18 Ağustos 2019

Habersiz Gönderilen Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir?  

Bankaların yapmış oldukları en kötü uygulamaların başında müşterilerine sormadan, onların onayını almadan adreslerine kredi kartı göndermeleridir. Birçok banka bu uygulamayı maalesef yapmakta ve amaçladıkları hedeflere de ulaşmaktadır. Bankalar her ne kadar müşterilerine habersiz kredi kartı gönderseler de birçok banka müşterisi bu gelen kredi kartını geri yollamak yerine kullanmayı tercih etmektedir. Sadece bu durumdan dolayı birçok banka nasıl olsa müşterilerin büyük bir çoğunluğu bu kartları geri yollamaz düşüncesi ile müşterilerinden habersiz onlara kredi kartı göndermektedir.

Bankacılık sektörü tamamen rekabete dayalı bir iş alanı olduğu için, banka çalışanları ne kadar çok müşteriye ulaşabilirse ve bankanın sunmuş olduğu hizmetleri ne kadar çok müşteri ye ulaştırabilirse o denli prim kazanmakta ve kariyer noktasında daha kolay yükselebilmektedir. Bu hem kamu hem de özel bankalar için de geçerlidir. Bu nedenle bankaların adresinize sizden habersiz gönderdikleri kredi kartlarına pek de şaşırmamak gerekir.

Peki size gönderilen ve size sorulmadan yani habersiz gönderilen kredi kartlarını nasıl iptal edersiniz? İnternette yer alan şikayet sitelerine yapılan şikayetlerin birçoğu kredi kartı ile ilgili olmaktadır. Özellikle müşterilere sorulmadan gönderilen kredi kartları ile ilgili binlerce şikayet olduğunu söyleyebiliriz. Bana sorulmadan kredi kartı göndermişler, haberim olmadan evime kredi kartı gelmiş, başvurmadığım halde banka bana kredi kartı yollamış bu gibi daha onlarca şikayet konusunu internet şikayet sayfalarında mümkündür. Peki bu sorunun bir çözümü yok mudur? Elbette de var.

Habersiz Gelen Kredi Kartını Teslim Almayın

 

Page Title

REKLAMLAR

Öncelikle size gönderilecek olan kredi kartı bir kurye yolu ile gönderilir. Yani bankalar normal posta ile müşterilerine kredi kartı göndermez. Bunun için her il ve ilçede bulunan özel kuryeler aracılığı ile bu işi yamayı tercih ederler. Ayrıca bankaların çalışmış olduğu bu kurye şirketleri size gelen bu kredi kartını ancak size elden teslim edebilir. Yani herhangi bir kargo gibi bir tanıdığınıza ya da başka birine teslim edemez. Ancak size teslim edebileceği için bu konuda müşteri olarak avantajlı durumda oluyorsunuz.

Eğer size gelen kredi kartını istemiyorsanız, size gelen kuryeye bu isteğinizi söyleyebilir ve kurye de bu isteğinize binaen kredi kartınızı size teslim etmeden bankaya geri gönderebilir. Bu şekilde de istemediğiniz bir kredi kartını da kullanmak durumunda kalmazsınız.

Bazı bankalar size gönderilen  ve kabul etmediğiniz kredi kartını sistemden düşmez ve sanal olarak bir kartınız görünür. Ve bundan haberiniz bile olmayabilir. Ayrıca banka bir adım daha ileri gidip bu hiç kullanmadığınız ve fiziki olarak bulunmayan kredi kartından da yıllık aidat kesmeye kalkabilir. Eğer işiniz çok yoğunsa ya da bankacılık işlemleriniz çok fazla ise kredi kartınız için sizden aidat kesilir ve bundan haberiniz bile olmayabilir. Bu tür bir durumun olup olmadığını öğrenmek için üzerinizde kayıtlı bir kredi kartının olup olmadığını sorgulamalısınız.

Size bazı bankalar telefon açıp, kredi kartınızın hazır olduğunu ve hemen banka şubenize giderek bu kartınızı almanız gerektiğini söyleyebilir. Bu yöntemi de kullanan bankalar, daha sonra kredi kartınızı iptal ettirmek istediğinizde de size bin bir güçlük çıkarabilmektedirler. Eğer banka kapattırmak istediğiniz kredi kartınızı kapatmıyorsa buna çözüm olarak kredi kartınızı kesip atmayı bir seçenek olarak asla düşünmeyin. Siz her ne kadar fiziksek olarak kredi kartınızı kullanmayacak olsanız bile banka size sanal olarak bazı ücretlendirmelerde bulunabilir. Bunun yerine kredi kartınızın iptali için banka müşteri temsilcisine başvurabilirsiniz. Zorluk çıkardığında da şubeye gidip kartınızı kesin olarak iptal ettirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci İçin En İyi Kredi Kartı   başlıklı makalemizde öğrenci kredi kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz