09 Aralık 2019

Hacizli Ev Nasıl Satılır?  

 

Üzerinde haciz bulunan evlerin ya da diğer taşınmazların satılması mümkün müdür? Bankaya olan ya da diğer kişilere olan borçlar nedeni ile borçlu kişinin mallarına haciz şerhi koydurulabilir. Haciz şerhi, kişinin icra dairesinde üzerinde bulunan kayıtlı ev ve arsalarına bir tedbir konulmasıdır. Bu şerh durdukça da ev ya da arsa satılamaz. Peki hacizli ev nasıl satılır, haciz şerhi olan evin satışı nasıl olur? Bu soruların cevapları için yazımızın devamını okuyunuz.


Bu makalemizde ülkemizde çok sık rastladığımız evlere haciz şerhi konulması ve haciz şerhli evin satılması, hacizli tarlanın satılması, haciz şerhi kaldırma yolları gibi tüm ayrıntılar hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. Sizin de başınızda haciz şerhi sorunu varsa bu yazımızı sonuna kadar okuyunuz.


 

İcralık Ev Satılabilir Mi?

Değişik borçlardan dolayı icralık olan bir evin satışı mümkün olabilir. Bunun için öncelikle eve haciz koyduran kişi ya da kurumun niteliği önemlidir. Çünkü, özel kişi ve kurumların koyduğu haciz ile devlet kurumların koyduğu haciz çok farklı olup, mülk satışlarında da bu hacizlerin türü çok önemlidir.

Bir banka ya da kişi tarafından evinize haciz şerhi konuldu ise ve evinizi bu şekilde satmak istiyorsanız o zaman yapmanız gereken birçok işlem vardır. Her şeyden önce alıcı kişiye bunu söyleyip baştan anlaşarak bu işlem yani satışı yapabilirsiniz.

 

Hacizli Konutun Satışı İçin:

  • Ya kendiniz borcun tamamını kapatıp haciz şerhini kaldıracaksınız. Zaten bu borcu ödeyemediğiniz için haciz geldiği için bu işlemi yapmanız zor olacaktır. Bunun için en önemlisi olarak alıcı kişi ile anlaşmanızdır.
  • Bankayı devre dışı bırakabilirsiniz. Bu aşamada, alıcı ile anlaşarak borcun tamamını alıcı kişiye devrederek evin haczi kaldırılır. Burada alıcı-satıcı arasında güven çok önemlidir.
  • Bankayı devre dışı bırakmadan, alıcı üzerinden yeni kredi çekilip, kredi ile haciz kaldırılabilir. Bu şekilde evin borcu yeni kişiye geçmiş olur.
  • Alıcının hacizden haberi olmadan satış yapılması mümkün olmadığı için en baştan bunu ifade etmek gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz durumlar özel sektör bankacılığı ile kişilerin koymuş olduğu haciz şerhleri ile ilgili çözüm yolları idi. Ayrıca devlet borcu nedeni ile konulan hacizlerin kaldırılması söz konusu olmaktadır.

 

Page Title

REKLAMLAR

Devletin Koymuş Olduğu Haciz Şerhi Nasıl Kaldırılır?

Başta vergi dairesi olmak üzere değişik devlet kurumlarında eve ya da arsalara konulan haciz şerhlerinin kaldırılması yukarıdaki yöntemle olmaz. Bunun için alıcıyı devreye sokmadan, vergi dairesine ya da ilgili kuruma giderek tüm borçların tek seferde kapatılması gerekmektedir. Ancak o zaman haciz şerhi kalkar. Bunun dışında hacizli ev ile ilgili en küçük bir işlem yapılamaz.

 

Birden Fazla Banka Eve Haciz Koyabilir Mi?

Birden fazla bankaya olan borcunuz nedeni ile evinize birden çok haciz gelmesinden mi korkuyorsunuz? Bu noktada ilk hangi banka haciz koydu ise, haciz işlemi o bankaya ait olur ve o evle ilgili olarak başka da banka haciz uygulayamaz. Zaten haczin mantığı alacaklı kişiyi korumaya almaktır. 3. Bir şahıs ya da şirket de bu eve ortak olmaya çalışırsa işler iyice karışır. Bu nedenle eve ilk haciz koyan o ev üzerinde tasarrufa sahip olacaktır.

İpotekli Eve Haciz Gelir Mi?

Banka kredisi ile satın alınmış olan evlere bankaca ipotek koyulmaktadır. Banka kredisi devam ettikçe de bu ipotek devam etmektedir. Kredi sahibi herhangi bir nedenden dolay taksitlerini aksattığında 3. Aydan itibaren bankaca icra takibi başlatılır ve nihayetinde eve el konulup haciz yolu ile satışa çıkarılır. Burada bir sorun yok. Ama banka dışında olan borçlardan dolayı eve haciz gelir mi?

Durum: Bir bankaya ipotekli eviniz var; ama başka bir kuruma daha borcunuz var ve ödeyemiyorsunuz. Bu durumda, alacaklı kişi ya da kurumlar bankayı devre dışı bırakarak sizin evinize haciz koyabilir; ama icra marifeti ile satılan evden gelen gelir ile önce bankaya olan borç ödenir. Süreç kısaca böyledir.  Çünkü;  banka size kredi verirken, kredinin son taksitine kadar eve ipotek koyacağını dolayısı ile evin halen bankanın sayıldığı bir durum söz konusudur. Bu nedenle ipotekli eve ipotek sahibinden başka birisi haciz koysa bile öncelikle satıştan elde edilen gelirle banka borcu kapatılıp banka aradan çıkartılır.

Bir önceki yazımız olan Tapusuz Eve Kredi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde arsa tapulu eve kredi, boş arsaya konut kredisi ve tapusuz eve kredi çıkar mı hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.