18 Ağustos 2019

İş Kur Engellilere İş Yeri Açma Hibe Desteği

Zihnen ya da bedenen engeli bulunan bireylerin ekonomik olarak kendi ayaklarının üstünde durabilmeleri ve geçimlerini sağlayabilmeleri için devlet destekleri verilmektedir. Şu anda engellilere devlet memuru olma ve işçi statüsünde işe almak başta olmak üzere birçok konuda destekler verilmektedir. Bunların yanında ayrıca özellikle iş kur bünyesinde engellilerin iş yeri sahibi olabilmesi için geri ödemesi olmayan 36 bin TL hibe desteği verilmektedir. Engellilere özel olarak verilen bu hibe kredinin şartları ve gerekli belgelerini bu yazımızda paylaştık. İş kur engellilere iş yeri açma hibe desteği ile ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilir ve daha fazla detay için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özürlülere İş Yeri Açma Kredi Desteği

Öncelikle zihinsel ve bedensel olarak engeli bulunan vatandaşlarımızın engelli ve özürlü şeklinde isimlendirilmesi iş kur sayfasında belirtilen sıfatlar kullanılarak belirtilmiştir. Bu sebepten ötürü yazımızda “engelli” ibaresi kullanmayı tercih ettik. Engellilere, iş edindirme projesi kapsamında öncelikle 2 bin TL ilk ödeme yapılacak olup daha sonra 4 bin TL’lik bir dükkan desteği verilecektir. Son aşamada ise 30 bin TL ek hibe paketi ile kişinin artık iş yeri sahibi olması sağlanacaktır. Peki kimler iş kur engelli kredisine başvuru yapabilir.

Kimler İş kur Engelli Hibesi Alabilir?

İş kurdan 36 bin TL hibe kredi almak için kişinin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartların başında kişinin ne kadarlık bir engele sahip olduğu gelmektedir. Engellilik oranı olarak en az %40 engeli bulunan kişiler bu hibe programına dahil olmaktadır. Bu engel bedenen ve zihnen olabilir. Yani kolu olmayan ya da bacağı olmayan şeklinde bir kriter yerine doktor raporu ile kesinleşmiş bir engellilik raporunun olması gerekmektedir. Bu da şimdilik alt baraj olarak %40 olarak kabul edilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

İş Kur Engelli Kredisi İçin Sertifika Başvurusu

İş kurdan 36 bin TL değerinde devlet katkılı engelli hibesi almak isteyen kişiler bunun için %40 engelli raporuna sahipse ikinci olarak, iş kur istihdam kursuna katılıp sertifikayı alması gerekmektedir. Sertifika sahibi olan kişiler daha sonra istenen diğer şartları da tamamlamaları durumunda artık hibe için hiçbir engel kalmamış olacaktır. Şimdi kimin hangi koşullar altına hibe krediye sahip olabileceğine genel olarak bakalım.

İş Kur Hibe Kredi Şartları

İş kurdan hibe alacak olan engelli vatandaşlarımızın yukarıda belirttiğimiz gibi belli bir seviyede yani oranda sakatlığının ve özrünün olması gerekmektedir. Bunun yanında iş kurun açmış olduğu engelli iş edindirme kurslarına katılımın olması gerekmektedir. Bu iki şartın yanında, ayrıca kişinin 18 yaş üstü olması ve özellikle kişinin hibe için başvuru yaptığı iş kur müdürlüğünün bulunduğu ilde, engellilere yönelik iş edindirme projesi kapsamında çalışmaların yapılmış ve belli bir kontenjanın ayrılmış olması gerekmektedir. Peki bu ne anlama gelmektedir?

İş Kur Engelli Hibe Projesi Yapan İller

Devlet, bazı iller için kalkınmada öncelik sağlayan projeler geliştirir. Ve bu projelerin bir ayağı da ilde bulunan engellilere yönelik olarak belli sayıda bir istihdam sağlamaktır. Bu hem kamu hem de iş edindirme için iş yeri açma destekleri için geçerlidir. Bu noktada, engelli bireylerin bulundukları illerde bu projelerin de var olması gerekmektedir. Bu projelere dahil olunmayan bir ilde engelli iş yeri edindirme kredisine başvuru yapılıyorsa bile bundan olumsuz sonuç çıkabilir.

İş Kur Engelli Kredisi Ödenekleri Nereden Karşılanmaktadır?

İş kurun 36 bin TL olarak hazırlamış olduğu bu ödenek; engelli kadrosu açmayan iş yerlerine verilen cezalar ve devletin vermiş olduğu ek katkılardan sağlanmaktadır. Aslında engellilere iş vermek zorunda olan iş yeri sahipleri bunu yapmadıklarından iş kurdan ceza yemektedir. Belli bir oranın altında bu sorunu çıkartan yerler hakkında verilen para cezaları daha sonra engelliler için iş yeri açma hibesi olarak geri dönmektedir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır Şartları Nedir Gerekli Evraklar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz