Geliri Olmayanlar İçin Devlet Yardımı

Herhangi bir geliri olmayanlar, işsizler, yaşlılar, engelli olanlar, hastalar gibi maddi desteğe ihtiyacı olan birçok vatandaşımız vardır. Devlet bu tür yardıma muhtaç vatandaşlarımıza sosyal devlet anlayışıyla çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu kişilere ihtiyaca göre barınma, kira, gıda, yakacak yardımları yapılmaktadır. Ayrıca fakirlik maaşı, dul aylığı, yaşlı aylığı gibi aylık ödemelerle yapılan yardımlar da vardır. Bu yazımızda devlet yardımı alabilmek için neler yapılması gerektiğini  kaleme aldık.

İşsizlere Yapılan Devlet Yardımları

Devlet hiçbir geliri olmayan işsizlere de istihdam konusunda yardımcı olacak. İŞKUR ile işbirliği içinde sosyal yardım alanları işe yönlendirecek. Bu sayede işsiz ve çalışabilecek durumda olanlar da çalışarak kendi parasını kazanabilecek duruma gelecektir.  Sermayesi olmayanların çalışma hayatına atılabilmeleri için devlet destekli olarak iş kur öncüğünde iş yeri sahibi yapma ya da herhangi bir yerde sigorta çalışma imkanı sağlanmaktadır.

Muhtaç Durumda Olanlar Fakirlik Maaşı

Yardıma muhtaç olan vatandaşlar için devlet ihtiyaca göre çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Fakirlik maaşı alabilmek için hangi şartları taşıyor olmak gerektiğini aşağıda madde madde yazdık.

  • Herhangi bir geliri veya aylığı olmaması
  • Sosyal güvencesinin olmaması
  • Mahkeme kararıyla bakım altına alınmamış olması
  • Anne veya babasının olmaması,%40 ve üstü engeli olması
  • Gelir getirebilecek taşınır veya taşınmaz mal olmaması gibi şartları taşıyanlara devlet yardımı veriliyor.

Bu maaşı alabilmek için muhtaç olan vatandaş yaşadığı il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma Vakfına ya da kaymakamlığa müracaat ederek fakir olduklarını beyan etmesi gerekir. Bunun üzerine o kişi adına fakirlik dosyası açılacaktır. Daha sonra kişinin beyanının doğruluğu üzerine araştırma yapılacak, muhtaç olduğu kabul edilirse maaş çıkacaktır. Bahsi geçen maaş 500 TL civarındadır. Ziraat Bankası şubelerinden veya PTT’den çekilebiliyor.

Page Title

REKLAMLAR

Evde Bakım ve Engelli Maaşı

Devlet engelli olan vatandaşlarına yardım eli uzatıyor. Evde bakım maaşı ve muhtaç aylığı adı altında engelli ve muhtaç olanlar bu yardımdan faydalanabiliyor. Engelli maaşının alınabilmesi için söz konusu sorunu olan kişilerin en az %50 ya da daha fazla engelinin olması gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı; Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından % 50 ve daha üstü engele sahip olan kişilerin bakımını üstlenen kişiye verilir. Miktarı asgari ücret civarındadır. Şu anda 1404 TL olan asgari ücretin yükselmesi sonrası engelli maaşının da güncellenmesi beklenmektedir.

Muhtaç ve Engelli Maaşı; % 40 ve üstü engele sahip olan vatandaşlara Sosyal Yardımlaşma tarafından verilir. Muhtaç kişinin hiçbir sosyal güvencesinin olmaması gerekir. Bu kişi 18 yaşından küçükse ailesine, büyükse kendisine maaş verilir. Üç ayda bir verilir, tutarı ailenin durumuna göre belirlenir.

65 Yaş Üstü Yaşlılık Maaşı

65 yaş ve üzeri yaşlılar için verilen bir maaştır. Hiçbir geliri olmayan, konu komşu yardımıyla geçinen muhtaç durumda olan yaşlılara verilir. Bu maaşın aylık miktarı 146 TL’dir. Rakam düşük gibi görünse de devletin verdiği tek yardım bu değildir. Aynı zamanda yaşlılara evde bakım maaşı ve yiyecek, yakacak yardımları da yapılmaktadır.

Eşi Ölenlere Dul Maaşı

Sigortalı, Bağ-Kurlu veya Emekli Sandığı üyesi olan kişinin eşine dul aylığı bağlanacak kadar prim ödedikten sonra ölümü üzerine bağlanan maaştır. Vefat eden kişi sigortalı ise900, Bağ-Kurlu ise 1800 gün prim ödemiş olması, memur ise 5 yıl fiilen çalışmış olması gerekiyor. Bu şartları sağlayan vefat etmiş kişinin eşine dul maaşı bağlanabilir.

Sosyal devlet gereği olarak gerçek manada muhtaç olanlara birçok kalemde destekler verilmektedir. Bazı destekler yasal olarak yani Bakanlıkça verilirken bazıları da Belediyeler ve Kaymakamlıkların kendi bütçesinden ayırdıkları payla yapılmaktadır. Bir yardım alan kişi başka kuruma başvuru yaparak yeni bir yardım daha alabilir.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.