20 Kasım 2019

İnşaat Tamamlama Kredisi  

 

Temelden ev yapanlara bankaların inşaat destekleme ve tamamlama kredileri bulunmaktadır. Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası, inşaat işleri ile uğraşan girişimcilerin evleri daha çabuk bitirebilmeleri için onlara inşaat tamamlama kredisi vermektedir. Ev tamamlama kredilerinin çıkması için, evin belli bir oranda bitirilmiş olması gerekmektedir. Temel aşamasında olan bir ev ya da bina inşaatına kredi verilmemektedir. Peki inşaat kredisi nasıl alınır? İnşaat Kredisi için gereken şartlar nelerdir?

 

İnşaat Kredisi İçin Aranan Koşullar

İnşaat kredisi alacak olan kişilerin binalarının en az %70 oranında tamamlamaları gerekmektedir. Bu, bankanın kredi için istemiş olduğu en önemli şarttır. Peki %70 oranı neden istenmektedir? Banka, inşaatın tamamlanması için müteahhite vereceği kredinin güvencesi için binaya ipotek koymaktadır. Bina belli bir aşamada değilse banka bu ipotek işleminden zarar edebilir. Bu nedenle de inşaatın en az %70 oranında tamamlanmış olması gerekiyor. Bu oranı da bankanın görevlendireceği bir eksper belirleyecektir.

İnşaat kredisi için bankanın isteyeceği diğer bir koşul da, bina yapım ruhsat izinler, müteahhitlik izinleri, belediye emlak izni gibi resmi izinlerin tam olması gerekmektedir. Bu koşulları sağlanması durumunda ihtiyaç duyulan kredi için bankaya başvuru yapılabilir.

 

İnşaat Kredisi Veren Bankalar

Şu anda inşaat kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bankası, Şeker Bank ve Türkiye Finans Bankası yer almaktadır. Kredi faiz oranları her banka tarafından farklı olarak hesaplanmaktadır. Katılım bankası olarak ayrıca Türkiye Finans Konut tamamlama kredisi, faizsiz kredi çekmek isteyenler için en iyi alternatif olarak durmaktadır. Şimdi bankaların vermiş olduğu konut tamamlama kredisi faiz oranlarına bakalım.

 

Ziraat Bankası İnşaat Kredisi

Ziraat Bankası inşaat kredisi için 120 aya kadar vade ile kredi çekme avantajına sahip olabilirsiniz. İnşaat kredisi faiz oranı olarak şu anda %1,07 oranında kredi faizi alınmaktadır. Ziraat Bankası inşaat kredisi için diğer şartlar;

  • Kredi 120 aya kadar çekilebilir
  • İnşaat kredisi için ayda bir ve 3 ayda bir kredi taksit seçeneği bulunmaktadır
  • Kredi çıkarılan inşaatın tamamı ipotek edilmektedir
  • Kredi süreci boyunca inşaata her türlü DASK, yangın sigortaları yapılması gerekmektedir.
  • İstenmesi durumunda ek teminatlar gösterilecektir

Ziraat İnşaat Kredisi 100.000 TL örnek Hesaplama

 

Ziraat Bankası İnşaat Kredisi

Vakıf Bank İnşaat Bitirme Kredisi

Vakıf Bank inşaat kredisi diğer bankalara göre bir noktada daha avantajlıdır. Halk Bankası ve Ziraat Bankası konut tamamlama kredisinin çıkması için konutun %70’nin tamamlanması istemektedir. Ama Vakıf Bank’ta bu oran %20’lere kadar düşmektedir. Konutunuz %20 ile %80 arasında tamamlamış olmanız durumunda Vakıf Bank kredisine başvuru yapabilirsiniz.

Page Title

REKLAMLAR

Vakıf Bank konut hızlı bitirme kredisi için aranan şartların en önemlisi, konutun belediye sınırları içinde olmasıdır. Bunun dışında diğer ruhsat ve yapı izinlerinin olması durumunda, konutun eksper değerinin %70 oranında kredi onayı verilmektedir.  Vakıf Bank konut kredisi kullanan müteahhitler konutları sattıktan sonra, kalan kredi borcunu da alıcı kişilere bölüştürebilir.

 

 

Halk Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi

Diğer birçok banka gibi Halk Bankası da inşaat tamamlama kredisi vermektedir. Halk Bank inşaat kredisi için konutun en az %70 oranında tamamlanması gerekmektedir. Kredi vade sayısı maksimum 120 aydır. Kredi faiz oranı ise 120 ay için %1.13 olarak belirlenmiştir.

Halk Bankası kredi tutarı, binanın eksper değerinin %80’i kadar olmaktadır. Örneğin binaya 300.000 TL olarak değer biçilmişse, bunun 240.000 TL’si 120 ay vade ile onaylanacaktır.

Halk Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi Örnek Faiz Hesaplaması

 

Halkbank İnşaat Kredisi

Türkiye Finans Konut Tamamlama Kredisi

Türkiye Finans Bankası faizsiz konut tamamlama kredisi vermektedir. Diğer bankalardan farklı olarak hem 48 aya kadar kredi vermektedir hem de faizsiz olarak konut finansmanı sağlamaktadır. Türkiye Finans,  faiz yerine kar oranı almaktadır. Bunun için yine konutun hem belli oranda tamamlanması şartı hem de konut ile ilgili olarak bütün yapı izinlerinin tamamlanmış olması şartı istemektedir.

İstenen Belgeler;

  • Gelir belgesi
  • Konut yapı izinleri
  • Kat mülkiyet tapusu
  • Kimlik belgesi-pasaport
  • Finansmana konu ürünün proforma faturası

Türkiye Finans İnşaat Kredisi

Şeker Bank Konut Tamamlama Kredisi 

Bu bankaların yanında ayrıca Şeker Bank da konut tamamlama kredisi vermektedir. Şeker Bank konut tamamlama kredisi için yine konutun en az %70 oranında tamamlanmış olması şartı istemektedir. Konut eksper değerinin en fazla %60 oranında kredi çıkartılmaktadır.  Konut kredisi için standart başvurularda kefil istenmemesine rağmen, kişinin gelir durumu ve kredi notuna bakılarak ek kefiller de istenebilir.

 

Bir önceki yazımız olan İpoteksiz Ev Kredisi Verilir Mi?   başlıklı makalemizde ipoteksiz ev kredisi, ipoteksiz ev kredisi nasıl çekilir ve ipoteksiz ev kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.