17 Temmuz 2019

İcradan Araç Almanın İyi ve Kötü Yanları

İcradan Araç Almanın İyi ve Kötü Yanları

İcra yolu ile her gün yüzlerce araç satışının yapıldığı ülkemizde, bu yöntemle araç sahibi olmak karlı bir iş midir diye soranlar ve merak edenler için her yönü ile icradan araba almanın iyi ve kötü yanlarını sıraladık. Bu makalemizi okuyarak icradan araç almanın püf noktalarını öğrenmiş olacaksınız.

Araçların İcralık Olma Nedenleri

İcraya düşen arabaların nasıl ve neden bu şekilde satıldıklarını öğrendikten sonra icralık araba alım işlemlerinin ne kadar doğru ya da ne kadar yanlı olduğuna daha kolay karar verebilirsiniz.

Özellikle bankaya yapılan borçlanmalardan sonra borçların ödenmemesi ile birlikte kişilerin üzerine kayıtlı ev, araba, arsa ne varsa icralık olur. Kişiler özellikle kredi ile aldıkları arabaları satamayınca arabaya bankalara çok kolay el koyabilmektedir. Bankaları var olan borçların karşılanması için bu araçları icra müdürlüğü yardımı ile satışa çıkarırlar. Satıştan elde edilen gelir ile de kişinin borçları kapatılır.

Bankalara ya da değişik kuruluş ve kişilere olan borcunu zamanında ödeyemeyen kişilerin haciz yolu ile mallarına el konulur. Bu mallar arasında genellikle araçlar ilk sırada yer alır. El konulan araçlar bağlı bulunan icra müdürlüğü tarafından icra marifeti ile ihale usulü satışa çıkarılır. Bu satışa her vatandaş katılabilir. İhaleye girmek için ihale taahhütnamesini yatırmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında sizden bir şart aranmayacaktır.

İhaleyle satın almak istediğiniz aracı ihaleden önce görebilirsiniz. Fakat ihaleden önce araç için yapacağınız inceleme sınırlı kalacaktır. Örneğin aracı alıp eksper yaptıramayacaksınız. Ya da bildiğiniz bir ustaya da gösteremeyeceksiniz. Otoparkta muhafaza edilen bu aracı ancak görebilirsiniz, bunun dışında araca müdahale etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu durum da icradan araç almanın en olumsuz durumlarındandır.

İhale Gününü Ve Saatini Öğrenin

İcradan araba satın alamaya karar verdiğinizde öncelikle icra müdürlüğüne gidip satın almak istediğiniz aracın ihale gününü ve saatini öğrenmelisiniz. Siz de ihale günü icra müdürlüğünde hazır bulunmalı ve ihale saati gelmeden icra için ödemeniz gereken ön ödemeyi yapmanız gerekiyor. Ön ödeme yapmayan kişiler ihaleye giriş yapamaz. Zaten bu şekilde bir şart olmamış olsa herkes ihaleye girer fakat kuru kalabalıktan başka bir şey de olmaz.

Page Title

REKLAMLAR

Zaten ihalede amaç aracı en pahalı tutar üzerinden satabilmektir. Bunu hem alacaklı kişi hem de borçlu kişi ister. Çünkü araç ne kadar pahalıya giderse borçlu kişinin borcu o tutarda ödenmiş olacaktır.

İhale bedeli olarak aracın eksper değerinin %60’ı belirlenir. Yani araç 80.000 TL ise bu araç için icra ihalesi 48.000 TL olarak açılacaktır. Eğer ihaleye tek giren siz olursanız bu rakam üzerinden aracı hemen satın alabilirsiniz. Fakat önemli bir unsuru da gözden kaçırmamak gerekiyor. Eğer araç hak ettiği değerden çok daha ucuza gidecek gibi duruyorsa o ihaleye banka avukatları teklif vererek müdahale edebilir. Yani 80 bin TL’lik aracı çok ucuza vermemek için, banka avukatı da ihaleye ortak olur ve fiyatı yukarı çıkarmak için teklif verir. Bu şekilde araç en azından birkaç bin TL daha pahalıya satılmış olur.

İcradan Araç Almanın Sakıncaları

Ülkemizde herkes yasal olarak icradan araç alabilir. Buna engel hukuki hiçbir durum yoktur. Halk arasında söylenen ağlatan mal güldürmez deyimi ya da ihalelerde sadece mafyavari kişilerin ön planda olduğu gibi söylemler vardır. Fakat ihaleye girdiğinizde durumun hiç de böyle olmadığını herkesin hukuk içinde araca talip olduğunu görürsünüz.

Ama bunun dışında icradan araç almanın bazı sakıncaları vardır.  Öncelikle bu aracın geçmişini tam olarak bilemezsiniz. Yani araç daha önce büyük kaza yapmış mı yoksa değişik bir sorun yaşamış mı bunu bilemezsiniz. Çünkü aracı alıp da ihale öncesi kontrol ettirme şansınız olmayacaktır. İcra yöntemi ile satın almış olduğunuz aracı zaten direkt aracın eksper değerinin %60’ına alamazsınız. İhaleye giren diğer kişiler de fiyat teklifi vereceği için bu oran oldukça yüksekte kalabilir. Örneğin eksper değeri 100.000 TL olan bir araç verilecek yüksek tekliflerle 90.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Bu kadar değeri yükselen bir aracı almanız sizin için risk oluşturabilir. Sonuçta aldığınız aracı kontrol ettiremeyeceğiniz için bu araç sizin için kapalı bir kutu gibidir. Her an karşınıza bir sürpriz çıkabilir. Motorunda çok büyük bir masraf olabilir, aracın başka yerinde sizi büyük masraflara sokacak hasarlar olabilir. Bu şekilde  almış olduğunuz araç size ucuza geleceğine daha da pahalıya gelebilir. Bu araçlar ihalede satılmadan önce ortalama 6 ay otoparkta bekletilmektedir. Bu nedenle masraf çıkarmaları beklenebilir.

İpotekli ev nasıl alınır merak ediyorsanız lütfen linki tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Banka Referans Mektubu Nedir ve Referans Mektubu Örneği başlıklı makalemizde banka referans mektubu, referans mektubu ve referans mektubu nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz