18 Ağustos 2019

Kamu Çalışanları Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Devlette çalışan kişilerin maaş garantisi olduğu için bankalar için en iyi müşteri kitlesi arasında bunlar yer almaktadır. Devlet memurları bu noktada banka kredisi çekerken fazla zorlanmadan yüksek limitli kredi çekebilir. Bankalar devlet memurlarına ne kadar kredi verir diye merak edenler için kamu çalışanları ne kadar kredi çekebilir konulu bir araştırma yaptık. Maaşa göre çekilecek kredi limiti ve kredi üst tutar hesaplaması hakkında her şey bu yazımızda.

Devlet Memurlarına Özel Kredi Kampanyaları

657 sayılı kanuna bağlı olarak çalışan devlet memurlarına ve kamu çalışanlarına bazı bankalar tarafından özel olarak; vade sayısı fazla faiz oranı düşük ya da sıfır faizli kredi teklifleri sunmakta, kredi almayı cazip hale getirmektedir. Öğretmen, doktor, hemşire, asker, teknisyen gibi kamu sektöründe çalışan kesime verilen krediye genel olarak Kamu Personeli Kredisi denilmektedir. Geri ödeme sorun çıkarmadıkları için kamu çalışanlarına bazı bankalar da indirimli krediler de verebilmektedir.

Kamu Çalışanı Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilir?

Kamuda memur olarak çalışıyorsunuz, acil krediye ihtiyaç duydunuz. Kamuda çalışan kişi için kredi çekmek oldukça kolaydır. Fakat asıl kafamıza takılan soru kredi miktarıdır. Acaba ne kadar kredi çekebilirsiniz? Maaşınızın en fazla % 75 oranında kredi çekebilirsiniz. Örnekle açıklayacak olursak; Maaşınız 4000 TL. Buradan yola çıkarak hesaplarsak 4000’in % 75 i 3000 TL yapar. İhtiyaç kredisi çekecekseniz 48 ay vade vade olur. 48 ile çarptığınızda bu rakamı 108 Bin TL kredi çıkar. Ama bu rakama masraflar ve faizler dahil edildiğinde net çekilecek rakam 70 bin TL civarında olacaktır. Bu faiz oranlarına göre azalıp artabilir.

Devlet Memurları İçin Kredi Hesaplaması

İhtiyaç kredisi dışında bir kredi almayı düşündüğünüzde uçuk rakamlar ortaya çıkabilmektedir. Bankalar kredi verirken vade sayısını uzun tutmakta dolayısıyla da sizin kredi taksitleriniz katlanarak artmaktadır.

ING Bank şu anda en düşük faizle kredi veren bankalar arasında yer aldığı için ING Bank kamu çalışanları kredisi üzerinden bir örnek hesaplama yapalım:

Page Title

REKLAMLAR

30 bin TL kredi için, 4  yıla kadar vade yapılacak dersek 48×890= 42.880 TL kredi miktarı tutar. Devlet sektöründe çalışanlara bankalar kredi vermeyi çok sevmektedirler. Ödeme konusunda zahmet çekmedikleri, memur çektiği krediyi ödeyemediği taktirde maaşına el konulup, banka bir kısmını direk maaşından almaktadır. Bu yüzden kredi çekerken dikkatli olmalısınız ve aylık olarak ödeyebileceğiniz meblağda kredi almayı tercih etmelisiniz.

Kamu Personeline İndirimli Kredi Veren Bankalar

Kamu personelleri için en uygun kredi veren bankaları ve faiz oranlarını araştırdık. Konut kredisi dışında bankalar sıfır faizsiz kredi vermemektedir. Diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi ihtiyacı hissederseniz ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz. Memura düşük miktarda kredi veren bankalar;  Vakıfbank, Denizbank, ING Bank, Akbank, Ziraat Bankası, Halk Bank ve Garanti Bankası özel olarak kamu personeline kredi avantaj paketleri sunmaktadır.

Garanti’den Kamu Personeline Kredi Avantajı

Kamu personeli, ihtiyaç kredisi çekmek isterse başlangıç olarak % 0.90 faiz oranlı ve 48 ay vade ile 50000 TL nakit kredi vermektedir. Kamu Kurumu belgesi de istememektedir.

Memurlara Faizsiz Kredi İmkanı Ve Kamu Personeli Kampanyaları

Bazı bankalar kamuda çalışan memurlara özel kampanyalar düzenlemektedirler. Faizsiz ya da 0 faizli kredi imkanı vermekte, özel avantaj paketleri hazırlamaktadırlar. Hemen hemen birçok banka memura sıfır faizli kredi vermektedir. Sıfır faizli kredi almanın en kolay yolu mevduat hesaplarıdır.

Mevduat hesaplarında bulunan az miktardaki nakit paradan sıfır faizli kredi almak çok kolay olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlarından biri ve en önemlisi olan geri ödemeleri bireysel kredilerde olan 48 ay vade bu hesapta 12 ay olarak hesaplanmaktadır. Ziraat Bankası, Vakıfbank gibi bankalar bazı dönemlerde kamu çalışanlarına özel kredi avantajları sunmaktadırlar. Kredi kullanmak için bu dönemleri beklemek sizin için mantıklı olacaktır. Özellikle Vakıfbank memurlara;

  • Ev alma, kendi işyerlerini açma
  • Otomobil alımı
  • Eğitim ,sağlık, balayı gibi bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için düşük faizli kredi vermektedir.

Kamu çalışanlarına özel kredi kampanyaları her sene değişik dönemlerde verilmektedir. Örneğin, 24 Kasım öğretmenler günü kredisi, doktorlar için tıp bayramı kredisi, polisler için 10 nisan haftası kredi kampanyası gibi. Bu kredilerden yararlanmak isteyenler kampanya dönemlerini sitemiz üzerinden takip edebilirler.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz