17 Ocak 2019

Aynı Anda İkinci Konut Kredisini Çekme  

Aynı Anda İkinci Konut Kredisini Çekme  

Halen devam eden bir ev kredisi varken başka bir ev için ikinci ev kredisi çekmek isteyenler bankaya kredi başvurusu yaptığında genelde iki sorunla karşılamaktadır. Birincisi gelir durumunun ikinci krediye uygun olmaması iken ikincisi de kredi sicilinin çok iyi olmamasıdır. Çünkü ikinci kredi başka bankadan çekiliyor olabilir. Bu durumda herhangi bir sorunda hangi bankanın kişinin gelirine el koyacağı tartışmalı bir durum olacaktır. Bu noktada ikinci konut kredisi çekilebilir mi sorusuna her yönü ile bir cevap bulmaya çalıştık. Ayrıntılar için yazımızın devamını okuyunuz.

Kredi Bitmeden Konut Kredisi Çekmek

Bankalardan çekilen kredi ile satın alınan konutun kredi borcu henüz bitmeden başka bir konut için yeni bir kredinin çekilip çekilemeyeceği çokça merak edilen bir konudur. Çünkü birçok kişinin geliri harcamalarının çok üstünde olabilir. Bu durumla harcamaları dışında parasını değerlendirmek isteyen kişiler bunun en iyi yolu olarak da kredi çekip bir mal sahibi olmayı tercih etmektedir. Günümüzde özellikle her iki eşin çalıştığı durumlarda gelirler yüksek gelebilmekte ve en azından çocukların da evi olsun diye ikinci ya da üçüncü bir ev satın alınmaya çalışılmaktadır.

Bu durumda eğer bir evin kredisi devam ederken diğer ev için de kredi çekme talebi ile bankaya gidilirse, o zaman bankanın göz önünde tutacağı bazı kriterler olacaktır. Bu hususta bankanın bakacağı en önemli nokta gelir durumu olacaktır. Gelir durumu iyi olan kişiler eğer her iki krediyi de ödeyebilecekse o zaman bankalar bu hususta kredi vermeye istekli olabilir.

Page Title

REKLAMLAR

Kısaca özetleyecek olursak; Kişin her iki krediye ödeyeceği toplam taksit miktarı kişinin aylık gelirinin belli bir oranını geçmemesi gerekmektedir. Bu oran da %80 olarak belirlenmiştir. Söz gelimi her iki kredinin yağılacak hesaplama sonrası toplam ödeme miktarı aylık 3000 TL ise ve kişinin maaşı da 5 bin TL ise o zaman ikinci kredi rahat çıkar. Kişinin maaşı yetersiz ise bu sefer maaş alan eş de devreye girip kredi başvurusu yapabilir.

Konut Kredisinde Kredi Notu Çok Önemli Bir Etkiye Sahiptir!

Tabi sadece gelirin iyi olması bazen yetmemektedir. Bunun yanında ayrıca kredi notunun da en azından çok kötü seviyede olmaması gerekmektedir. İlk çekilen konut kredisinde eğer bazı taksitler gecikmişse ya da mevcut kullanılan kredi kartlarının ödemesinde sorunlar yaşanmışsa o zaman bankalar kişinin kredini notunu düşürmesi için Kredi Kayıt Bürosuna bilgilendirme yapar. Bu durum sonrası kişilerin ikinci bir kredi çekmesi zorlaşacaktır.

Ama evde iki kişinin sabit maaşı varsa ve gelir durumu ikinci krediyi de çok rahat şekilde karşılıyorsa o zaman bankalar ikinci konut kredisi için zorun çıkarmazlar. Bu durumda aslında bankalar kredi sayısından ziyade çekilen toplam kredi limiti ve gelir durumuna bakarlar. Yani bir kişi limiti doğrultusunda 5 tane de kredi çekebilir. Örneğin ayık sabit 20.000 TL geliri olan biri, her  ay 2’şer bin TL kredi taksiti ödeme koşulu ile 5 tane ayrı ayrı konut kredisi çekebilir. Zaten banka her konut için ayrı ayrı ipotekler koyacağı için gelir durumunun yanında ayrıca ipotek ile banka kendisini garantiye alacaktır.

Kredi Karşılığı Konut İpoteği

İlk çekilen kredi için satın alınan ev ipotek olarak sunulduğu için ikinci kredide tekrar aynı eve ipotek koyulamaz. Bunun yerine kredisi çekilen ikinci eve ipotek koyulur. Banka kredi çeken kişilerin hem gelir durumu hem de kredi notunu yeterli gördükten sonra ayrıca konuta ipotek koyma şartı ile krediyi onaylar. Özetle;  geliriniz yeterli olduğu müddetçe ikinci ve üçüncü  ev kredisi çekebilirsiniz. Burada en önemli iki husus, gelir durumu ve kredi notudur.

Bir önceki yazımız olan Eminevim İle Banka Kredisi Karşılaştırması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz