12 Kasım 2019

HGS Cezası Nasıl İptal Edilir?  

 

Oto yolları kullanan sürücüler HGS ve OGS sistemlerini kullanarak hızlı bir şekilde otoyol ücretlerini ödeyebilmektedir.  HGS ve OGS sisteminin gelmesi ile birlikte gişelerde belirgin bir hızlanma olmuş ve artık sürücüler vakit kaybetmeden işlemlerini yapabilir duruma gelmiştir. Bu olumlu durumların yanında ayrıca HGS ya da OGS kullanan sürücülerin son yıllarda sıkça karşılaştıkları olumsuz durumlar da ortaya çıkmaya başladı. Özellikle haksız bir şekilde kesilen HGS cezaları oldukça büyük bir sorun olarak durmaktadır.  Kendilerine haksız ceza kesildiğini belirten sürücüler bu cezaları iptal ettirebilirler. Peki HGS cezası nasıl iptal edilir?

 

HGS Cezası Hesaplama

Otoyollarda HGS ücretleri belirlenirken, sürücünün otoyola ilk giriş yaptığı gişe ile çıkış yapmış olduğu gişe arasındaki mesafe hesaplanır ve ona göre bir ücret belirlenir. Sürücü belirlenen mesafede eğer HGS olmadan geçiş yaparsa o zaman  toplam tutar üzerinden en az 10 kat ceza uygulanır. Örneğin, İstanbul- Ankara arası otoyolunu kullanan sürücüler normal koşullarda 15 TL ücret ödeyecekken, sürücünün herhangi bir sebepten dolayı HGS cezası alması durumunda bu ücret tam 150 TL olarak güncellenecektir. Bu da oldukça yüksek bir rakam anlamına gelmektedir.

 

hgs-gecis-ihlali-sorgulama

HGS Cezası Neden Kesilir?

Ücretli otoyollarda belirlenen HGS ücretlerinin tahsil edilebilmesi için kurulan elektronik geçiş sistemleri her sürücüden belli koşullar altında bir ücret tahsil etmektedir.  HGS ücretlerinin alınabilmesi için, sürücüler araç camların HGS etiketini yapıştırmaları gerekmektedir. Bu etiket yanlış bir noktaya yapıştırılırsa o zaman otomatik okuyucu bunu okuyamaz ve HGS cezası kesilebilir.

Bazı sürücüler HGS etiketini camlara ters yapıştırmaktadır. Bu sürücülerin de HGS cezası alması mümkün olabilmektedir. Ülke genelinde birçok sürücü HGS cezalarının ne kadar yüksek olduğunu bildiği için buna dikkat ederler. Ama yapılan küçük hatalar nedeni ile her gün binlerce sürücüye ceza kesilmektedir.  HGS cezalarının nedenlerini tek tek sıralayalım;

Page Title

REKLAMLAR

  • HGS etiketinin olmaması
  • HGS etiketinde yeterli TL bakiyesinin olmaması
  • HGS etiketinin barkotunun okunmayacak durumda olması
  • HGS etiketinin ters yapıştırılması
  • HGS etiketinin cam değil de başka yere yapıştırılması
  • HGS etiketinin son kullanım tarihinin dolması

Tabi HGS cezalarının tek sebebi HGS etiketi ile ilgili durumlar değildir. Bunun yanında aracın gişeden geçiş hızı, gişedeki kamera sorunu ya da aracın plakasındaki sorunlar nedeni ile HGS cezası kesilebilmektedir. İşte diğer HGS cezalarının kesilme sebepleri;

  • Taşıtın plakasının okunmayacak durumda olması
  • Plakanın monte edilmesi sırasında kullanılan vidaların rakamların yanlış okunmasına sebep olması( Örneğin ” 3 “ rakamının ortasına vida yapıldı zaman bu rakam bu sefer  “8” olarak görülebilmektedir. Bu da HGS cezasına neden olabilmektedir.
  • Gişelerden en fazla 30-40 km hızla geçilmesi gerekmektedir. Bu hızdan daha fazla geçiş yapan kişilerin plakası ya da HGS barkotu okunmayabilir. Bu durumun önüne geçmek için belirlenen hızla geçilmesi gerekmektedir.

 

HGS cezası İptali İçin Son Merci Mahkemelerdir

HGS Cezası Nasıl İptal Edilir?

Kendisine  kesilen HGS cezasının hatalı olduğunu düşünen sürücüler bununla ilgili olarak gerekli mercilere itirazlarda bulunabilir. HGS cezaları itirazları ile istenen sonuçlar alınabilmektedir. HSG cezalarının iptali için hem e-mail hem de dilekçe kullanılabilmektedir.

Bunun için cezanın tebliğ tarihinden itibaren en faza 7 gün içinde itiraz edilmesi gerekmektedir. İtiraz dilekçesinde her şeyin  açık bir şekilde yazılması gerekmektedir. Bazı sürücüler hayatı boyunca gitmediği şehirlerden kaça HGS geçişi yapıldığından dolayı ceza almaktadır. Bu gibi durumlarda söz konusu geçişin yapıldığı tarihte o ilde bulunulmadığının açık bir şekilde belirtilmesi gerekmektedir.

Yetkililer de her defasında HGS cezaları ile ilgili yapılan hatalardan söz etmektedir. Bu hataların düzeltilmesi için de dilekçe ile itiraz edilmesi gerekmektedir. Yoksa cezanın ödenmesi zorunlu olacaktır.

HGS cezalarının tebliğ tarihi posta yolu ile cezanın eve gelmesi ile başlar. Bu tebliğ başladığı andan itibaren ilk 15 gün içinde ödeme yapılması durumunda, ceza tutarı üzerinden %25 indirim uygulanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.