Hayvancılık Teşvikleri 2019

2019-2023 yıllarında her yıl Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından Ocak, Şubat, Mart aylarında hibe programı başvurusu açılmaktadır. Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz bölgelerindeki illere hayvancılık için destekleme yapılmaktadır. Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Konya Ovası ve Doğu Karadeniz bölgelerindeki illerinde bulunan mevcut olan küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapan işletmelerin ahır, ağıl tadilatları yâda yeni inşaat yapılmasında, hayvan alımında destekleme verilmektedir. Aynı zamanda et üretimlerindeki verimlilik oranını yükseltmek, kaliteyi artırmak için hibe desteklemeleri verilmektedir. Başvuru koşullarını taşıyan kişiler Hayvancılık Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak başvurunun onaylandığı takdirde desteklemelerini alabilmektedirler.

Hibe desteğine kimler başvurabilir?

Hibe desteği kararında belirtilen yatırım projelerini gerçekleştirmek için gerçek kişiler ve tüzel kişiler hibe desteğine başvuru yapabilmektedirler. Gerçek kişiler başvuru yaptıkları tarihi sırasında en az 10 en fazla 49 baş anaç sığır olan kişiler ve en az 100 en fazla 200 baş anaç koyun keçi olan aktif işletmesi olan kişiler başvurabilir. Ayrıca başvuru tarihinden önce en az 1 yıl koyun keçi kayıt sistemine kayıtlı bulunmaları gerekmektedir. Tüzel kişiler de başvuru tarihinden önce en az 1 yıl koyun keçi kayıt sistemine kayıtlı bulunmaları gerekmektedir. Tüzel kişiler başvuru yaptığı tarihte en az 10 en fazla 50 baş anaç sığır ya da en 100 en fazla 200 baş anaç koyun ve keçi bulunan aktif işletmesi bulunan tüzel kişiler destekleme projesinde tüzel kişiler olarak başvuru yapabilmektedirler.

Başvurular nasıl yapılır?

Hayvanlara yapılacak inşaat yatırımı, makine yatırımı, alet ve ekipman yatırımı yapacak yatırımcılar yatırımı yapacağı il müdürlüklerine başvuru yapabilmektedirler. Damızlık boğa ve koç, teke hibe desteğinden faydalanmak isteyen kişiler ise il ve ilçe müdürlüklerine, yatırımların hepsini yapmak isteyenler ise il müdürlüklerine başvuru yapabilmektedirler. Başvuru tarihleri her yıl 1 Ocak- 31 Mart tarihleri arasında yapılabilmektedir. Bu tarihleri genel müdürlük gerekli gördüğü zaman uzatabilmekte ve kısaltabilmektedir. Başvuru yapılan yıl içeresinde genel müdürlük tekrar başvuru ilanı yapabilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

Başvurular o yıl geçerli olup destekleme alınmadığı zaman sonraki yıllar tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. Geçmiş dönemlerde başvuru yapıp başvurusu onaylanan kişiler yatırım yapmaktan vazgeçerse tekrar başvuru yapmaları halinde yatırımcılara puanlamada eksi puan verilmektedir. Başvurusu onaylanan yatırımcı kişiler taahhütname imzalayarak desteklemelerini almaktadırlar.

Verilen hibe oranları

İnşaat yapımında (yeni inşaat yâda tadilat) %50 oranında hibe desteği verilmektedir.

Hayvan alımında (damızlık boğa, koç ve teke alımında) %50 oranında hibe desteği verilmektedir.

Makine alet ve ekipman alımında (gübre sıyırıcı sistemleri ve süt sağım makineleri) % 50 oranında hibe desteği verilmektedir.

Yatırımda alt ve üst sınırlar

Büyükbaş işletmelerinde anaç varlığı olarak en az 10 baş en çok 50 baş alt ve üst sınır limitleri bulunmaktadır. Küçükbaş işletmelerdeyse en az 100 baş, en fazla 200 baş alt ve üst sınır limitleri bulunmaktadır. Gerçek ve Tüzel kişilerin İşletme kapasitesi büyükbaş işletmelerinde 50 baştan, küçükbaş işletmelerde ise 200 baştan büyük olan işletmeler hibe desteğinden faydalanabilmektedir.

Hibe desteğinin amacı

Tarım sektörünün gelişimini artırmak, tarım ile uğraşan nüfusu artırmak, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne uyum sağlamasını gerçekleştirmek, girişimcilerin iş sahibi olmasını sağlamak, girişimcilerin kendi işinin patronu olmalarını ve çevresindeki insanlara iş iştihamı sağlamak. Tarım ve hayvancılık ile uğraşan kırsal kesimdeki kişilerin işlerini daha profesyonel yapmaları sağlamak, et ve et ürünlerindeki kaliteyi artırmak, ekonomiye can vermek, tarımı ve hayvancılığı geliştirmek amaçlanmaktadır.

Hangi İllere destekleme verilmektedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın hibe desteği konusunda uygun gördüğü iller arasında; Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Niğde, Kastamonu, Kahramanmaraş, İzmir, Bayburt, Ankara, Manisa, Kars ve Kırklareli bulunmaktadır. Bu illerde yaşayan ve kişiler başvuru yaparak başvurularının olumlu değerlendirilmesi sonucunda hibe desteğinden faydalanabilmektedirler. Hibe desteğinden yararlanarak kendi işlerini kurabilmektedirler. Aynı zamanda işlerini ilerleterek işletmelerinde işçi çalıştırarak çalıştırdıkları kişileri iş sahibi yapmaktadırlar. Tarım ve Orman Bakanlığı inşaat, yeni yatırım, kapasite artırımı, hayvan alımı, damızlık dişi buzağı alımı, makine alet ve ekipman alımı, yem karma makinesi alımlarının her birinde %50 hibe oranları bulunmaktadır. Başvurusu kabul edilenler %50 hibe oranında destekleme almaktadır.

Bir önceki yazımız olan Devlet Kira Yardımı 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.