12 Kasım 2019

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?  

 

Toplum içinde bankanın gözünde kredi konusunda sorunlu olanlar ve bankalardan hiçbir şekilde kredi çekemeyenler için kullanılan ifade olan kara liste, banka müşterilerinin bankacılık konusunda elini ayağını bağlamaktadır. Bankacılık işlemlerinde birçok soruna neden olan kara liste finansal işlemlerde hem bankanın hem de müşterinin istemediği durumların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.  Acil paraya ihtiyacı olup da kara listeden çıkamayan kişilerin en çok merak ettiği soru, kara listeden nasıl çıkılır sorusudur. Kara listeden çıkmanın yolları için yazımızın devamını okuyunuz.

Her ne kadar resmi adı kara listede olmasa da yine de bankalar ile Kredi Kayıt Bürosu arasında yapılan bankacılık istihbarat paylaşımı sonrası herkes için bir kredi notu çıkarılır. Bu kredi notu kişilerin bankacılık sicil durumlarını gösterir. Bankacılık sicilleri kötü olan kişiler bu durumu uzun süre devam ettirdiklerinde son olarak kara listeye girmiş olurlar.

Bir şekilde kara listeye girmiş olan kişiler acil kredi ihtiyaçları için kara listeden çıkma yöntemlerini araştırırlar. Bu noktada; Kara listeden nasıl kurtulurum? Kara liste affı olacak mı ? Şeklinde sorular soran binlerce kişinin olduğunu tahmin ediyoruz.  Şimdi sizin için kara listeden kurtulma yöntemlerini yazacağız. Tek tek başlıklar halindeki önerilerimizi dikkate alarak kredi sicil sorununuzu çözebilirsiniz.

 

Birikmiş Borçlardan Kurtulma

Öncelikle şunu bilmelisiniz; bankalar sizin mevcut kredi kartı ya da kredi borçlarınızın ödenmemesi sonrası hakkınızda Kredi Kayıt Bürosuna olumsuz rapor gönderirler. Bu rapor doğrultusunda da isminiz kara listeye alınabilir. Kara liste temizliği için öncelikle mevcut borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Eğer borçlarınızı ödemezseniz o zaman aradan 5 değil; 10 sene geçse de kara listeden çıkamazsınız.

Page Title

REKLAMLAR

Bu nedenle ilk önceliğiniz biriken tüm banka borçlarınızı ödemenizdir. Bu borçları tamamen kapattıktan sonra ancak belli bir süre zarfı sonrası kara listeden çıkma şansınız olacaktır.  Genelde bu süre için 5 sene deseler de bu süre 3-4 sene de sürebilmektedir. Ama bu süre zarfı boyunca yine bankaya borç takarsanız ya da kart borçlarınızı ödemezseniz süreç en baştan başlar.

Kredi Yapılandırma İle Kara Listeden Kurtulun

Bankaya birikmiş borcunuzu ödeyemiyor ve bu şekilde de kara listeye mahkum kalıyorsanız o zaman yeni bir kredi ile eski borçlarınızı uzun vade seçenekleri ile yapılandırabilirsiniz. Bilindiği üzere eskiden kara listede olan ya da kredi notu kötü olan kişilere yeni kredi verilmezdi; ama geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren kara liste sicil affı nedeni ile artık bankaların eli güçlenmiş oldu.

Eskiden kara listede kredi veren bankalara ceza verilmekte idi; ama artık af ile birlikte bu ceza gündemden çıktı. Yani bankalar artık sicili bozuk kişilere de kredi vermektedir. Siciliniz bozuk olsa bile bu şekilde bankalara başvuru yaparak borç yapılandırma seçeneği ile kara listeden çıkabilirsiniz.

 

 

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Kredi kartı borcu nedeni ile kara listeye girmiş ve bundan kurtulamıyorsanız öncelikle dediğimiz gibi var olan borçlarınızı ya tümü ile ödeyeceksiniz ya da borcunuzu uzun vade seçenekleri ile yapılandıracaksınız. Bu aşamadan sonra bankacılık işlemlerinizi düzgün yapacağınızı ispatlamak için öncelikle kredi kartınıza bazı otomatik ödeme talimatları verebilirsiniz. Yine faturalarınızı kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Nakit harcama yapmak yerine kart ile harcama yapıp ve kart borcunu zamanında ödeyerek bankanın nezdinde iyi bir müşteri profili oluşturmalısınız. Bu sayede kara listeden çıkış süreniz de kısalmış olacaktır.

Kara listeden kurtulma teknikleri hakkında daha fazla bilgi için yorum kısmında sorularınızı sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KKB Kredi Sicili Kötü Olana Kredi - 2019 başlıklı makalemizde banka sicili bozuk olan kredi alabilir, kara listeye düşmüş kişiye kredi ve kkb sicili bozuk olana kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Paylaş

Etiketler:

Yorumlar

 1. Bektas dedi ki:

  Bankaya borcum yok sıfırladım ama kırmızı kalemliğim kredi notunu 1100 nasıl kredi kullana bilirim veya kırmızı kalemden nasıl çıkarım yardımcı olursanız sevinirim

 2. Bektas dedi ki:

  Bankaya borcum var sıfırladım suan borcum yok kırmızı kalem var kredi puanım 1100 kredi kullana bilir miyim veya kırmızı kalemden nasıl kurtula bilirim

 3. emre dedi ki:

  Merhaba emekliyim ve çalışıyorum.belgelenebilir gelirim 2900 TL 2050tl kredi ödemem var 36 ay çektim 20 ay kaldı son 5 aydır gecikmeli ödüyorum 715 kredi notum sizce yeni kredi alabilirmiyim

  1. Tarik dedi ki:

   Emre Bey, kredi notunuz çok riskli grubunda bulunmaktadır. Bu kredi notu ile kredi çekmeniz oldukça zor olacaktır; fakat yeni yapılan düzenleme ile birlikte kredi notu kötü olanlara kredi veren bankaların ceza görmeleri engellendi. Bu şekilde bankanızla bir görüşme yapabilirsiniz. Ama ilk kredi başvurunuz reddedilirse o zaman ikinci bir başvuru yapmadan önce kredi notunuzun yükselmesini beklemelisiniz.

 4. Ali dedi ki:

  Geçmişte dönen senetler duzeltme yapılmadan kara listeden silinirmi?

  1. editör dedi ki:

   Merhabalar Ali Bey,
   Senetler ödenmediği sürece merkez bankası kayıtlarında gözükecektir. Eğer seneti elden ödediyseniz muhakkak bunu bankaya bildirmenizi bankada merkez bankasına bildirmesini isteyiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.