Findeks Kredi Notu Nedir ?

Bankalar müşterilerine kredi verirken değerlendirdikleri en önemli kriter müşterilerinin findeks kredi notudur. Bankalar için çok önemli olan bu Findeks kredi notu nedir?

Findeks kredi notunun ne demek olduğunu anlatmadan önce, Findeks ne demektir bunu açıklamamız gerekir. Findeks, kredi kayıt bürosu (kkb) ve sektörde lider dokuz bankanın ortak çalışmasıyla kurulan ve kişilerin geçmişten günümüzde bankacılık işlemlerinin depolandığı ve bu işlemler üzerinden puan verildiği bir yerdir. Findeks sayesinde kişiler bankacılık işlemlerinin ne derece sağlıklı olduğu görebilmektedir. Bu nedenle kredi notu gibi, findeks kredi notu da bulunmaktadır. Bu not 1’den 1900’e kadar karşımıza çıkar. Bir en riskli findeks kredi notu olarak bilinmektedir. 1900’e yakın olan kredi notları ise son derece başarılı kredi notu olarak görülmektedir. Kredi notunda olduğu gibi, findeks kredi notunda da kriterler neredeyse aynıdır. Geçmiş dönemlerdeki kredi ödemelerinin sıkıntılı olup olmadığı, kredi kartı ekstrelerinin asgari ödemelerinin zamanında yapılıp yapılmadığı ve her türlü bankacılık işleminin ne derece sağlıklı yapıldığı üzerine yapılan arşivleme sayesinde kredi notu belirlenmektedir.

Findeks kredi notu nasıl belirlenir?

Findeks kredi notunu belirleyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerin en başında taksitli krediler, kredi kartları ve kredili mevduat hesaplarına ait kullanım ve ödeme alışkanlıklarına gelir. Yakın zamanda alınmış krediler kişilerin ve kuruluşların risk oranını arttırmaktadır. Ödeme performansı henüz belli değilken bile yakın zamanda alındığı için belirli bir oranda risk oluşturmaktadır. Bu da bankacılık sektörünün göz önüne aldığı findeks kredi notunun düşmesi anlamına gelmese de, risk oranının artması anlamına gelmektedir. Findeks kredi notu yüksek olan kişilere bankalar daha uygun faiz oranlarında krediler de vermektedir. Bunun yanı sıra güvenilir müşteri olması sebebiyle yüksek miktarda çekilecek olan kredilerde findeks kredi notunun yüksek olması büyük avantaj sağlamaktadır. Sonuç olarak bankacılık sektörüne yeni bir soluk getiren ve kişileri, kuruluşları kredi noktasında takip eden findeks sistemi sayesinde bankacılık işlemleri üzerinden belirli bir puana sahip olunmaktadır.

Findeks kredi notunu kimler kullanır?

Page Title

REKLAMLAR

Findeks kredi notu kullanımı başta bankalar olmak üzere birçok kurum ve özel şirketler kullanmaktadır. Özellikle özel işletmelerin kredi kartı haricinde satış yaparken kişilerin güvenilir olup olmadıkları daha önceki ödeme alışkanlıklarını öğrenmek için sıkça findekse başvurdukları bilinmektedir. Bu şirketlerin en başında GSM şirketleri, taksitle beyaz eşya satan mağazalar, mobilyacılar, oto kiralama servisleri ve emlakçılar öne çıkmaktadır.

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir?

Kredi notunuzu öğrenmek için iki seçenek vardır. İki seçenekte de belli bir fiyat üzerinden alınabilir. Fiyatlar seçeneklere göre değişse de şuan ortalama 5 TL gibi ücretle alınabilir. İlk olarak bankalar üzerinden öğrenilebilir. Birçok bankanın internet sitesine girilerek bu rapor kolayca alınabilir. Diğer seçenek ise findeks.com üzerinden üye olarak alınabilir.  Findeks.com a üye olmak ücretsizdir. Bu siteye TC. Kimlik no, kimlik bilgileri ve aktif bir cep telefonuyla rahatlıkla alınabilir. Şu adımları yapılarak rahatlıkla kredi notumuzu öğrenebiliriz.

-Findeks.com dan üyelik oluşturulur

-Cep telefonu bilgisi girilerek telefona gelen doğrulama kodu ekrana girilir

-Yeni Açılan sayfada kredi notu sorgulama sekmesine gidilir

-Ödeme ekranında tercihimize göre banka hesabından veya kredi kartından ücret tahsil edilir.

-Ücret tahsil edildikten sonra ekranda kredi notu raporuna ulaşılır ve aynı zamanda cep telefonuna SMS ile kredi notun kaç olduğu gönderilir.

Not tekrar sorgulanmadığı zaman tekrardan Findeks üyeliğimizden ücret alınmaz.  Findeks üyeliğimizi kapatmak istersek findeks çağrı merkezi 444 4 552 numarasından üyeliğimizi iptal edebiliriz.

 Risk raporundaki bilgiler hangi sıklıkla öğrenilir?

Risk raporundaki bilgiler aylık olarak güncellenir. Her finansal kurum müşterilerin ödeme performansını ay sonu itibariyle risk merkezine bildirir.

 Findeks kredi notunun yüksek olmasının avantajları nelerdir?

Findeks notunuzun yüksek olması, bankacılık işlemlerinde oldukça rahat etmeniz anlamına gelecektir. Günlük hayatta birçok kişiyle konuştuğumuzda bankalar üzerinden aldıkları krediler ve kredi kartlarına büyük oranda borçları olduğu görülmektedir. Bu borçlar nedeniyle kredi notu düşmekte, ilerleyen senelerde alınmak isteyen kredilerde sıkıntılar çıkmaktadır. Böylesine önemli bir konuda, yatırım yapma anlamında ihtiyaç duyulan bankacılık sektörüyle aranızın kötü olması demek hem iş hayatında, hem de günlük hayatta zorluk yaşamanız anlamına gelecektir. Eğer findeks kredi notunuz yüksekse, bankaların sunduğu birçok avantajın yanı sıra, yüksek miktarda kredi çekme konusunda da kolaylık sağlandığı bilinmelidir. Bu açıdan bakıldığında da kredi ödemeleri, kredi kartı ödemeleri gibi noktalarda azami derecede önem göstermek gerekir. Bu sayede bankacılık işlemlerinizi çok rahat ve avantajlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.