IBAN Nedir? Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarası için her banka hesabı için uluslar arası standartlarda oluşturduğu bir kod, diyebilirz. Peki bu ne işe yarar? IBAN öğrenme nasıl yapılır?

Banka işlemleri, havale, EFT uygulamalarını yaparken “hesap numaranı verir misin?” cümlesi yerine “İBAN’ını verir misin?” cümlesi kurulduğuna sıkça şahit olmaktayız. İlk defa Avrupa ülkelerinde uygulanmış ve bir standartta ulaşmıştır. Ülkemiz İBAN uygulamasına 2010 yılında geçmiştir. Peki, İBAN nedir ve hesap numarası ile aynı mıdır?

IBAN nedir?

Açılımı “International Bank Account Number” olan İBAN’ın Türkçe anlamı ise, “Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. İngilizce baş harfleri alınarak kısaltılıp IBAN olarak kullanılmaktadır.

Avrupa Birliği tarafından belirli uluslararası standartlara sahip banka hesap numarasıdır. İBAN her ülkede farklı uzunluklarda olabilir, fakat en fazla 34 sayıdan oluşabilir. Bankacılık işlemlerini gerçekleştiren her müşterinin hesap numarasını uluslararası bir standarta entegre ederek tüm işlemlerin hızlı ve hatasız olarak yapılması amaçlanmaktadır.

IBAN numarası kaç hane olur?

IBAN’ın, toplam sayı hanesi 34’ü aşmayacak şekilde her ülke tarafından belirlenip, oluşturulur. Türkiye’de ise İBAN numarası 26 tane rakam ile sınırlandırılmıştır. Tüm hesapların bir İBAN’I vardır. İBAN’ın ilk 2 hanesi ülke kodu, sonraki iki hanesi kontrol rakamıdır. Kontrol rakamı IBAN’ın geçerli ve doğru olup olmadığını ifade eder. Bundan sonraki rakamları her ülke kendi belirler.

Page Title

REKLAMLAR

Örneğin; Türkiye’de kullanılan IBAN numaralarının ilk iki hanesi TR’dir. Bu basamaklar ülke kodunu göstermektedir. Sonraki iki hane kontrol basamağıdır. Bundan sonra olan beş hane banka iban kodlarıalanıdır.

TÜM BANKALARIN IBAN KODLARI LİSTESİ

Her bankanın kendi kodu vardır. Bu kodlardan hangi bankaya para aktarımı yaptığınızı görebilirsiniz. Bütün bankaların IBAN kodları dosyada yer almaktadır.

IBAN nereden öğrenilir?

IBAN’ı hesabınızın olduğu bankanın çağrı merkezlerinden, hesabınızın bulunduğu şubeden veya internet bankacılığı kullanıyorsanız şifrenizle hesabınıza girdiğinizde öğrenebilirsiniz.

IBAN doğrulaması nedir?

IBAN doğrulaması, IBAN numarasının daha önceden belirlenmiş standartlara uygun olup olmadığının kontrol edilmesidir. Bankaya ya da başka bir ülkeye para aktarmak isteyen bir müşteri, alıcının IBAN’ını gönderici bankaya verdiğinde, aktarma yapılmadan önce alıcının IBAN’ı gönderici banka tarafından doğrulaması yapılır. IBAN hatalı ise, para karşı bankaya aktarılmaz ve problemli bir işlem en başta engellenir.

Bir önceki yazımız olan Ayrıntılarıyla; Ücretli Öğretmenlik Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.