20 Ağustos 2019

Kart Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gereken 6 Altın Kural

Kredi kartı pos makinelerinin olduğu her ortamda kullanılabilen, bankaların vermiş olduğu nakit para kullanabildiğiniz avans çekebildiğiniz bankacılık hizmetidir.  Kredi kartlarını bilinçsiz kullanımı sonrası doğacak olan gecikmeler ve ödenemeyen borçlar nedeni ile süreç;  bankanın kartlara el koymasından icraya kadar birçok sorunla karşılaşma durumu söz konusu olacaktır.  Kredi kartlarını doğru ve etkin kullanabildiğiniz takdirde kartlar size avantajlı bir durum sağlar. Siz de kart mağduru olmayan bilinçli bir kullanıcı olmak istemez misiniz? Kredi kartlarının kullanım şekli,  bazılarının hayatını mahvederken bazıları için büyük kolaylık sağlamaktadır. Bunun öneminden dolayı; kredi kartı kullanırken işte özen gösterilmesi gereken 6 altın kuralı sizin için sıraladık.

Gelirinize Göre Limit Belirleyin

Kredi kartı kullanmaya başlamadan önce limitinizi ödeyebileceğiniz miktarda ayarlamalısınız. Söz gelimi 3000 TL geliriniz bulunmaktadır. Siz 4000 TL harcama yaptığınızda ne olur? 1000 TL içerden nakit kullanırsınız borç ödenmediği takdirde borçta yığılma olur borcun altından kalkamaz hale gelirsiniz. O yüzden limitinizi gelirinize göre düzenlemeli zamanında ödeme yapmalısınız. Özetle, kart kullanırken ayağınızı yorganınıza göre uzatın.

Yıllık Ücrete Göre Kartınızı Seçin

Bankalar kredi kartlarından yıllık ücret belirlemektedir. Bazı bankalar yüksek miktarda kart ücreti alırlarken bazı bankalar az miktarda ücret talep etmektedir. Kredi kartınızı alırken ücreti az olan kartı talep etmelisiniz. Aynı koşulları sağlayan farklı iki bankanın kredi kartlarını tercih ederken, elbette daha az yıllık aidat alan ve daha fazla puan vereni tercih etmeniz size büyük kolaylıklar sağlayacaktır.

Kart Sözleşmesini Dikkatli Okuyun

Kredi kartı alırken hızlı olmamız gerektiğini düşünebiliriz. Bu yüzden sözleşmeyi okumadan ya da sözleşmeye şöyle bir göz atıp geçeriz. Anlaşmada ne yazıyor bize sunulan avantajlar nelerdir? Bu hususlara özen gösterilmelidir. Dikkat edilmeden imzalandığında daha sonra birçok sorunla karşılaşabiliriz. Sözleşmenin alt taraflarında küçük punto ile yazılmış olan alanlara özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Yanlış bir imza mahkeme sürecinde bile sizi haksız duruma düşürebilir.

Page Title

REKLAMLAR

Ayrıca kredi kartı ile ilgili terimleri de bilmeliyiz. Kart limiti, asgari ücret limiti, bakiye gibi terimlerin anlamını bilirseniz imzalayacağınız sözleşmeyi daha iyi anlayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verilmeli

Otomatik ödeme işinizi kolaylaştırır. Bankaya gidip sıra bekleme meşakkatli bir süredir. Belirlemiş olduğunuz tarihte ödeme yapacağınız talimatı bankaya bildirip o tarihte siz bankaya gitmeden hesabınızdan ödeme yapılmaktadır. Bu sayede aynı zamanda kredi kartı puanlarınız da artış gösterir ve dönem dönem bankaların sunmuş olduğu kampanyalardan da yararlanmış olursunuz. Hem pratik bir kullanım sunar hem de kazanç elde etmenize olanak verir.

Taksitlerinizi Doğru Ayarlayın

Kredi kartlarının en büyük avantajlarından biri taksit yapmasıdır. Taksitleri seçeneklerini ayarlayabilen kullanıcılar için kredi kartı kullanımı avantaj haline dönüşür. Taksitlerini değerlendiremeyen kullanıcılar ödeme zamanında zorluk çekerler. Taksit yaparken bazı durumları göz önünde bulundurmalısınız şöyle ki taksit yaptırsanız dahi o taksitler bitene kadar kartınızın limitini dolu gösterir bu da sizin limit sıkıntısına düşmenize sebep olur ya da taksitlendirmelerinizde bir miktar komisyon ödeyebilirsiniz.

Ödemeler Zamanında Yapılmalı

Kredi kartlarının hesap kesim tarihlerini size uygun tarihleri tercih etmelisiniz. Size uymayan tarihleri bankanıza başvurarak düzenlemelisiniz. Ödemeleri zamanında ve düzenli yapmalısınız. Zamanında yapılmayan ödemeler borcunuzu katlandırarak artırır. Borcunuzun ödenemeyecek duruma gelmesi sorası da yapılandırma seçeneğini kullanmak ve fazladan faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu durumda banka ile görüşüp borcunuzu yapılandırma yapabilirsiniz. Yine ödenmediği takdirde banka sizi takibe alır ve hesabınıza el koyabilir, kara listeye alabilir. Siz de kara listeye alınan mağdurlardan olmak istemiyorsanız düzenli ödeme yapmalısınız.

Yazımızın toparlayacak olursak;  kredi kartı bankacılık anlamında gerçek manada hem bir nimet hem de bir dezavantajdır. Çünkü, yanlış kullanıldığında birçok soruna neden olurken, aynı zamanda doğru kullanım sayesinde de büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle size önerdiğimiz altın kuralları mutlaka uygulayın.

Bir önceki yazımız olan En Kolay Kredi Kartı Gönderen Bankalar Hangileridir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz