17 Ocak 2019

Gurbetçilere Özel Kredi Seçenekleri

Gurbetçilere Özel Kredi Seçenekleri

Yurda kesin dönüş yapan ya da belli bir dönem için ülkemize gelen yabancı devletlerde çalışan kişiler için bazı özel krediler verilmektedir.  Özellikle de yurt dışında halen ikamet eden bazı vatandaşlarımız da ihtiyaç duyduklarında ülkemizdeki özel ve kamu bankalarının kredi seçeneklerinden faydalanabilmektedirler.

Bu makalemizde gurbetçiler kredi çekebilir mi sorusuna cevap arayacağız. Gurbetçilerin kredi sorununa çözüm bulmak için hem yetkililerin hem de yurt dışı banka şubelerimizin bir çalışma içinde olduğunuz söyleyebiliriz; ama biz mevcut durum itibari ile yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın kredi çekebilme imkanı olduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle gurbetçiler için konut kredisi imkanlarından bahsetmek istiyorum.

ING Bank Gurbetçi Mortgage

ING Bankası yabancı ülkelerde çalışan Türk vatandaşları için ev sahibi edindirme kredileri vermektedir. Bu kredilerin en önemli kısmı ise kredilerin sadece TL bazında verilmesidir. Bu da gurbetçilere ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Gurbetçiler bu kredilerden yararlanabilmek için https://www.ingbank.com.tr/tr/sizin-icin/krediler/diger-mortgage-urunleri/gurbetcilere-mortgage– Adresinden mortgage randevu alması gerekmektedir. İlgili forum doldurulduktan sonra hem faiz oranları hem de vade sayısı ile ilgili kişilere dönüş yapılmaktadır.

Yurda kesin dönüş yapan vatandaşlarımızın bankalar ile hiçbir sorunlarının olmadığını en baştan söyleyebiliriz. Çünkü Türkiye’ye gelip yerleşen vatandaşlarımızın maaşları da ülkemizdeki bankalara yattığı için bankalar nezdinde iyi bir gelire sahip olarak kabul edilirler. Ayrıca yurt dışından emekli olan vatandaşlarımız çok iyi emekli maaşı alabildikleri içinde aslında bankaların en gözde müşterileri sayılırlar.

Page Title

REKLAMLAR

Bankalar, eğer hiçbir gelir göstermezseniz size kredi vermez. Gurbetçilerin eğer sabit bir gelirleri yoksa o zaman banka kendilerine kredi onayı da vermez. Peki acil paraya ihtiyacı olan gurbetçiler nasıl kredi çekebilir? Bazen Türkiye’den kredi ile ev almak isteyen vatandaşlarımız çıkabilir ve bu durumda birçok gurbetçi henüz yurt dışında çalışmalarına rağmen ülkemizde gelmeden ev sahibi olmak için banka kredisine başvuru yapmaktadır.

Gayri Menkul Satın Alan Gurbetçilere KDV Muafiyeti

Geçtiğimiz haftalarda yürürlüğe giren KDV düzenlemesine göre, yurt dışında çalışan Türk vatandaşlarının ülkemizden satın alacak oldukları gayri menkullerden KDV alınmayacaktır. Bu da oldukça büyük bir teşvik paketi olmaktadır. Bu teşvik paketi karşısında ülkemizde, kredi  çekmek isteyen gurbetçilerin yapması gereken tek şey sadece 1 sene boyunca evlerini satmamak olacaktır.

Ama yurt dışında halen çalışan ve ülkemizde maaşı olmayanlar nasıl kredi çekecek? Bu durumda bazı çözüm yolları ile rahatlıkla gurbetçilerimiz de kredi çekebilir.

Gayri Menkul İpoteği İle Kredi Çekmek

Gurbetçilerimiz eğer gelir beyan edemiyorsa o zaman daha önce kendilerine miras kalmış ya da satın almış oldukları gayri menkulleri çekecekleri kredi karşılığında ipotek olarak gösterebilirler. Ayrıca kredi ile ev alacaklarsa o zaman kredisini çekecekleri ev ipoteği ile birlikte ikinci bir ipotek ile banka gurbetçiye kredi onayı verecektir.

Diğer yapılabilecek işlem de gurbetçilerimizin sabit geliri olan bir kefil bulmasıdır. Gurbetçinin yakın bir tanıdığı ( eşi, akrabası, anne-babası, kardeşi) kendisine kefil olursa ve bu kefilin de kredi notu iyi ise o zaman banka başka ipoteklere gerek kalmadan da kişiye kredi verebilir.

Kefil bulamayan ya da bankaya başka ipotek gösteremeyen kişi en son banka hesaplarını güvence olarak bankaya sunabilir. Eğer gurbetçinin yabancı ve Türk bankalarda nakit bir birikimi varsa ; ama bunu kullanmadan yatırım amaçlı  kredi ile tekrar ev almak istiyorsa o zaman bu hesaplarının bir kısmını teminat olarak bankaya sunabilir. Banka da yapacağı kontrollerden sonra başka banka tedbiri yoksa ve kişinin mali durumu iyi  ise o zaman kredi talebi olumlu sonuçlanabilir.

Bir önceki yazımız olan Kefil Olmak İçin Eşin Rızası Şartı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz