21 Kasım 2019

Findeks Çek Sorgulama

İş hayatında kişiler, nakit para alışverişleri  kadar çek işlemlerini de yoğun olarak kullanabilmektedir. Bir iş karşılığı ya da bir borç için çek kesme işlemlerine sık sık başvurulur. Ama kesilen çeklerin karşılıksız çıkıp çıkmayacağı önceden tam olarak tahmin edilemediği için çeki alan kişi ilerleyen zamanlarda mağdur olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için findeks tarafından çek sorgulama hizmeti verilmektedir. Findeks çek sorgulama yaparak, çeki kesen kişi hakkında tüm bilgiler öğrenilerek çek hakkında ön bilgi sahibi olunabilir. Peki findeks çek sorgulama nasıl yapılır?

 

Findeks Çek Endeksi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Findeks daha çok kredi notu sorgulama işlemi ile ilgili hizmet verdiği bilinmektedir. Ama kredi notu sorgulama kadar diğer bir önemli hizmeti de ticari anlamda vermektedir. Ticarette sık sık çek hazırlandığı için ve karşılıksız çek oranının da çok yüksek olmasından ötürü findeks böyle bir hizmet sunarak, çeki alan kişilerin mağdur olmamasını sağlamaya çalışmaktadır. Peki findeks çek endeksi nasıl sorgulanır?

Bunun için öncelikle findeks’in ana sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Findeks ana sayfasında, çek sorgulama ekranına giriş yapılarak belli bir ücret karşılığında çek sorgulama hizmeti alınabilir. Kredi notu sorgulamada nasıl ki bir miktar ücret alınıyorsa çek sorgulama işleminden de ücret alınmaktadır. Alınan ücret miktarı güncel hali ile aşağıda gösterilmektedir.

Findeks Çek Sorgulama Paketleri

Çek sorgulama ile bireysel risk sorgulama işlemleri farklıdır.Bireysel risk raporunda, kişinin ödeme alışkanlıkları ve risk seviyesi gösterilir. Yani kişinin borcunu ödeyip ödeyemeyeceği hakkında size bir bilgi vermez. Daha önce kaç kez borcunu ödemediğini göstererek sadece sizin bir tahminde bulunmanızı sağlayabilir. Ama kredi endeksi sorgulamasında, kişinin daha önce kesip de ödemesini yapmadığı ya da geciktirdiği tüm çekler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu da çekin tahsilat gününde karşılıksız çıkıp çıkmayacağı noktasında size bir bilgi verecektir.

Page Title

REKLAMLAR

Findeks Çek Sorgu Ekranı

Yukarıdaki görselde belirtilen “Kullanmaya Başla” butonu tıklanarak artık çek endeksi sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz.  Kullanmaya Başla butonu tıklandıktan sonra bir sonraki aşamaya geçmiş olursunuz. Çıkan sayfada sizden ticari kullanıcı olmanız istenmektedir. Önce Findeks sorgulama ücret paketi seçmeniz istenecektir. Bu paketi seçtikten sonra yine aşağıda bulunan görsel ile karşılaşacaksınız. Bu görsele tüm bilgilerinizi girerek ticari giriş yapmanız gerekmektedir.  Giriş yaptıktan sonra, sizden istenen çek numarası girilerek çek sorgulama işlemi tamamlanabilir.

Findeks Çek Sorgu Ekranı

Findeks Çek  Sorgulama İşlemi Masrafı Ne Kadar?

Findeks çek sorgulama işlemi bir ücret karşılığında yapılabilmektedir. Yıllık olarak satın alınabilecek tüm paketleri aşağıda yine sizin için güncel hali ile sıraladık. Findeks çek paketlerinin sorgu sayısı arttıkça fiyatları da artmaktadır. Ama sorgu sayısı fazla olan paketler ortama olarak diğer paketlerden daha avantajlı olmaktadır. Çek paketi satın alınırken buna dikkat edilmesi gerekmektedir.

Findeks Çek Sorgulama Ücretleri

Bankalardan Çek Raporu Sorgulama Yapılır Mı?

Findeks’in sunmuş olduğu çek sorgulama hizmetleri daha çok ticari müşteriler için oluşturulmaktadır. Bu nedenle findeks sorgulama paketleri yıllık olarak belirlenmektedir. Bu da yüksek sorgu sayısı olan paketleri almayı zorunlu kılmaktadır. Ama sadece tek sorgu yapacak olan ya da ayda birkaç kez sorgulama yapacak olan birçok banka müşterisi bulunmaktadır. Bu kişiler findeks çek raporu paketleri olmadan da sorgulama işlemleri yapabilir. Çek sorgulama işlemini findeks dışında bankalar da vermektedir. Bankalar sorgulama başına müşterilerinden değişen miktarlarda ücret almaktadır.

Örneğin, TEB Bankası çek sorgulama ücreti sadece 5 TL’dir. Her sorgu için 5 TL isteyen banka, toplu sorgulamalar için indirim yapmaz. Bu nedenle yıl içinde toplu sorgu yapacak olan banka müşterileri findeksi tercih ederlerse daha kazançlı olacaktır.Ziraat Bankası da findeks çek sorgulama hizmeti vermektedir. Ziraat Bankası çek sorgulama hizmeti için sorgu başına 5.25 TL ücret almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ( 2019 GÜNCEL) başlıklı makalemizde en hızlı kredi notu yükseltme teknikleri nelerdir, kredi notu nasıl yükseltilir ve kredi notunu etkileyen faktörler hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.