12 Kasım 2019

Geliri Olmayan Bayanlara Devlet Destekleri

Ev hanımları ya da üniversite mezunu olup da iş bulamayan bütün kadınlara yönelik olarak devletin vermiş olduğu bazı destekler ve iş sahibi yapma programları vardır. Devlet, İş kur ve KOSGEB aracılığı ile genç ve evli bayanlara karşılıksız krediler ve faizsiz krediler vermektedir. Ayrıca Kaymakamlıklar aracılığı ile Sosyal Yardımlaşma Kurumundan 15 bin TL’ye kadar faizsiz iş yeri açma kredisi de verilmektedir. Bu desteklerin yanı sıra, doğum yapan kadınlara doğum parası, eşi ölmüş olan ya da gazi ve şehit yakınları olan kadınlara da devlet destekleri verilmektedir.

Bayanlara yönelik olarak devletin vermiş olduğu kredilerin şartları ve hangi alanlarda ne gibi desteklerin verildiği ile ilgili olarak kadınlarımızın tek tek kurumları gezmesine gerek kalmadan bu yazımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilirler.

Çalışmayan ve Muhtaçlar Bayanlara Yapılan Yardımlar

Çocuk baktığı için çalışmayan bütün kadınlara direkt destek verilmese de geliri çok düşük olan ve hastalık başta olmak üzere kişinin çalışmasını engelleyen durumların söz konusu olduğunda devletin yaptığı yardımlar vardır.

Devlet son yıllarda geliri olmayan kişilere çeşitli desteklemeler sağlıyor. Özellikle kadınlar bu destekler sayesinde çok daha rahat bir yaşam sürme imkanı kavuşuyor. Bu yazımızda geliri olmayan bayanlara devlet destekleri, desteklemelere başvuru şartları ve başvuru yolları hakkında bilgiler vereceğiz.

Bayanlara Doğum Yardımı

Devlet şu an annelere, hasta bakanlara, yetimlere, dullara, geliri olmayan ev hanımlarına çeşitli destekler veriyor. Bunların bir kısmı maaş olarak verilirken bir kısmını ise erzak, kredi, hibe gibi kalemlerde sunuyor. Örneğin annelere çocuk sayısına bağlı olarak 300 ila 600 TL arasında doğum yardımı yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Merkezleri kanalıyla verilen bu yardım ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, daha sonrakilerde ise 600 TL’dir. Bu yardımı almak için başvuru dilekçesi ve doğum belgesi ile başvurmak yeterlidir.

Page Title

REKLAMLAR

Geliri Olmayan Yaşlı Bayanlara Devlet Desteği

Geliri olmayan yaşlı bayanlar için sunulan devlet desteklerinden birisi 65 yaş aylığıdır. Bugün ülkemizden 65 yaş aylığını alan toplam kişi sayısı 700 binin üzerindedir ve bunların büyük bir kısmını yaşlılar oluşturur. 65 yaş aylığı 2018 yılı itibariyle üç aylık toplam 812,10 TL olarak ödenecektir. Üç aydan üç aya verilse de birçok yaşlı bayan için iyi bir desteklemedir.

Muhtaç Aylığı ve Fakire Kira Yardımı

Devlet geliri olmayan bayanlara fakirlere kira yardımı ve benzeri seçeneklerde yardımlar sunuyor. Bunlar fakirlik maaşı yanında gıda, kıyafet gibi yardımlar olmaktadır. Kaymakamlıktan yardım parası nasıl alınır diye merak edenlerin öncelikle gelirlerinin ve maaşlarının olmadığı belgelendirmeleri gerekmekte, Sosyal Yardımlaşma Vakfına veya Kaymakamlığa başvurarak fakirlik dosyası açtırmaları gerekmektedir. Muhtaç aylığı adı da verilen bu yardım 650 TL her ay PTT veya Ziraat Bankasına açılan hesaplar aracılığıyla alınabilmektedir.

Engelli ve Yaşlılar İçin Evde Bakım Maaşı

Geliri olmayan bayanlara devlet destekleri kapsamında eğer hasta kişi hasta bir yakınına bakıyorsa hasta ve engelli bakım aylığı kapsamında evde bakım maaşı alabilmektedir. Bunun için hastanın kendi kendine bakamayacak durumda olması gerekir. Engelli kişilerin ise %50 oranında engelli olduğuna dair rapor olması gerekir. Bunun akabinde evin toplam gelirine bakılıyor. Kişi sayısına bölünerek hesaplanan bu kriterde hastaya bakana 2018 itibariyle bin 68 TL maaş ödemesi yapılmaktadır. Başvurular Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Toplum Merkezlerine yapılmaktadır.

Boşanmış Kadınlara Maaş Desteği

Geliri olmayan bayanlara sağlanan devlet desteklerinden birisi de dul aylığıdır. Fakat bazı çevreler tarafından bu aylık boşanmış kadına devlet yardımı, boşanmış kadına maaş gibi anlatılsa da böyle bir durum söz konusu değildir. Dul aylığı alabilmek için kadının eşinin vefat etmiş olması, eşinin de en az 5 yıllık sigortalı olması gerekir. Aksi taktirde böyle bir uygulama yoktur.

Kadınlara KOSGEB Kredi Destekleri

Bayanlar KOSGEB’e başvuru yaptıklarında kendilerine 50 bin TL geri ödemesiz ve 100 bin TL faizsiz kredi seçeneği sunulmaktadır. Uygulamalı iş eğitim sınavını tamamlayan kadınlar daha sonra projesini kabul ettirir ve harcama yapma için bir kaynak bulabilirse, kendisine ilk etapta iş kurması için 12 bin ve daha sonra taksitler halinde 1000’er TL para verilir. Bu şekilde 50 bin’e kadar destek almış olur.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarım Hibesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde organik hibe kredileri, organik tarım desteklemesi ve organik tarım hibeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.