Kredihesabi.com

Kamu Çalışanları Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Devlette çalışan kişilerin maaş garantisi olduğu için bankalar için en iyi müşteri kitlesi arasında kamu çalışanları yer almaktadır. Devlet memurları bu noktada banka kredisi çekerken fazla zorlanmadan yüksek limitli kredi çekebilir. Bankalar devlet memurlarına ne kadar kredi verir diye merak edenler için kamu çalışanları ne kadar kredi çekebilir konulu bir araştırma yaptık. Maaşa göre çekilecek kredi limiti ve kredi üst tutar hesaplaması hakkında her şey bu yazımızda.

Devlet Memurlarına Özel Kredi Kampanyaları

657 sayılı kanuna bağlı olarak çalışan devlet memurlarına ve kamu çalışanlarına bazı bankalar tarafından özel olarak; vade sayısı fazla faiz oranı düşük ya da sıfır faizli kredi teklifleri sunmakta, kredi almayı cazip hale getirmektedir. Öğretmen, doktor, hemşire, asker, teknisyen gibi kamu sektöründe çalışan kesime verilen krediye genel olarak Kamu Personeli Kredisi denilmektedir. Geri ödeme sorun çıkarmadıkları için kamu çalışanlarına bazı bankalar da indirimli krediler de verebilmektedir.

Kamu Çalışanı Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Kamuda memur olarak çalışıyorsunuz ve acil krediye ihtiyaç duydunuz. Kamuda çalışan kişi için kredi çekmek oldukça kolaydır. Fakat asıl kafamıza takılan soru kredi miktarıdır. Acaba ne kadar kredi çekebilirsiniz? Kamu çalışanları maaşlarının en fazla %75 oranında kredi çekebilir. Örnekle açıklayacak olursak; Maaşınız 4000 TL. Buradan yola çıkarak hesaplarsak 4000’in %75’i 3000 TL yapar. İhtiyaç kredisi çekecekseniz 48 ay vade olur. 48 ile çarptığınızda bu rakamı 108 Bin TL kredi çıkar. Ama bu rakama masraflar ve faizler dahil edildiğinde net çekilecek rakam 70 bin TL civarında olacaktır. Bu faiz oranlarına göre azalıp artabilir.

Devlet Memurları İçin Kredi Hesaplaması

İhtiyaç kredisi dışında bir kredi almayı düşündüğünüzde uçuk rakamlar ortaya çıkabilmektedir. Bankalar kredi verirken vade sayısını uzun tutmakta dolayısıyla da sizin kredi taksitleriniz katlanarak artmaktadır.

ING Bank şu anda en düşük faizle kredi veren bankalar arasında yer aldığı için ING Bank kamu çalışanları kredisi üzerinden bir örnek hesaplama yapalım:

30 bin TL kredi için, 4 yıla kadar vade yapılacak dersek 48×890= 42.880 TL kredi miktarı tutar. Devlet sektöründe çalışanlara bankalar kredi vermeyi çok sevmektedirler. Ödeme konusunda zahmet çekmedikleri, memur çektiği krediyi ödeyemediği taktirde maaşına el konulup, banka bir kısmını direk maaşından almaktadır. Bu yüzden kredi çekerken dikkatli olmalısınız ve aylık olarak ödeyebileceğiniz meblağda kredi almayı tercih etmelisiniz.

Kamu Personeline İndirimli Kredi Veren Bankalar

Kamu personelleri için en uygun kredi veren bankaları ve faiz oranlarını araştırdık. Konut kredisi dışında bankalar sıfır faizsiz kredi vermemektedir. Diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi ihtiyacı hissederseniz ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Memura düşük miktarda kredi veren bankalar; Vakıfbank, Denizbank, ING Bank, Akbank, Ziraat Bankası, Halk Bank ve Garanti Bankası özel olarak kamu personeline kredi avantaj paketleri sunmaktadır. Şu an için en uygun oranlar Vakıfbank’a ait gibi gözükse de diğer bankaların oranlarına bakmakta fayda var.

 

Vakıfbanktan Kamu Çalışanlarına Özel Kredi İmkanı

Vakıfbank maaş hesapları kendi bünyesinde olan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlar, kadrolu işçiler ve emekliler için 60 aya kadar vade imkanı olan yüzde 1,25 oranında kredi imkanı sağlıyor. Sabit, artan, azalan gibi farklı ödeme seçenekleri bulunmaktadır. Her türlü ihtiyaca göre kredi imkanı bulunmakla birlikte banka kredi verirken diğer bankalardaki borçlanma oranını da göz önünde bulundurur. 

Vakıfbank;

  • Ev alma, kendi işyerlerini açma
  • Otomobil alımı
  • Eğitim, sağlık, balayı gibi bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için düşük faizli kredi vermektedir.

Kamu Personeline Faizsiz Kredi İmkanı Var mı?

Devlet memurlarına toplu konut edindirme projeleri dışından faizsiz kredi veren banka yoktur. Ancak devlet teşviği olan projelere de kamu personelleri faizsiz kredi kullanabilirler. TOKİ, Emlak Konut ve Kiptaş gibi kamu ortaklı projelerin bazıları bu gruba dahildir. Her il de belli dönemlerde gerçekleşen projeler için kurumların internet adresinden gerekli bilgiler alınabilir. (Örn; www.toki.gov.tr)

Kamu Çalışanlarına Özel Günlerde Özel Kredi 

Kamu çalışanlarına özel kredi kampanyaları her sene değişik dönemlerde verilmektedir. Örneğin, 24 Kasım öğretmenler günü kredisi, doktorlar için tıp bayramı kredisi, polisler için 10 Nisan haftası kredi kampanyası gibi. Bu kredilerden yararlanmak isteyenler kampanya dönemlerini sitemiz üzerinden takip edebilirler.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

© 2014-2020 kredihesabi.com | Tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden izinsiz kopyalanamaz.