18 Ağustos 2019

İhtiyaç Kredisi Olan Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Bankaların vatandaşlara sunmuş olduğu düşük kredi kampanyalarında son zamanlarda oldukça iyi bir artış yakalanmış ve bu nedenden ötürü ülkemizde birçok kişi bütün nakit ihtiyaçları için ihtiyaç kredisi başta olmak üzere birçok kredi seçeneğini değerlendirmiştir. Ülkemizde şu anda  ihtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı çok büyük bir rakama ulaşmış durumdadır. Aynı kişiler bu kredinin yanında ayrıca konut kredisi de çekmek isteyebilirler. Peki ihtiyaç kredisi olan konut kredisi çekebilir mi? Aynı anda hem ihtiyaç kredisi hem de konut kredisi çekilebilir mi?

Bu soruyu soran binlerce kişinin olduğunu tahmin etmek güç değildir. Çünkü yeni ev sahibi olacak kişiler ya da eviniz yenilemek isteyenlerin ilk başvurmuş olduğu yöntem konut kredisidir. Ama bu konut kredisine başvuracak kişilerin de büyük çoğunluğu aynı anda ihtiyaç kredisi de ödemektedir. Bundan ötürü bankadan bir ret cevabı alıp almayacağını merak eden birçok kişiye rehberlik edecek olan bu yazımızı okuyarak oldukça faydalı bilgiler alınacaktır. Siz de bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Günümüzde her türlü nakit para ihtiyacımız için en hızlı ve kesin çözüm için bankalara başvuru yaparız. Çünkü bankalara yapılan kredi başvurusu sonucu kredimiz onaylanırsa, bu krediyi peşin alıp daha sonra çok uzun bir vade seçeneği ile rahatça ödeyebiliyoruz. Ama aynı nakit parayı fırsatımız olsa bile bir arkadaşımızdan ya da akrabamızdan borç para aldığımızda bunu taksit taksit ödeme imkanımız olmayacaktır. Bu gibi nedenlerden dolayı vatandaşlar da genellikle bankalara başvuru yapmakta ve bankaların sunmuş olduğu uygun kredi faiz oranları ile finansman desteklerini almaktadırlar.

Aynı Anda İki Kredi Çıkar Mı?

Günümüzde evlenen gençler ya da ev eşyalarını yenileyenler, araç satın almak isteyenler vb. birçok kişi bu ihtiyaçlarını banka kredisi ile yapmaktadırlar. Bu nedenle ülkemizde banka kredisi kullanmayan çok az kişi olduğunu söylememiz pek de yanlış olmaz. Sabit bir geliri olan ve bankalarla çalışmaktan rahatsız olmayan her bireyin mutlaka bir banka kredisi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazımızın ana konusu olan noktaya değinecek olursak; herhangi bir ihtiyaç kredisi olan biri bu kredi daha bitmeden konut kredisi de çekebilir mi?

Page Title

REKLAMLAR

Bu soruya net bir cevap verilemez; çünkü bu soru bazı müşteriler için evet bazı müşteriler için de hayır sonucu çıkacaktır. Bankalar her müşteriye kredi vermek ister. Hatta müşterilere verilecek kredi sayısı ile ilgili yasal bir kısıtlama yoktur. Yani bir kişi istediği kadar kredi çekebilir. Ama bazı koşulları sağlamak kaydı ile tabi.

 

Kredi Sayısı Değil Taksit Ödeme Miktarının Gelirinize Oranı Önemlidir

Bankalar kişilere kredi verirken onların gelir durumuna bakar. Bankacılık kanununa göre bir kişi için çıkacak kredi hesaplanırken, kredinin bir taksiti kişinin aylık gelirinin %75-80’nini geçmemelidir. Bu durumda başvuru sahibinin geliri her iki krediyi ödeyecek kadar fazla ise hem ihtiyaç kredisi hem de konut kredisi aynı anda çıkar. Örneğin; kişinin aylık geliri 5000 TL ise ve bu kişinin daha önce çekmiş olduğu ihtiyaç kredisinin aylık taksiti 1000 TL, şimdi çekmek istediği konut kredisinin de aylık taksiti 1500 TL olduğu varsayılsın. Bu kişi her iki kredi için toplam 2500 TL taksit ödeyecek olup, bu kişinin de geliri 5000 TL olduğuna göre ödeme sorunu olmayacağından krediye rahatlıkla onay çıkacaktır.

Ama geliri yukarıdaki kişinin tam tersi olan bir başvuru sahibine de bu ikinci kredi çıkmayacaktır. Çünkü BDDK kurallarına göre bu yasal olmayacaktır. Ayrıca banka da kişilere vermiş olduğu kredinin geri ödemesini de garantiye almak isteyecektir. Kişi bütün gelirini krediye verecek olursa kendisi nasıl yaşamını idame ettirecek? Bu sorundan dolayı banka kişiye yaşamını devam ettirmesi için gerekli gelir payı kalmadığı için kişinin ikinci kredi başvurusunu onaylamaz.

Sonuç olarak kısaca özetleyecek olursak; bankalardan 2 değil daha birçok krediyi aynı anda çekebilirsiniz. Burada kredinin sayısı ile ilgili yasal bir sınırlama yoktur. Ama başvuru yaptığınız kredilerin toplam geri ödeme miktarları sizin gelirinizin %80’nini geçiyorsa o halde bu kredi başvurunuz onaylanmaz.

Bu konu hakkında sorularınız yorum kısmına yazabilirsiniz. En kısa sürede sizlere dönüş yapılacaktır.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz