21 Kasım 2019

Hafta Sonu Havale EFT Yapılır Mı?

Hafta sonu acil para yollamak isteyenler için para gönderme seçeneklerini bu yazımızda anlatıyoruz. Bankalarda hafta sonu havale yapılır; fakat hafta sonu bankadan EFT yapılır mı diye merak edenler için maalesef yapılamaz diyoruz. Yani işiniz ne kadar acil olursa olsun, para yollamam lazım diyorsanız da banka yolu ile mesai saatleri dışında EFT yapmanız mümkün değildir. Ama yine de havale dışında hafta sonu yapılabilecek bazı işlemler ile para transferi mümkün olabilir.

Hafta Sonu Nasıl EFT Yapılır?

EFT kısaca farklı bankalar arasında yapılan para gönderim transfer işlemlerine verilen addır. Yurt içi ve yurt dışında EFT işlemleri genelde tüm bankalarda mesai saatleri dahilinde yapılır. Bunun nedeni şudur; bankalar arasında yapılan bu işlemlerin kontrolü bilgisayar be banka programları ile değil genel merkezlerde bulunan kişilerce manuel yani elle kontrol edilmektedir. Yapılan bir hatalı işlemin geri dönüşü zor olacağı için bu işlemleri mesai saatlerinde kontrol edilir. Havalede durum öyle değildir. O otomatik kontrol edilir ve hemen onay verilir.

Mesai Saatleri Dışında Farklı Bankalara Para Nasıl Yollanır?

Eğer kendi bankanızdan başka bankaya para yollamak istiyorsanız bunu kesinlikle sadece mesai saatlerinde yapabilirsiniz. Ama mesai saatleri geçti ise ve buna rağmen acil para yollamak durumunda iseniz o zaman başka yöntem denemek durumundasınız. Şimdi tek tek bu yapılabilecek EFT dışında para gönderme seçeneklerine göz atalım.

EFT Dışında Nasıl Para Yollanır?

EFT haricinde de bankalar arasında para yollamak mümkün olmasa da şu seçenek en çok kullanılan ve güvenilir bir seçenek olarak durmaktadır. Bu da kendi bankanızdan ATM’den para çekerek yine para yollamak istediğiniz kişinin banka ATM’sinden elle para gönderme işidir. Bu da bir nevi EFT sayılır; ama en azından hafta sonu ya da gece mesai saatleri dışında yapılabilen bir bankacılık işlemidir.

Page Title

REKLAMLAR

ATM’den Para Yollamak Ücretli Mi?

Normal koşullarda bankaların kendi şubeleri arasında yapılan transferlerde yani banka içi havalelerde ücret alınmaz. Ama bankalar arasındaki EFT işlemlerinde ise belli bir işlem bedeli alınır. Aynı şekilde başka ATM kullanılarak yapılan gönderilerde de belli ücretler alınmaktadır. Bunun miktarı bankalara göre ve gönderilen para tutarına göre değişmektedir. Örneğin, 2000 TL ile 30.000 TL ATM transfer ücreti farkı olacaktır.

Gönderdiğimiz EFT Yerine Ulaşmazsa Para Geri Gelir Mi?

Banka ATM’sinden ya da bankalar arası internet bankacılığı işe yapılan para transferi işlemlerinde yapılacak küçük bir hata paranın yanlış yere gitmesine ya da genel olarak askıda kalmasına neden olur. Peki yanlış eft ne olur? Yanlı yapılan EFT’ler genelde birkaç saat içinde hesaba geri döner; ama yapılan eft için banka tarafından işlem bedeli geri ödenmez.

EFT’nin Askıda Kalması

Örneğin, 2000 TL EFT yaptınız; ama yanlış yaptınız. Bu durumda banka sizden 10 TL işlem bedeli adıysa bu parayı geri vermeyecektir.  Para otomatik olarak geri hesaba yatar dedik; ama bazı durumda para süresiz olarak askıda kalır. Bu durumda siz parayı kontrol edip banka ile görüşmeniz gerekmektedir. Banka da Merkez Bankası havuzunda duran para için gerekli yazıları ve bilgilendirmeleri yapar ve daha sonra sorun kalmadıysa para hesabınıza geri gelir. Ama hiç müdahale etmezseniz bu para 10 senenin sonunda hazineye devredilir.  Size de köprü su elektrik olarak geri döner. 🙂

Hafta Sonu Havale Yapılır Mı

Merak edilen diğer bir konu da havalenin hafta sonu yapılıp yapılamayacağıdır. Havale baştan da söylediğimiz gibi havale her an her saat yapılabilir. Ve aynı anda diğer tarafın hesabına para geçişi tamamlanır. Havale para gönderme işlemlerinde en güvenilir yöntem olarak bilinir. Bu nedenle para gönderecek kişilerin havale seçeneği varsa EFT’den önce mutlaka bu yolu denemelidir.

Bir önceki yazımız olan Öğrenci Banka Hesabı Nasıl Açılır? başlıklı makalemizde Öğrenci Banka Hesabı Nasıl Açılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.