12 Kasım 2019

Findeks Risk Raporu nedir?

Findeks, kredi kayıt bürosu (kkb) ve sektörde lider dokuz bankanın ortak çalışmasıyla kurulan ve kişilerin geçmişten günümüzde bankacılık işlemlerinin depolandığı ve bu işlemler üzerinden puan verildiği bir yerdir. Findeks Nedir ? adlı makalemizi okuyarak Findeks Kredi notu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Findeks Risk Raporu Nedir? 

Kredi notu, bankaların ortalamasına baktığı Türkiye Bankalar Birliği tarafından verilen bir puandır. Bir bankadan kredi talebinde bulunduğumuzda, bankalar kredi notumuza bakarak çekeceğimiz kredinin geri ödemesini yapıp yapamayacağımız konusunda bir fikir sahibi olmaktadır. Önceden çektiğimiz kredilerin ödemesi geciktiğinde ya da kredi kartlarımızın geciken ödemeleri kredi notumuzu etkilemektedir. Kredi notumuzun düşük olduğunda hayatımızın herhangi bir döneminde krediye ihtiyacımız olduğunda bankalardan kredi çekemeyiz. Bu nedenle kredi notumuzun kredi çekebilecek seviyede olabilmesi için çektiğimiz kredilerin ve kredi kartı ödemelerimizin zamanında yapılması önemlidir. Hatta bankalar yeni yeni kredi notumuza göre farklı faiz oranı uygulamaya başlamışlardır.

Risk Raporum İçin Kaç Lira Öderim ?

Findeks üzerinden Bireysel Risk Raporu öğrenmek için daha önce sorgu yapmadıysanız 4,5 TL ödemelisiniz. Yapacağınız sorguları daha sonrada sisteme giriş yaptığınızda görebileceksiniz.

Risk Raporu’ndaki Bilgiler Hangi Sıklıkla Güncellenir ?

Risk raporu bilgileri aylık Periyotlar ile güncellenmektedir. Eğer yıllık ya da aylık paket aldıysanız bu bilgiler size güncelleme yapıldıkça SMS olarak bildirilecektir.

Page Title

REKLAMLAR

Findeks Raporları Hangi Döneme İlişkin Bilgileri Kapsar ?

Findeks raporlarında krediyi ne zaman aldığınıza bakılmaksızın mevcut kredileriniz ile son 5 yıl içerisinde aldığınız ve kapattığınız bütün kredi ve kredi kartı KMH hesapları gibi bilgilerde yer almaktadır.

Risk Raporumdaki Bilgiler Hatalı Ne Yapmalıyım ?

Eğer Risk Raporundaki bilgilerinizin doğru olmadığını düşünüyorsanız ve güncelleme yapılması gerektiğine inanıyorsanız. Bu bilgileri güncellemek için Findeks üzerinden forum doldurmanız gerekecektir. Yapacağınız bildirim en geç 24 saat içinde sonuçlandırılıp size bilgi verilecektir.

Findeks Çek Raporu Nedir?

Çek Raporu, size ait kullanmış olduğunuz ve keşide edilmiş fakat ödenmeyen bütün çeklere ait bilgilerin yer aldığı bütün olumlu olumsuz sonuçların yer aldığı raporlardır. Bu raporlarda çekin verildiği bankalarında bilgileri yer almaktadır.

3.Kişi Raporları

Bu raporları üyeler talep edebilmekte ama ilgili kişilerin onayları doğrultusunda 3. Kişiler ile paylaşılabilmektedir. Genellikle ticari kullanım amacı ile paylaşılan bu bilgilerde kişilerin Risk Raporu ve Çek Raporu ile, Findeks Kredi Notu ve Çek Endeksleri yer almaktadır.

Findeks’e Nasıl Üye Olunur ?

Bireysel üye olabilmek için www.findeks.com sitesine giriş yapın ve  “Üye Ol” kısmına tıklayın. Üyelik tamamen ücretsiz fakat hizmet almak isterseniz ücret ödemek zorundasınız. Ticari üye olabilmek içinde yine “Üye Ol” kısmından başvuru formu doldurmanız gerekecektir.  Üyelik aktivasyon işlemleri hizmet alınılan bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır.

Albaraka Türk, Burgan Bank, DenizBank, Halk Bankası, İş Bankası, Şekerbank, TEB (Türk Ekonomi Bankası), Vakıfbank üyelik kabul işlemi veren bankaların başında gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.