21 Kasım 2019

İstanbul’da Senetle Araba Satan Yerler  

 

Senetle araba almak son zamanlarda taşıt kredisi ile araç satın almadan sonra en çok tercih edilen yöntemdir. Banka kredisi ile alınan araçlarda kredi faizleri uygulanan vadelere göre artış göstermektedir. Senetle araba almak da aynı buna benzer bir uygulama olmasa da yine de faiz gibi vade farkı işlemektedir.  Bu nedenle bankadan kredi alamayan kişiler hemen senetle araba satın almaya yönelmektedir. Bu yazımızda özellikle İstanbul’da senetle araba satan yerler hakkında size ayrıntılı bilgiler vereceğiz.

Senetle araba almadan önce senetleri ödemediğinizde neler ile karşılaşabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. Çünkü senetleri ödeyemediğinizde büyük yasal yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu konuyu aşağıda tekrar alt başlık olarak ele alacağız. Şimdi İstanbul’da senetle araba satan galerilerden bahsedelim. İstanbul bilindiği üzere ülkemizin ticaret merkezidir. Ticari faaliyetlerin çok olduğu yerlerde de nakit paradan daha çok vade, senet, çek, kredi gibi uygulamalar ile alış verişler yapılır.

Araba alım satım işlemlerinde de aynı diğer ticari faaliyetler gibi çok sık bir şekilde nakit para dışındaki yöntemler kullanılır. Özellikle İstanbul’da senetle araba satışı oldukça fazladır. Ayrıca İstanbul’da araba işi yapan galericilerin birçoğu da senetle araba satma işlemi yapmaktadır. Çünkü kendilerine araba için gelen kişilerin birçoğu senetle araba almak istemektedir. Alışverişin sürekliliği için de bu yöntem kaçınılmaz olmaktadır.

 

Kredi Çıkmayanlara Senetle Araba Satışı

Banka ile sicil noktasında sorunu olan ya da resmi bir gelir belgesine sahip olamadığı için birçok kişi bankadan kredi çekememektedir. Taşıt kredisi için bankaya giden kişilerden genelde gelir belgesi istenmektedir. Ayrıca kişinin kredi notunun da iyi olması beklenmektedir. Hem kredi notunun kötü olması hem de gelir belgesinin olmaması taşıt kredisinin çıkmaması için en önemli iki etkendir. Bu durumda olan kişiler araç sahibi olabilmek için genelde senetle araba satan firmalara başvurmaktadır.

Page Title

REKLAMLAR

Dediğimiz gibi bu tür senetle iş yapanların daha çok İstanbul’da var olduğunu söyleyebiliriz. İstanbul’da faaliyet yürüten bütün galericilerin senetle araba sattığını ifade edebiliriz. Ayrıca galericiler banka gibi sizden gelir belgesi ya da kredi notu şartı istemez. Senetleri imzalamanız ile birlikte galerici size aracı teslim edecektir. Sadece aracın normal değerinden daha yüksek bir bedel ödeyeceğinizi bilmeniz gerekmektedir.  Zaten banka kredisi çekseniz de yine aynı şekilde fazla para ödeyeceğiniz için bu nokta sorun oluşturmayacaktır.

 

Senetler Ödenmezse Ne Olur?

Galerici ya da başka bir firma ile yapmış olduğunuz anlaşma sonrası parayı ödeyebileceğiniz vade kadar senet imzalarsınız. Örneğin her ay 1000 TL ödeyebileceksiniz o zaman bin TL’lik senetler halinde ödeme yaparsınız. Örneğin 20.000 TL ve peşinatsız araba aldıysanız o zaman 20 tane senet imzalarsanız.

Senetleri gününde ödemelisiniz. Eğer senetleri gününde ödemezseniz o zaman galerici sizi hem mahkemeye hem de icra müdürlüğüne verebilir. Gidip parayı ödeyeceğinizi söylerseniz bu işlemleri durdurabilirsiniz. Ama parayı söylediğiniz sürede ödemezseniz bu sefer dediğimiz gibi icra işlemleri başlatılır. İcra başladığı an ayrıca size avukatlık paraları yüklenecektir.  İcra müdürlüğünün avukatı sizinle anlaşama yapmaya çalışacaktır. Ve borçlarınızın en azından taksitler halinde ödenmesini isteyeceklerdir.

Bu yapılandırmaya rağmen halen borçlarınızı ödemezseniz o zaman icra yolu ile evinizdeki eşyaların bir kısmına el konulabilir. Taşınır ya da taşınmazlarınız varsa bunlara tedbir konulabilir. Bu nedenlerden dolayı kesinlikle senetle iş yaparken dikkatli olmanız gerekmektedir.  Senetle İstanbul’da araba satan yerler hakkında sorularınızı aşağıda belirtebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? başlıklı makalemizde hayat sigortası ve Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yapmak Zorunlu Mu? hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.