18 Ağustos 2019

İkinci El Taşıt Kredisinde Yaş Sınırı Kaçtır?  

Araç sahibi olmak isteyip de ikinci el araç almak isteyen kişiler araç finansmanı için bankalardan kredi talebinde bulunabilir. Bankalar sadece sıfır araçlar için değil belli şartları taşıyan ikinci el araçlar için de müşterilerine kredi vermektedir. Bankaların müşterilerine ikinci el alırken sağlamış olduğu finansmanın onaylanması için hem müşterinin hem de alınmak istenen aracın bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu noktada en önemli kriter aracın yaşıdır. Aracın yaşı bankanın vereceği kredide oldukça önemlidir. Peki ikinci el taşıt kredisinde yaş sınırı kaçtır. Araba kredilerinde aracın yaşı en fazla kaç olabilir? Bu soruların yanıtları için kaleme almış olduğumuz bu yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Banka kredisi çekerek araç sahibi olmak, sıfır araç alacak kişiler kadar ikinci el araç alacak kişilerin de hakkıdır. Zaten bu noktada bankalar tüketicilerinin lehine bir dizi karar almışlardır. Taşıt kredilerinde ikinci el taşıt alacak olan sürücü adayları her ne kadar sıfır araç alacak kişilerde kredi konusunda daha az şanlı olsalar da bankların yine uygun faizlerle, ikinci el taşıt alacak kişilere yardımcı olduklarını biliyoruz.

İkinci el araba kredisi kullanacak olan kişilerin araç yaşı ile ilgili kafalarında soru işareti olabilir. Çünkü gerçekten de bankalar belli bir yaşın üstündeki araçlara kredi sağlamadığı bilinen bir gerçektir. Bu konuda bankaları da haklı görmemiz gerekmektedir. Bankalar müşterilerine araç kredisi verirken, aracı da ipotek eder. Eğer müşteri kredisini ödemezse banka da araca el koyup icradan satmaya çalışır. Aracın çok eski olması durumunda tabi bu araç satışı oldukça zor olacaktır. Banka da alacağına karşılık olarak satmak istediği bu aracı satamayacak ve doğal olarak zarar edecektir. Bu nedenden otomobil kredilerinde belli yaş üstündeki araçlara genelde kredi çıkmaz.

 

Page Title

REKLAMLAR

Araba Kredisinde Yaş Sınırı

Siz de kredi ile araç sahibi olmak istiyorsanız bankanızın taşıt kredilerindeki yaş sınırını öğrenmeniz gerekmektedir. Birçok bankanın taşıt kredilerinde uygulamış olduğu yaş sınırı farklılık göstermektedir. Genelde banklar bu yaş sınırını 5 ile 10 yaş arsında belirlemiştir. Her bankanın tutumu bu konuda farklıdır diyebiliriz.

Örneğin Vakıf Bank ikinci el taşıt kredilerinde yaş sınırı olarak 5 yaş uygulamakta iken,  ING Bank için bu yaş sınırı 8’e kadar çıkmaktadır. Yine diğer bir özel sektör bankası olan Garanti Bankası ikinci el taşıt kredi yaş sınırı ise 10 yıldır. İkinci el araç kredilerinde yaş sınırı yukarıdaki örneklerde olduğu gibi her banka için farklı olarak belirlenebilmektedir. Bu nedenle taşıt kredisi kullanmak isteyen kişiler araç satın alırken aracın yaşına da dikkat etmesi gerekmektedir. Bankalar araç yaşını belirlerken ruhsattaki üretim yılını gösteren yıla dikkat ederler.

İkinci El Araç Kredisinde Aranan Şartlar Nelerdir?

Banklar herhangi bir konut kredisi ya da ihtiyaç kredisinde müşterilerinden istemiş olduğu şart ve belgelerin benzerlerini taşıt kredilerinde de istemektedir. Bankaların genel anlamda taşıt kredilerinde istemiş olduğu şartlar:

  • Taşıt kredisi kullanacak kişinin kredi sicilinin temiz olması
  • Taşıt yaşının banka kriterlerine uygun olması
  • Bankadan talep edilen miktarın alınacak araç fiyatından yüksek olmaması
  • Alınacak kredinin vade sayısı 48’i geçmemeli

Bu koşulları sağlamanıza rağmen eğer devlet memuru değilseniz, banka sizden ek olarak kefil isteyebilir. Aslında banka araca ipotek koymaktadır. Ama yine de bazı bankalar icra işlemleri ile uğraşmamak için kişilerin kendilerine sağlam teminatlar vermesini isteyebilmektedir. Bu konuda da en iyi teminat da kredi notu yüksek olan ve sabit gelirli kefillerdir.

Araba sahibi olmak isteyenler taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi kullanmalı ? Taşıt kredisi konulu makalemizi okuyarak bu soruya cevap bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan 60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde 60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi, 60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Şartları ve 60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz