20 Ağustos 2019

İşsizlere Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

İşsizlerin bir gelir beyan etmeden kredi almaları oldukça zordur. Herhangi bir işte çalışmasalar dahi bir şekilde sigortalarının son 6 ay içinde ödenmiş olması ile birlikte beyan edebileceği bir gelirinin olması gereklidir. Örneğin bir işsizin kira gelirleri olabilir. Bu dükkan ofis veya daire kiraları olabileceği gibi bir minibüs taksi kamyon veya taşınabilir bir şeyin kira bedeli olabilir. İşsiz kişiler bu iş dışı gelirlerini beyan ederek dilediği bankadan kredi çekme şanslarını artırabilmektedir.

İşsizlere kefilsiz kredi veren bankaların kredi verirken öncelikle müşterinin bankalarla olan ilişkilerini puanlandıran banka kredi puanına bakmakta ve puanı yüksek olan kişilerden büyük oranda kefil istememektedir.  Bu bankalar özellikle Denizbank, INGbank, Finansbank gibi 2. Derece güvenlik arayan özel teşebbüs bankalardır. İşsizlere kefilsiz kredi veren bankalar için kişilerin gelirleri olmasa dahi aynı aile içerisinde eş, baba, kardeş anne veya bir çocuğunun gelirinin olması neticesinden yakınlığın ve gelirin belgelenmesi durumunda bankaların çoğundan kredi alabilmektedir.

Page Title

REKLAMLAR

İşsizlere kefilsiz kredi veren bankalardan kredi çekmek isteyen kişilerin emekli olmuş, gazilik veya şehitlik tazminatı ile herhangi bir yerden kefaret, nafaka gibi gelirleri olan kişilerin gelirlerini beyan etmesi durumunda bankalar gelir durumuna ve banka puanlarına göre belirledikleri miktarı en uygun vade ve faiz oranları ile müşterilerine kullandırtmaktadırlar. İşsizlere kredi veren bankaların kefilsiz kredi verirken ipotek sunulması doğrultusunda daha kolay kredi verdikleri bir gerçektir. Geliri olmayan işsiz kişilerin bir kefil ihtiyacı duymadan kendine veya birinci derece yakınına ait bir taşınmazın belgeleri ve tapusu ile bankalara başvurulup ipotek ettirilmesi sonucu taşınmazın fiyatı doğrultusunda bankalar müşterilerine banka kredileri kullandırtmaktadır. İpotek altına alınan malın durumuna göre vade miktarı ve en uygun faiz oranı belirlenmektedir.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.