20 Ağustos 2019

İcra Erteleme Başvurusu

 

Günümüzde başta banka kredileri yüzünden olmak üzere birçok konu sebebi ile vatandaş icra ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kendisine çıkarılan borçları yasal süre zarfı boyunca ödeyemeyen kişiler haklı ya da haksız olduklarına bakılmaksızın icra ile karşı karşıya bırakılmaktadır. İmzalanan bir kredi sözleşmesi ya da yine imzalanan bir senet bu noktada kişilerin icra yaptırımı ile karşı karşıya kalmalarına neden olabilmektedir. İcralık olan vatandaşlar, icranın yanlış olduğunu iddia ettiği için ya da icra işlemini ertelemek istediği için icra erteleme başvurusu yapabilmektedir. İcra erteleme başvurusu için en önemli kanal da icra erteleme dilekçesidir.

Bu yazımızda icra tehir ya da erteleme dediğimiz işlem için geçerli sebepleri ve kişilerin mahkeme ya da icra müdürlüklerine verecekleri icra erteleme dilekçelerinin içeriğini inceleyeceğiz.

İcra yaptırımı ile karşı karşıya kalan kişiler genelde icranın fiili olarak yapılmasından önce alacakları kurum ya da kişilerin avukatları ile görüşerek anlaşma yoluna gidip icrayı durdurmaya çalışırlar. Ama icra müdürlüklerinin işlemlere başlaması sonrası avukatın devreden çıktığı ve icra işlemlerini ancak mahkeme kanalı ile durdurulabileceği bilinmektedir.

Son dakikada para bulan ya da icrayı durdurmak için zaman isteyen kişilerin başvurabilecekleri en etkili yöntemlerin başında icra tehir dilekçesi gelmektedir. Özellikle icra iflas mahkemelerine yapılacak itiraz ya da erteleme dilekçesi ile birlikte gösterilecek teminatlar sonrası icranın ertelenmesi söz konusu olabilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

İcranın tehiri ya da icranın geri bırakılması için öncelikle yerel mahkemelere başvuru yapılması gerekmektedir. Yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın bozulması için de Bölge istinaf mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Bölge istinafın reddi üzerine en son olarak Danıştay’a gerekli itirazlar yapılar icranın durdurulması talep edilebilmektedir.

 

İcra Erteleme Teminatı

İcranın ertelenmesi için mahkemeye yapılacak başvuruda teminat oldukça önemlidir. Alacakları kişi  ya da kuruma olan borcun en azından %10 kadar teminat olarak resmi kanallardan sunulması gerekmektedir. Teminatın sunulmaması nedeni ile erteleme dilekçesinin kabul edilmeyeceğini söyleyebiliriz.

Son yıllarda vatandaşlarımızın en çok bankalara olan borçları yüzünden icra işlemleri ile karşı karşıya kaldıklarını tahmine diyoruz. Bankalardan çekilen kredilerin ya da kullanılan kredi kartlarının ödenmemiş borçları yüzünden vatandaşların icra ile karşı karşıya kalmaları mevcut borçların daha da artmasına sebep olmaktadır. Çünkü icra ile el konulan malların ihale usulü satışlarından gelir elde edilmesi çok güçtür. Sıfır alınan bir koltuk takımının alım fiyatı üzerinden en fazla %10 gibi bir rakama satıldığını düşündüğümüzde icra işlemlerinin ne kadar sorunlu olduğu görülecektir.

Bazı durumlarda küçük borçların zamanında ödenmesi yüzünden bu borçların biriktiği ve ödenemeyecek duruma geldiği zamanlar olmaktadır. İcra ile sonuçlanabilecek bu tür borçların ödeneceği taahhüt edilmesi ile birlikte icradan belli bir süre kurtulmak mümkün olabilir. Ama icradan kesin kurtuluş için borçların henüz çok fazla artmadan ödenmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Banko Görevlisi Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde banka çalışan maaşları hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz