 oranlarında yükseldi. Bu durumda, kişiler çok pahalıya tek ev almak yerine, daha ucuz olan bir arsa alarak iş birliği yani kooperatif ile ev sahibi olmaya başlamıştır.

Page Title

REKLAMLAR

Tanıdık olan ve birbirilerine güven kişiler 10 -20 kişilik gruplar şeklinde ev sahibi olmak için önce küçük bir sermaye ile arazi satın alıp işe başlamaktadır. Bu şekilde birkaç sene içinde konut tamamlanır ve kişiler evine geçer.

Eminevim’e Üye Olarak Ev Sahibi Olmak

Daha önce İhlas Holding gibi firmaların da yapmış olduğu bu çalışmada, kişiler 10 kişiden tutun da 120 kişilik gruplar oluşturur. Bunu Eminevim organizatörleri yapmaktadır. Gelirine göre kişiler gruplara ayrılır ve herkesin istediği ev bu şekilde satın alınmış olur. Kendisine erken ev çıkan kişi, diğer arkadaşlarına kira yardımı yapmaya devam edecektir. Yine kendisine ev çıkmayan ve bu nedenle hem kira hem de ev taksiti ödemek durumunda kalan kişilere de kira yardımı yapılarak eşitlik sağlanmaya çalışılmaktadır. Eminevim güvenli olarak kabul edilmektedir. Bu sistem sayesinde şu anda yüz binlerde kişi ev sahibi olmuştur.

 

Katılım Bankalarından Helal Kredi Çekerek Ev Sahibi Olmak

Katılım bankalarından çekilecek krediler ile ev sahibi olmak mümkündür. Ama katılım bankaları faiz ile çalışmadıklarını bunun yerine kar payı aldıklarını ifade etmektedir. Şöyle ki; kişi satın almak istediği evi bankaya sunar. Banka eksper yapar ve evin değerine göre evi satın alır. Daha sonra aynı evi, banka müşterisine uzun vadelerde satar. Yani bir nevi ev alım satım işlemine benzer; ama çok uzun vadelerde verdiği için evi kaç paraya aldı ise ona göre %30’dan %70 ‘e kadar daha fazlaya satabilmektedir.

Örneğin bir evi, katılım bankası ile satın almak isteyen biri ev için 150 bin TL ödemesi gerekirken, 10 yıllık vadede katılım kredisi çektiğinde bu sefer aynı ev 250 bin TL’ye kadar çıkacaktır. Bu konuda birçok kişi katılım bankası ile diğer bankalar arasındaki fark nedir diye sormakta ve aynı sistem olduğunu; sadece ismen farklılık olduğu düşünmektedir.

Faizsiz, İslami helal konut satın almak isteyen kişiler için firik oluşması adına yorum yapabilir ve makalemize katkıda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Tapusuz Eve Kredi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde arsa tapulu eve kredi, boş arsaya konut kredisi ve tapusuz eve kredi çıkar mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.