18 Ağustos 2019

Findeks Karekodlu Çek Uygulaması

Findeks karekodlu çek uygulaması oldukça yeni olan ama bundan sonra ticari hayatımızda olmazsa olmazlardan olacak bir uygulamadır. Ticaretteki güven atmosferini oluşturmak için yapılan düzenlemelere göre hayata geçirilen findeks karekodlu çek uygulaması zorunlu mu diye merak eden okuyucularımız için kaleme aldığımız bu yazımızı okuyarak; findeks karekodlu çek güvenilir mi, karekodlu çek nasıl kullanılır sorularının da cevaplarını vereceğiz. Yazımızı okumaya devam ederek, karekodlu çekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bazı ekonomi koordinasyon toplantılarında alınan kararlara göre, ekonomideki güvensizlik ortamını ortadan kaldırmak ve vatandaşlar ve şirketler arasındaki ticareti daha sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamak amaçlı çek uygulamalarında değişikliğe gidildi. Buna göre artık karekodlu çekler mecburi hale getirildi. Bu şekilde online olarak çeklerin nasıl sonuçlanacağı henüz günü gelmeden anlaşılabilecek.

Ülkemizde yaygın olan çek dolandırıcılığına ve karşılıksız çeke karşı alınan tedbirlerden olan findeks karekodlu çek uygulaması ile artık verilen çeklerin karşılıksız çıkıp çıkmayacağını findeks mobil uygulaması sayesinde hızlı bir şekilde öğrenebileceksiniz.  Karekodlu çekler ocak 2017 itibari ile zorunlu hale gelmiştir. Buna göre artık piyasada kullanılacak çeklerin findeks karekodlu olması gerekmektedir. Çek indeksi sayesinde keşidecinin durumunu gösteren karekodlu çek uygulamasının nasıl kullanılacağını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

 

Karekodlu Çek Nedir?

Ülkemizde ekonomik anlamda risk her zaman vardır. Ama ticari anlamada oluşan riskler artık online işlemler sayesinde oldukça düşüş göstermiştir. Özellikle de ekonomideki güvensizlik ortamını en aza indirmek için yetkililerin bazı çalışmalarının olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ülke ekonomisinde güven ve istikrar en önemli noktalardır. Bu konuda Kredi Kayıt Bürosu başta olmak üzere birçok merciinin ortaklığı ile findeks karekodlu çek uygulaması başlatıldı.

Ülkemizde para alışverişinde en sık kullanılan uygulamalardan olan çek kesme işlemlerinde birçok dolandırıcılık yapılmaktadır. Ama geliştirilen karekodlu çek sayesinde dolandırıcılığın sıfıra indirilmesi düşünülmektedir. Buna göre artık kesilen çekler üzerinde bulunan karekodlar mobil telefon tarafından okunarak, çekin sahte olup olmadığı kısa sürede anlaşılacaktır.

Page Title

REKLAMLAR

Karekodlu çek; çeki hazırlayan kişinin yani keşidecinin, banka bilgilerini ve çekin numarasının basıldığı çok özel bir çektir. Bu çekin gerçek olup olmadığı ya da çekin karşılıksız olup olmadığını ancak findeks mobil uygulama sayesinde öğrenilebilir. Size verilen karekodlu çeki alıp mobil uygulama ile okutmak istediğinizde; öncelikle bir apple storeden ya da Google playerden findeks mobil uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Daha sonra findeks’e üye olarak bu uygulamayı ücretsiz olarak kullanabilir ve çeklerin karekodunu okutarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

 

Karekodlu Çeki Nereden Alabilirim?

09.08.2016 tarihinde resmi gazetede yayımlanan karara göre zorunlu halen gelen karekodlu çekler, çek defteri bulunan bankanızdan temin edebilirsiniz. Çek defteri bulunan bütün bankalar talep edilmesi durumunda müşterisine findeks karekodlu çek defterini verecektir.

 

Karekodlu Çeklerde Hangi Bilgiler Vardır?

Karekodulu çekte; keşideci, çekin kesildiği banka ve çek yaprağı hakkında ayrıntılı bilgiler verilmektedir.  Findeks karekodlu çek sistemini kullanabilmeniz için findeks mobil uygulamasını da indirmeniz gerekmektedir.  Ayrıca karekodlu çek hizmetinden yararlanabilmek için findeks’e üye olma mecburiyeti vardır. Siz de hızlı bir şekilde findeks’e üye olabilirsiniz. Findeks’e  üye olmak ücretsizdir.

 

Karekodlu Çeklerde  keşideci hakkında Ulaşılabilecek bilgiler

  • İbraz edilen ilk çek tarihi
  • Çekin son tarihi
  • Daha önce ibraz ettiği çekleri nasıl ödediğini gösteren oranlar
  • Daha önce geciktirmiş olduğu çekle ve oranları
  • Arkası yazılmasına rağmen ödenmemiş çekler
  • Bu bilgilerin 1,3,12 aylık kırılımı

Yukarıda sayılan bilgilere ulaştıktan sonra zaten çekin nasıl sonuçlanacağını kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.  Eğer kişi riskli biri ise yani daha önce çeklerinde ödeme sorunu varsa o halde bu çeki kabul etmeme gibi bir tercihiniz de olacaktır. Ama kişi çok güvenilir çıkarsa o halde de çeki hemen kabul edebilirsiniz.

Karekodlu Çek Kullanmanın Faydaları

  1. Karekodlu çek raporu sayesinde, çeki kesen kişinin geçmişte yapmış olduğu çek ödemeleri ya da çek sözlerini nasıl yerine getirdiğini gördüğünüz için çekin karşılıksız çıkma ihtimali çok düşer. Zaten riskli ise kabul etmezsiniz.
  2. Çekin doğruluğunu anında sorguladığınız için ticari anlamda dolandırılma riskiniz de sıfırlanmış olur. Bu sayede güvenle alışverişlerinizi yapabilirsiniz.
  3. Karekodlu çekler çok pratik bir uygulama içerir. Sorgulama için bankaya gitmeniz ya da müşteri hizmetleri ile konuşmanıza gerek yoktur. Onay alınacak bir yer de yoktur. Sadece okutun ve bekleyin sonuca göre çeki kabul edip etmeme size kalmıştır.
  4. Siz de keşideci konumda olup, ödemelerinizi zamanında yaptığınızı bu şekilde somut olarak karşınızdaki kişiye göstererek güven kazanabilir ve bu sayede ticari kazanç elde edebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz