12 Kasım 2019

Kara Listedekilere Af Ne Zaman Çıkacak?

Son zamanlarda birçok alanda yapılan af düzenlemesinden yararlanmak isteyen kredi sicili bozuk vatandaşlar, önümüzdeki dönem için bir sicil affı beklentisi içine girmişlerdir. Ekonomideki kötü tablodan çıkış formülü arayan hükümet yetkilileri her fırsatta ekonomiyi canlandıracak adımlar atmakta ve yeri geldiğinde borç ya da sicil affı getirmektedir. Peki kara listedekilere af ne zaman çıkacak? Sicil affı gelecek mi ? Bu soruların cevabını verebilmek için kaleme aldığımız bu makalemizi okuyarak bu konuda net bilgiler edinebilirsiniz.

 

Vatandaşın bankalar ile ilgili bütün işlemlerimiz bize kredi puanı olarak geri dönmektedir. Vatandaş olarak bankalara olan borcumuzun geri ödemlerinde problem yaşadığımızda ya da banka kredi kartının taksitlerini ödeme konusunda sorun yaşadığımızda bu kredi puanımızın düşmesine eden olacaktır. Kredi puanımızın düşük olması ilerleyen zamanlarda kara listeye girmemize neden olabilir. Özellikle de banka borcumuzu ödemediğimizde banka bizi icraya verirse zaten direkt kara listeye gireriz.

 

Ülkemizde şu anda binlerce kişinin kara listede olduğunu düşünürsek ve bankalara neredeyse vatandaşlarımızın yarısının borçlu olduğunu varsayarsak karşımızda büyük bir problemin olduğunu görürüz. Zaten hükümet yetkilileri özellikle kredi kartı ve banka kredisi yapılandırma düzenlemesi yapmalarının asıl amacı da bu borç batağına saplanan vatandaşlara çıkış kapısı aralamaktır.

Kredi Yapılandırma Düzenlemesi Getirildi

 

 

Hatırlanacağı üzere kredi kart borçluları için 72 aya kadar yapılandırma hakkı getirilmişti. Ülkemizde neredeyse 140 milyon adet kredi kartı olduğu ve bu kredi kartlarının binlercesinin de takipte olduğu bilinmektedir. Yapılan yeni düzenleme ile bu kart borçluları, borçlarının 72 aya kadar taksitlendirme şansı elde ettiler. Ayrıca ihtiyaç kredilerinin vade sayısı 36 aydan 48 aya çıkarıldı. Bunun yanında ihtiyaç kredilerini yapılandırmak isteyen kişilere de 72 ay taksite kadar yapılandırma şansı verildi.

Page Title

REKLAMLAR

 

Yapılan bu düzenlemelerin amacı özellikle borçlarından dolayı kara listeye alınmış kişilerin kara listeden çıkışları için onlara bir şans vermekti. Tabi bu düzenlemeden yararlanıp borçlarını yapılandıran kişiler hemen kara listeden çıkamayacaklar. Borçlarını yapılandırma kapsamında düzenli ödeseler bile biraz zamanın geçmesini bekleyeceklerdir. Zaten kredi notu hemen düşmeyeceği gibi yükselmesi de biraz zaman alır.

 

 

Sicil Affı Gelecek Mi?

 

 

Bunun dışında hükümetin net bir şekilde sicil affını gündeme getirmesi beklenmektedir. Zaten ekonomik daralma ile birlikte borçlarını ödeme konusunda sıkıntı yaşayan hem esnaf hem de diğer vatandaşların rahat bir nefes alması için hükümet yetkililerinin önümüzdeki dönemler için bazı sicil aflarını gündemlerine alması beklenmektedir.

 

Ülkemizde özellikle de 2000’li yıllarda yaşanan bankacılık krizinden sonra, hükümet yetkilileri ve bankalar vatandaşların borç ödemeleri konusunda oldukça temkinli davranmaktadırlar. Bu nedenle bankaya borcu olan vatandaşların daha da zor durumda kalmamaları için çözüm bulunması beklenmekte ve bununla ilgili bazı düzenlemelerin yılbaşından önce yapılması gündeme gelmektedir. Çünkü bankalara borçlu olan vatandaşların yaşayacakları icra takiplerinin toplumun birçok kesimine yayılması ülke ekonomisine de olumsuz etki yapacaktır.

Kara liste bulunanlar nasıl kredi çeker merak ediyorsanız makalemizi okuyarak nakit sorununuzu çözebilirsiniz.

 

Kara listedekilere af konusunda her sene vatandaşların olağan olarak beklentileri olmaktadır. Şu dönemde hem esnaflarımızın hem de diğer düşük gelirli vatandaşların bankalara olan borçlarını ödeyemedikleri için takibe düşmeleri hem bankaları hem de yetkilileri çözüm bulma arayışına itmektedir. Bu noktada bir sicil affı beklentisi olan vatandaşlarımıza en kısa sürede müjdeli haberin verilmesini beklemekteyiz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

    Yorum Yaz

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.